Ból głowy - 6 sposobów, by poczuć ulgę bez tabletek

Aby poczuć ulgę w bólu głowy sięgając jedynie po naturalne środki możemy wykorzystać właściwości masażu oraz zimnych okładów. Wspomaga to krążenie, dotlenia komórki naszego ciała i pomaga poczuć natychmiastową ulgę.
Ból głowy - 6 sposobów, by poczuć ulgę bez tabletek

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból głowy to przykra dolegliwość przydarzająca się każdemu z nas. Nie ma chyba człowieka, który nigdy nie miał do czynienia z jakąś jej formą.

Nie ustalono jeszcze dokładnych przyczyn, dla których pojawia się ból głowy. Czasami mają na to wpływ zaburzenia równowagi hormonalnej, czynniki genetyczne, życie pod presją stresu a także utrzymywanie w życiu codziennym niezdrowych nawyków.

Dolegliwość ta może stanowić objaw niedożywienia bądź braków pewnych substancji odżywczych. Czasami nawet ten rodzaj bólu może wskazywać na poważne choroby chroniczne, wymagające pomocy ze strony lekarza.

Zazwyczaj jednak pojawia się on sporadycznie. Często towarzyszy mu uczucie pulsowania w okolicach skroni z jednej lub z obu stron głowy. W przypadku niektórych osób zaburza się również widzenie, pojawia się niepokój, mdłości lub uczucie silnego zmęczenia.

Najczęstszym sposobem rozwiązania problemu jakim jest ból głowy są środki farmakologiczne o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwbólowym. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby, by poczuć ulgę w sposób całkowicie naturalny.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że nadmierne przyjmowanie pewnego rodzaju leków może prowadzić do przykrych skutków ubocznych, w dzisiejszym artykule chcemy podzielić się z Tobą sześcioma sposobami na to, by wyeliminować ból głowy bez tabletek.

Koniecznie wypróbuj!

1. Ból głowy? Wypróbuj masaż!

Masaż wykonany w górnej części głowy pomaga aktywować krążenie krwi. Znacznie poprawia to procesy natleniania komórek naszego organizmu. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia bólu.

Masaż może pomóc na ból głowy wynikający z napięć. Doskonale odpręża mięśnie i może przynieść efekt przeciwzapalny.

Masaż skutecznym sposobem na ból głowy

W jaki sposób go wykonać?

  • Najpierw umieść opuszki palców u nasady nosa i wykonaj delikatny masaż okrężnymi ruchami.
  • Następnie przejdź w okolice skroni i masuj przez kilka minut.
  • Na koniec zajmij się czubkiem głowy, możesz wykonać większy nacisk palcami.

Może zainteresuje Cię również artykuł:Masaż skóry łyżką – odkryj ten niesamowity sposób

2. Wykorzystaj zimne okłady

Zimne okłady to jedno z najstarszych naturalnych remediów które przynoszą ulgę gdy pojawia się ból głowy oraz migrena. Niskie temperatury pomagają wyregulować poziom ciepła, które gromadzi się w naszej głowie. Jednocześnie poprawia też krążenie, jednocześnie zapewniając dobre dotlenienie komórek w naszym ciele.

Zimne okłady to szybkie rozwiązanie na ból głowy wynikający ze zmęczenia. Odpręża i rozluźnia naczynia krwionośne, pomagając nam kontrolować napięcia.

W jaki sposób je wykonywać?

  • Napełnij pojemnik wodą z lodem. Zanurz w wodzie czystą chusteczkę bądź ręczniczek. Następnie wyciśnij nadmiar wody i umieść na czole.
  • Pozostaw tak na kilka minut, następnie ponownie schłodź ręczniczek i nałóż na głowę.
  • Wykonuj czynność przez około 10 do 15 minut.

3. Wykonuj ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe stanowią ogromną terapię, która pomaga nam zwalczać niepokój, stres i silne bóle głowy. Zwłaszcza, gdy pojawiają się one w godzinach pracy, kiedy nie mamy czasu na to, by się położyć i wyciszyć.

Ćwiczenia oddechowe poprawiają dotlenienie komórek ciała, zmniejszając jednocześnie stany zapalne. Co ciekawe, mogą one również skutecznie odprężyć mięśnie.

Medytująca kobieta - ćwiczenia oddechowe

W jaki sposób je wykonywać?

  • Poszukaj spokojnego, odizolowanego miejsca. Postaraj się, żeby nic Cię nie rozpraszało. Zamknij oczy i zacznij się odprężać.
  • Następnie, wykonuj głębokie wdechy i wydechy, wypełniając całe płuca i przeponę powietrzem. Rób to płynnie i delikatnie.
  • Postaraj się, żeby wydech trwał kilka sekund. Następnie powtórz. Dobrze by było, żeby ćwiczenia oddechowe trwały od 10 do 15 minut.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Techniki oddechowe zwalczające stres – 4 przykłady

4. Postaraj się zidentyfikować przyczynę

Często nawracający ból głowy pojawia się czasem z przyczyn dotykających nasz układ nerwowy, jak również krążenie krwi oraz układ mięśniowy. Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcz, wystawianie się na silny hałas – tylko kilka możliwych przyczyn, dla jakich pojawia się ból.

Stąd też to takie ważne, by przeanalizować czy przypadkiem do naszego życia nie wkradły się złe nawyki. Jeżeli tak, należy jak najszybciej je usunąć i zastąpić zdrową rutyną.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Cisza jest niezbędna dla regeneracji mózgu

5. Olejek rozmarynowy na ból głowy

Olejek rozmarynowy zawiera naturalne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomagają one poczuć ulgę, gdy tylko pojawi się ból głowy, a także migrena. Wszystko odbywa się w sposób zupełnie naturalny.

Olejek rozmarynowy sposobem na ból głowy

Aktywne składniki olejku rozmarynowego skutecznie łagodzą napięcia i pobudzają krążenie krwi w skroniach i głowie. To z kolei pomaga poczuć szybką ulgę we wszelkich tego rodzaju dolegliwościach.

Sposób zastosowania:

  • Weź nieco olejku rozmarynowego na dłonie i wykonaj delikatny masaż skroni, czoła i górnej części głowy.
  • Powtarzaj czynność przez 5 do 10 minut.

Polecamy również przeczytanie artykułu: Rozmaryn na poprawę krążenia

6. Wypróbuj napar z imbiru

Wypicie już zaledwie jednej filiżanki naparu z imbiru może zastąpić nam tabletki przeciwbólowe, gdy pojawia się ból głowy. Ten naturalny, leczniczy napój skutecznie zmniejsza stany zapalne naczyń krwionośnych. Co więcej, poprawia dotlenienie komórek naszego ciała i blokuje ból.

Sposób zastosowania:

  • Umieść łyżeczkę świeżego imbiru w szklance wrzącej wody, następnie zostaw na około 10 minut i wypij.
  • Pij do trzech filiżanek tego naparu dziennie, jeśli tylko odczuwasz taką potrzebę.

Jak zapewne zauważyłeś, istnieje wiele naturalnych metod pomagających nam stawić czoła problemowi, jakim jest ból głowy. Niekoniecznie musimy przy tym od razu wystawiać nasze ciało na działanie szkodliwych środków chemicznych.

Zastosuj wspomniane przez nas kroki, gdy tylko pojawi się pierwszy sygnał bólu, a z całą pewnością zdołasz naturalnie zahamować tę dolegliwość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.