Ból szczęki - 5 sposobów na jego złagodzenie

Oprócz stosowania opisanych w tym artykule środków, jeśli chcesz dodatkowo złagodzić swój ból szczęki, powinieneś zawsze pamiętać o tym, by kontrolować poziom swojego stresu i unikać szkodliwych nawyków, takich jak na przykład guma do żucia.
Ból szczęki - 5 sposobów na jego złagodzenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból szczęki jest zjawiskiem występującym o wiele bardziej powszechnie, niż mogłoby się wydawać. Zwykle zaczyna się bez wyraźnego powodu i powoduje wiele uciążliwego dyskomfortu.

Jeśli jednak nie zostanie odpowiednio wyleczony, ból szczęki może się przekształcić w postać ostrą oraz intensywną.

Istnieją różne objawy związane z dyskomfortem odczuwanym w okolicach szczęki i żuchwy, w zależności od konkretnej przyczyny bólu. Dlatego też zdecydowanie powinieneś zacząć leczyć tę chorobę, jak najszybciej. Wynika to z tego, że zlekceważony ból szczęki może ostatecznie rozprzestrzenić się na całą Twoją twarz.

Jednak nie ma potrzeby się martwić na zapas, ponieważ mamy w zanadrzu kilka domowych środków, które zaprezentujemy Ci w naszym dzisiejszym artykule. Bez wątpienia pomogą Ci one złagodzić ból szczęki i pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości. Zapraszamy zatem do lektury!

Przyczyny, dla których występuje u Ciebie ból szczęki

Zwykle ból szczęki jest wynikiem nieprawidłowego wyrównania zgryzu. Jednym z powodów tego zjawiska może być to, że Twoje górne i dolne zęby nie pasują do siebie w prawidłowy sposób.

Inną przyczyną jest na przykład bruksizm (powszechnie znany jako zgrzytanie zębami). Dodatkowo ból szczęki może być wynikiem różnego rodzaju obrażeń szyi lub uderzenia w twarz lub bezpośrednio w żuchwę.

Istnieje wiele domowych środków zaradczych, których możesz użyć, aby złagodzić ból szczęki. Jednak pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest określenie przyczyny, która wywołuje u Ciebie taki dyskomfort. Gdy już ją rozpoznasz i zrozumiesz, możesz zacząć zabrać się za zwalczanie dolegliwości bólowych. Ponadto musisz zmienić kilka rzeczy, takich jak jedzenie, które spożywasz lub pewne codzienne nawyki.

Niezależnie od Twojego indywidualnego przypadku, zawsze niezwykle ważne jest to, aby udać się do lekarza. W ten sposób będziesz w stanie uzyskać więcej informacji na ten temat. Co więcej, będziesz mógł lepiej także rozwiązać swój uciążliwy problem, jakim jest ból szczęki.

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami jest jedną z głównych przyczyn bólu szczęki. Jest to zjawisko znane również jako bruksizm. Mamy z nim do czynienia głównie wtedy, gdy albo dobrowolnie, albo też mimowolnie zaciskasz zęby i zgrzytasz nimi. Niektórzy robią to, gdy śpią, podczas gdy inni mają zwyczaj zgrzytać zębami zawsze wtedy, gdy są zestresowani.

Bolące zęby

Nacisk, który wywierasz na swoje zęby podczas zgrzytania nimi, jest aż pięć razy większy, niż to ma miejsce na przykład podczas przeżuwania jedzenia.

Ten problem powoduje znacząco szybsze zużycie szkliwa zębów i dodatkowo także ból szczęki. A jeśli nawyk ten powtarzasz wielokrotnie w ciągu dnia, może on również powodować zwichnięcia stawu szczękowego i bóle głowy.

Zapalenie szpiku kostnego

Zapalenie kości i szpiku kostnego jest zakażeniem, które negatywnie wpływa na kości i tkanki. U niektórych osób rozwija się stan zapalny kości i szpiku kostnego w stawie skroniowo-żuchwowym. Zwykle powoduje on także obrzęk twarzy, wysoką gorączkę i ból szczęki.

Ten stan chorobowy jest na szczęście w pełni uleczalny, zwykle dzięki zastosowaniu antybiotyków. Jednak, gdy ten problem zdrowotny staje się bardziej zaawansowany, może być konieczna operacja chirurgiczna mająca na celu usunięcie różnych obszarów kości, które obumierają w wyniku infekcji.

Ropień jamy ustnej, zęba lub przyzębia

Ropień zęba jest wynikiem infekcji nerwu, która powoduje gromadzenie się ropy w obszarze przyzębia. Zwykle jest to spowodowane ubytkami, które nie zostały poddane odpowiedniemu leczeniu stomatologicznemu lub jakimkolwiek innym problemem natury stomatologicznej.

Istnieją dwa typy ropni zęba. Typ okołowierzchołkowy występuje w korzeniu zęba, podczas gdy ropień przyzębia występuje w dziąsłach. Gdy bakterie docierają do korzenia zęba, atakują również tkanki w pobliżu kości.

Powoduje to irytujące bóle szczęki. Może także tworzyć stan zapalny w węzłach chłonnych i wywoływać gorączkę. Co więcej, ropień dowolnego rodzaju z reguły oznacza także nieprzyjemny zapach z ust i zaburzenia w odczuwaniu smaku.

Jeśli więc dostrzeżesz u siebie ten właśnie problem, powinieneś jak najszybciej udać się do dentysty w celu wyleczenia tego problemu.

Propozycje domowych środków pozwalających złagodzić ból szczęki

Ból szczęki może mieć różne przyczyny i poziomy intensywności. Jeśli nie zajmiesz się tym problemem na czas, możesz stracić mobilność całej żuchwy, a także nawet zdolność do mówienia i jedzenia.

Ale bez obaw. Zaprezentowane przez nas poniżej domowe środki zaradcze pomogą Ci złagodzić objawy powodowane przez ból szczęki.

1. Torebki z lodem

Torebki z lodem mogą skutecznie złagodzić ból szczęki i zmniejszyć stan zapalny we włóknach nerwowych. Dzięki temu są one bardzo skuteczne w łagodzeniu wszelkiego rodzaju objawów bólowych.

Pamiętaj jednak w tym miejscu o tym, że nigdy nie powinieneś stosować lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić jej powierzchnię.

  • Włóż lód do plastikowej torebki.
  • Zawiń torebkę miękką szmatką.
  • Nałóż torebkę z lodem na bolące miejsce i trzymaj tak przez dziesięć minut.
  • Zdejmij lód z twarzy na dziesięć minut, a następnie powtórz cały proces.

2. Ciepła, wilgotna ściereczka

Ciepło wytwarzane przez ciepłą wodę oraz wilgoć pochodząca z wody zapewnia efekt rozluźnienia napiętych mięśni. Poprawia także krążenie krwi w obszarze zmienionym chorobowo, co pomaga zmniejszyć ból szczęki i poprawić proces gojenia stanu zapalnego.

Badanie szczęki
  • Upewnij się, że sprawdziłeś temperaturę wody za pomocą dłoni przed przyłożeniem ściereczki do swojej twarzy.
  • Zwilż ściereczkę ciepłą wodą zwracając uwagę na to, by nie była on zbyt gorąca.
  • Dobrze ją wykręć, aby usunąć nadmiar wody.
  • Następnie przyłóż ściereczkę na bolące miejsce przez dziesięć minut.
  • Powtarzaj ten proces co dwie godziny, aż ból szczęki zniknie całkowicie.

3. Poprawa swojej codziennej diety

Kiedy cierpisz na ból szczęki, musisz zrezygnować z niektórych produktów spożywczych. Powinieneś unikać wszystkiego, co jest chrupiące lub twarde, na tyle, na ile to tylko możliwe.

Na przykład nie jedz orzechów, surowych warzyw, twardego chleba lub ciasteczek. Zamiast tego wybierz zupy, gotowane warzywa, miękkie sery i ogólnie rzecz biorąc żywność w postaci płynnej lub półpłynnej.

Należy również unikać gumy do żucia i picia napojów zawierających kofeinę. Powoduje ona napinanie mięśni szczęki i stawów skroniowo-żuchwowych, co nasila i przedłuża dolegliwości bólowe.

Zamiast tego spróbuj dodać do swojej codziennej diety pokarmy o wysokiej zawartości wapnia, magnezu i witamin A oraz C.

4. Masaż miejsca zmienionego chorobowo

Masaże pomagają zoptymalizować przepływ krwi w masowanej okolicy i poprawić poziom ciśnienia krwi. Dzięki temu są doskonałym rozwiązaniem, aby pomóc Ci złagodzić ból szczęki, niezależnie od jego przyczyny. Pamiętaj jednak o tym, że musisz cały zabieg wykonywać niezwykle delikatnie, aby nie zrobić sobie dodatkowej krzywdy.

Na początek nanieś oliwę z oliwek, olej kokosowy lub krem nawilżający na linię żuchwy. Używając palca wskazującego i środkowego wymasuj dokładnie obszar wykonując okrężne ruchy opuszkami palców. Rób tak przez pięć minut.

Otwórz w międzyczasie cztery lub pięć razy swoje usta, by zmienić ułożenie kości szczęki i stawów.
Powtórz ten proces dwa lub trzy razy dziennie.

5. Kontrola poziomu swojego stresu

Stres może powodować bardzo szkodliwe stany chorobowe Twojej szczęki, a także inne niekorzystne nawyki. Obejmują one między innymi gryzienie paznokci lub zgrzytanie zębami.

W takim przypadku zalecamy dodanie pewnych nawyków relaksacyjnych do swojej codziennej procedury dnia. Mogą to być na przykład joga lub medytacja. Ważne jest również to, aby zapewnić sobie odpowiedni odpoczynek i mieć przy tym prawidłową postawę całego ciała.

Dodatkowo możesz pomyśleć, by znaleźć dla siebie 20 do 30 minut przeznaczonych na ćwiczenia aerobowe wykonywane dwa razy w tygodniu. Ćwiczenia takie zmniejszają stres i pomagają Twojemu organizmowi wytwarzać endorfiny. Są to naturalne środki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić także ból szczęki.

Słów kilka tytułem podsumowania

Oprócz stosowania opisanych w tym artykule środków, jeśli chcesz dodatkowo złagodzić swój ból szczęki, powinieneś zawsze pamiętać o tym, by kontrolować poziom swojego stres i unikać szkodliwych nawyków, takich jak na przykład guma do żucia.

Ziewanie z szeroko otwartymi ustami, regularne żucie gumy, jedzenie bardzo twardych produktów spożywczych i siedzenie z nieprawidłową postawą kręgosłupa to czynniki, które mogą nasilać ból szczęki. Zatem, jeśli próbujesz się pozbyć tego typu dolegliwości bólowych, powinieneś po prostu unikać wszystkich tych rzeczy.

Jeśli to możliwe, spróbuj poradzić sobie z bólem szczęki w naturalny sposób. Niemniej jednak powinieneś jak najszybciej porozmawiać ze specjalistą z dziedziny stomatologii.

Jeśli ten ból jest naprawdę silny, problem może się nasilać i być poważniejszy, niż Ci się wydaje. Pamiętaj, że ważne jest, aby zwrócić baczną uwagę ten konkretny problem zdrowotny i zadbać o siebie we właściwy sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sinisalu, V., & Akermann, S. (2016). Temporomandibular disorders. Eesti Arst. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385157-4.00238-4
  • Sutin, A. R., Terracciano, A., Ferrucci, L., & Costa, P. T. (2010). Teeth grinding: Is Emotional Stability related to bruxism? Journal of Research in Personality. https://doi.org/10.1016/j.jrp.2010.03.006
  • Varvogli, L., & Darviri, C. (2011). Stress management techniques: Evidence-based procedures that reduce stress and promote health. Health Science Journal. https://doi.org/10.1109/ISMICT.2011.5759814
  • Vicuña I, Daniela, Id A, María Eugenia, & Oyonarte W, Rodrigo. (2010). Asociaciones entre Signos Clínicos de Bruxismo, Ansiedad y Actividad Electromiográfica Maseterina Utilizando el Aparato Bite Strip® en Adolescentes de Último Año de Enseñanza Media (Secundaria). International journal of odontostomatology, 4(3), 245-253
  • Rojas Solano, María Jesús, & Badilla García, Jenny. (2018). Osteomielitis Aguda: Características Clínicas, Radiológicas y de Laboratorio. Medicina Legal de Costa Rica, 35(2), 54-61.
  • Arigbede AO, Babatope BO, Bamidele MK. (2012). Periodontitis and systemic diseases: A literature review. J Indian Soc Periodontol. 16(4): 487-91. doi: 10.4103/0972-124X.106878.
  • Gutiérrez Espinoza, H.J., Lavado Bustamante, I.P., & Méndez Pérez, S.J.. (2010). Revisión sistemática sobre el efecto analgésico de la crioterapia en el manejo del dolor de origen músculo esquelético. Revista de la Sociedad Española del Dolor, 17(5), 242-252.
  • Guerra Santiesteban, José Ramón, Gutiérrez Cruz, Manuel, Zavala Plaza, Melvin, Singre Álvarez, Juan, Goosdenovich Campoverde, David, & Romero Frómeta, Edgardo. (2017). Relación entre ansiedad y ejercicio físico. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 36(2), 169-177.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.