Ból gardła a problemy jelitowe – powiązania

Zanurzenie stóp na 20 minut w ciepłej wodzie zapewnia natychmiastową ulgę w bólu gardła, ponieważ organizm będzie starał sie wyrównać temperaturę ciała.
Ból gardła a problemy jelitowe – powiązania

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2015

Zapewne tytuł dzisiejszego artykułu może wydać Ci się nieco zaskakujący, ale to już nie pierwszy raz, kiedy odkrywamy relacje pomiędzy różnymi częściami ciała, pozornie zupełnie ze sobą niepowiązanymi, jak ból gardła i problemy jelitowe.

Uczy nas tego tradycyjna medycyna chińska, a także między innymi refleksologia oraz irydologia.

Ten artykuł prezentuje metody oraz powody dbania o własne jelita, jeśli doskwierają Ci różnego dolegliwości wywołujące ból gardła, takie jak zapalenie migdałków lub gardła, bezgłos itp.

Ból gardła –  tradycyjne metody leczenia

Ludzie dysponowali wiedzą z zakresu medycyny od bardzo dawna, zawsze byli w stanie znaleźć proste metody radzenia sobie z typowymi dolegliwościami za pomocą powszechnie dostępnych środków.

W przypadku powtarzającego się schorzenia typu ból gardła, typowo spotykanego u dzieci, najczęściej stosowano lewatywę.

Lewatywa była w dawniejszych czasach powszechnym rozwiązaniem wielu dolegliwości, ponieważ ludzie doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że nieprawidłowo funkcjonujące jelita mogą być przyczyną powstania wielu różnych problemów ze zdrowiem. Lewatywa więc stanowiła nieocenioną pomoc w takich sytuacjach.

Lewatywę przeprowadzano za pomocą gumowej gruszki. Wciąż można kupić ją w aptekach, ponieważ jest ona najszybszym i najwygodniejszym sposobem na wykonanie tego zabiegu.

Gruszka do lewatywy
  • Należy wypełnić gruszkę ciepłą wodą, ale nie tą czerpaną z kranu, ale przegotowaną. Nałóż na jej koniec odrobinę lubrykantu (np. oleju) i leżąc na lewym boku wsuń końcówkę gruszki do odbytu.
  • Po wtłoczeniu w jelita takiej ilości wody, jaką tylko zdołasz, możesz wyjąć gruszkę.
  • Jeśli boli Cię gardło, możesz zabieg lewatywy przeprowadzać kilka razy dziennie.

Badaj swoje jelita

Jeśli często miewasz ból gardła bez wyraźnego powodu lub jest on trudny do wyleczenia, powinieneś zwrócić uwagę na swoje jelita, dzięki czemu będzie można wykluczyć pewne typowe przyczyny:

Przewlekły stan powodujący ból, biegunkę i / lub zaparcia. Może on być powiązany ze stresem i nadmiernymi emocjami.

  • Zaparcia:

To jeden z największych problemów występujących w ciągu dnia, przyczyna tego stanu rzeczy leży przede wszystkim w nieprawidłowym odżywianiu się, zbyt wielu potrawach opartych na przetworzonych produktach i niewystarczającej aktywności fizycznej.

  • Pasożyty:

W układzie pokarmowym: są one powszechnie spotykane, ale nie do końca rozumiemy jeszcze mechanizm ich działania. Najbardziej znana jest kandydoza, lecz z uwagi na szeroką gamę potencjalnych objawów trudno jest jednoznacznie zidentyfikować problem.

Pasożyty mogą sprawić, że jesteś zmęczony, poirytowany, cierpisz na brak apetytu, nieprawidłowe trawienie, świąd nosa lub odbytu, itp.

  • Zapalenie uchyłków:

Są to po prostu stany zapalne wyrostków jelitowych.

Flora bakteryjna jelitowa

Jeśli naprawdę chcesz pokonać ból gardła, powinieneś bardzo starannie pilnować kondycji jelit i szybko rozwiązywać wszelkie pojawiające się problemy.

Dobrym punktem na rozpoczęcie kuracji jest flora jelitowa, która jest podatna na wszelkie nieprawidłowości w układzie pokarmowym, niezdrowe odżywianie, a także zażywane lekarstwa.

Kefir

Możesz zadbać o nią na dwa sposoby:

Jedz pokarmy, które korzystnie wpływają na florę jelitową, głównie takie jak kapusta kiszona, jogurt i kefir.

Powinny być one jednak przygotowane w warunkach domowych, aby upewnić się, że nie zostały one sztucznie zmodyfikowane i że zawierają niezbędne składniki odżywcze.

Szczególnie jogurt oraz kefir znakomicie złagodzą także dolegliwości wywołane przez ból gardła.

Zaopatrz się w odpowiedni suplement służący do budowania flory bakteryjnej w jelitach, zwłaszcza jeśli zażywasz lekarstwa.

Nietolerancja pokarmów

Jest to ważne pytanie, które należy sobie zadać w przypadku, gdy zauważasz u siebie problemy jelitowe. Musisz bowiem ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejkolwiek nietolerancji pokarmowej, może ona być przyczyną długotrwałego i rozwijającego uszkodzenia.

Szybko zdajesz sobie sprawę z występowania u Ciebie alergii dowolnego rodzaju, ponieważ reakcja organizmu jest natychmiastowa, ale nie jest to tak proste w przypadku nietolerancji pokarmowej.

Daje ona bowiem wolno rozwijający się, stopniowy efekt sprawiający, że jest ona o wiele trudniejsza do wykrycia.

Tosty

Możesz mieć nietolerancję na dowolne pokarmy, w tym celu warto przeprowadzić badania laboratoryjne w celu jednoznacznego rozstrzygnięcia tej kwestii. Najczęściej spotykane rodzaje nietolerancji obejmują gluten i laktozę.

Możesz również cechować się nietolerancją pokarmową na niektóre owoce, orzechy lub dodatki do żywności. Nie trzeba chyba dodawać, że uczulenie na pokarmy może także wywołać ból gardła, nieprawdaż?

Moczenie stóp w gorącej wodzie

Nawet gdyby metoda ta nie była najlepszym rozwiązaniem tego problemu, to moczenie stóp w gorącej wodzie może zapewnić natychmiastową ulgę, gdy uskarżasz się na ból gardła.

Powodem tego jest szybkie obniżenie temperatury górnej części ciała wskutek nagłego ogrzania kończyn dolnych. Trzymaj stopy w gorącej wodzie przez co najmniej 20 minut.

Jeśli woda wystygnie, po prostu dolej więcej ciepłej wody. Po zakończeniu moczenia okryj nogi tak, aby uniknąć ich wychłodzenia, dzięki czemu ból gardła może nieco osłabnąć, a Ty poczujesz się lepiej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pavela Fiskovicha, mfcorwina oraz didriksa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Macpherson, A. J., & Harris, N. L. (2004). Interactions between commensal intestinal bacteria and the immune system. Nature Reviews Immunology. https://doi.org/10.1038/nri1373
  • Parvez, S., Malik, K. A., Ah Kang, S., & Kim, H. Y. (2006). Probiotics and their fermented food products are beneficial for health. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2672.2006.02963.x
  • Biesiekierski, J. R., Newnham, E. D., Irving, P. M., Barrett, J. S., Haines, M., Doecke, J. D., … Gibson, P. R. (2011). Gluten Causes gastrointestinal symptoms in subjects without celiac disease: A double-blind randomized placebo-controlled trial. American Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1038/ajg.2010.487

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.