Ból mięśni - poznaj naturalne środki łagodzące
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które uwielbiają chodzić na siłownię lub regularnie ćwiczyć, prawdopodobnie dokładnie wiesz czym jest ból mięśni, czasami paraliżujący i uporczywy.
Pamiętaj, że zbyt duża ilość ćwiczeń, bądź niedopasowanie ich do naszych możliwości może przynieść odwrotne skutki. Tam przysłowie sport to zdrowie już nie zadziała.
Ważne jest jednak, żeby wiedzieć jak radzić sobie z potencjalnie możliwym bólem mięśni. Dowiesz się więc jak go załagodzić w domowym zaciszu, ale co najważniejsze przy pomocy jakich naturalnych środków zaradczych.
Bóle mięśni nie są zazwyczaj postrzegane poważnie, raczej uznawane są za coś co zdarza się w życiu codziennym sportowców czy pasjonatów sportu, bądź osób pracujących fizycznie.
Nie musi tak być i nasz wysiłek nie musi być naznaczony przyszłym, odłożonym w czasie bólem. Jak temu zapobiec? Jak załagodzić ból mięśni? Poniżej znajdziesz kilka wartościowych odpowiedzi.
Ból mięśni – naturalne środki uśmierzające
Intensywna lub niewłaściwa aktywność fizyczna może powodować ból mięśni. Co więcej, czasami ćwiczenia lub źle wykonane aktywności mogą spowodować mikroskopijne uszkodzenie tkanki mięśniowej.
Może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ zmniejsza siłę mięśni, chęć do ruchu i stwarza okres bezproduktywnego bólu. Brzmi znajomo?
Aby złagodzić objawy bólu mięśni, istnieje wiele naturalnych środków i suplementów pomocny w tej materii. Jeśli nie jesteś z nimi zaznajomiony, nie martw się, zrobiliśmy dla Ciebie specjalną i szczegółową listę.
Kofeina na ból mięśni?
Kofeina jest zalecanym pożywieniem dla osób aktywnych fizycznie. Wielu trenerów zaleca spożywanie jej przed rozpoczęciem ćwiczeń, w celu poprawy wydajności. Ale to, co często ignorujemy to jej właściwości zwiotczające mięśnie.
Dzieje się tak, ponieważ kofeina stymuluje układ nerwowy i generuje inne reakcje w organizmie, takie jak łagodzenie bólu mięśni. Należy tylko pamiętać, że konsumpcja kofeiny powinna być umiarkowana.
Olej kokosowy
Kokos może zapewnić ulgę mięśniom dzięki zawartości minerałów i niezbędnych witamin. Właściwości orzecha kokosowego są odpowiednie dla wielu różnych dolegliwości męczących nasze zdrowie.
Możemy wykorzystać je zwłaszcza w celu złagodzenia bólu mięśni. Z tego powodu wiele osób włącza olej kokosowy do swojej diety, zestępując nim masło lub do przygotowywania posiłków.
Innymi ważnymi sposobami na złagodzenie bólu mięśni są słodycze na bazie oleju kokosowego. Olej kokosowy wtedy może mieć pozytywny wpływ na nasze mięśnie, zapewniając ulgę i odprężenie.
Kurkuma na ból mięśni
Kurkuma jest naturalną przyprawą zawierającą kurkuminę, która to doskonale działa jako antyoksydant i wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dlatego ma ona skuteczny wpływ na rozwój naszych stawów i mięśni.
Kurkumina produktywnie i efektywnie wpływa na zapalenie stawów i ból mięśni. Zaleca się spożywanie jej przed lub po wyjściu na siłownię.
Zobacz też:
Witamina B i C
Sportowcy i osoby regularnie trenujące powinny dbać o kompletną i zbilansowaną dietę, która dostarcza wszystkich witamin do naszego organizmu.
Witaminy B i C są niezbędne, ponieważ pomagają w szybszej regeneracji mięśni i są podstawowymi elementami wśród potrzeb żywieniowych każdego sportowca.
- Oba działają jako rozpuszczalne rozwiązanie zmniejszające ból mięśni. Witamina C wspomaga odbudowę mięśni po wysiłku fizycznym i zmniejsza stres oksydacyjny organizmu, natomiast witaminy z grupy B pełnią wiele innych istotnych funkcji.
- Witamina B6 poprawia zdolność organizmu do syntezy składników odżywczych i aminokwasów. Są one niezbędne, aby organizm mógł rozkładać związki i żywność, które funkcjonują w naszym ciele jako paliwo. Wśród nich znajdziemy białko. Stąd ich doskonałe predyspozycje do złagodzenia bólu mięśni.
Rumianek na bóle mięśniowe
Rumianek jest stosowany w leczeniu niezliczonych dolegliwości. Co ważne, mogą one obejmować swoją pomocą tez bóle mięśni i skurcze. Działanie rumianku przeciw tym dolegliwościom wynika z około 36 flawonoidów, które charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi.
Ta naturalna alternatywna lecznicza może przynieść nam ulgę zarówno miejscowo poprzez wcieranie, czy wmasowanie olejku eterycznego bezpośrednio w mięśnie. Możesz też co ciekawe, napić się herbaty, która pozwoli Ci się zrelaksować i wyeliminować zbędny stres.
Zobacz również:
Ból mięśni i smaczny sok wiśniowy
Innym naturalnym lekarstwem na ból mięśni jest sok wiśniowy. Wiśnie są antyoksydantami i mają związki przeciwzapalne, które doskonale działają na zapalenie mięśni. Polecane są dla osób wykonujących intensywne sesje treningowe.
Jest to jeden z najczęściej polecanych produktów dla osób startujących w maratonach. Pomaga chociażby w wyeliminowaniu stresu, który to wpływa przecież na odczuwane dolegliwości bólowe po ukończeniu wysiłku fizycznego.
Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, sok ten może pomóc zmniejszyć stan zapalny i naturalnie rozluźnić mięśnie.
Cynamon
Cynamon zwiększa tolerancję na insulinę i tym samym poprawia poziomy cukru we krwi. Ta orientalna przyprawa służy nie tylko do nadania naszym posiłkom i deserom ciekawej nuty smakowej.
- Działa również jako środek rozluźniający mięśnie. Ma bowiem wpływ na wrażliwość organizmu na insulinę i atakuje aktywność antyoksydacyjną.
- Pozwala to zapewnić organizmowi odciążenie mięśni. Warto wspomnieć, że cynamon skuteczniej od imbiru działa jako środek rozluźniający mięśnie.
Najważniejszy dobry odpoczynek
Odpoczynek fizyczny można również zaliczyć do naturalnych lekarstw na bóle mięśni. Mięśnie muszą się zregenerować po nadmiarym wysiłku i przeciążeniu. Upewnij się, że dostarczysz sobie wtedy dużą dawkę zdrowego snu i odłóż wszelkie troski na bok.
Podsumowanie
Na sam koniec przypominamy Ci o tym, jak ważne jest utrzymanie równowagi pomiędzy odpoczynkiem a aktywnością fizyczną. Wszystko to po to, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować i uniknąć ekstremalnych uszkodzeń mięśni. Istotne jest, aby dać sobie kilka dni odpoczynku, gdy ból mięśni jest bardzo silny i dokuczliwy.
Ból mięśni jest owszem związany ze zdrowym trybem życia, ale należy zachować ostrożność przy nadmiarze aktywności, ponieważ może on negatywnie wpływać na ogólne zdrowie i naszą wydajność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Villegas García, J. A., & Zamora Navarro, S. (1991). Necesidades nutricionales en deportistas. Murcia. Retrieved from http://femede.es/documentos/Necesidades_nutricionales_169_30.pdf
- Søgaard, K., & Sjøgaard, G. (2017). Physical Activity as Cause and Cure of Muscular Pain. Exercise and Sport Sciences Reviews, 45(3), 136–145. https://doi.org/10.1249/JES.0000000000000112