Bezpieczne podróżowanie za granicę - 12 wskazówek
Bezpieczne podróżowanie za granicę jest możliwe. I nawet powiedzielibyśmy, że takie podróże są konieczne, ponieważ przynoszą nam wiele korzyści. Kiedy mamy kontakt z kulturami innymi niż nasza, nasz umysł się otwiera i pozbywamy się uprzedzeń.
Nowe dla nas zwyczaje, smaki i aromaty nie uczą bynajmniej, że nie jesteśmy wyjątkowi, jedyni w swoim rodzaju. Pokazują raczej, że rzeczywistość w innych szerokościach geograficznych jest zupełnie inna i że warto wiedzieć, jak żyją ludzie w innych regionach świata.
Bezpieczeństwo podczas wyjazdu za granicę nie jest sprawą drugorzędną. Właściwie jest pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę nie tylko przy wyborze miejsca docelowego, ale także podczas jego zwiedzania.
Zakres środków ostrożności obejmuje bardzo wiele aspektów: od ograniczeń i wymagań każdego kraju, poprzez jego tradycje, gastronomię i mieszkańców.
Dlatego poniżej przedstawiamy 12 wskazówek, jak zapewnić bezpieczne podróżowanie za granicę. Co musisz zrobić, aby Twoja podróż za granicę odbyła się bezproblemowo i bezpiecznie? Warto wyjaśnić, że wiele z tych rad opiera się po prostu na zdrowym rozsądku. Ale niejednokrotnie ze względu na ich oczywistość ignorujemy je lub przyjmujemy za pewnik.
1. Bezpieczne podróżowanie za granicę wymaga zdobycia informacji o miejscu docelowym
Musisz szukać wszelkiego rodzaju informacji o wybranym kierunku. Najlepiej byłoby zapoznać się z wiarygodnymi źródłami, takimi jak strony rządowe tego kraju docelowego lub oficjalne strony twojego własnego miejsca zamieszkania. Bardzo łatwo jest znaleźć informacje o dowolnej części świata.
Wśród danych, które musisz zebrać, nie zapomnij między innymi o wizie, dokumentach, sytuacji sanitarnej kraju, obowiązkowych szczepieniach, walucie i ważnych numerach telefonów. Poniżej chcemy szczególnie podkreślić temat szczepień.
Być może tam, gdzie mieszkasz, nie ma chorób takich jak cholera, dur brzuszny, żółta febra, wścieklizna czy Zika, ale stanowią one plagę w wielu krajach, szczególnie tropikalnych. Aktualne informacje można znaleźć w serwisie Szczepienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Możesz cię zainteresować również ten temat: Apteczka podróżna – jak ją przygotować?
2. Dokumenty a bezpieczne podróżowanie za granicę
Oprócz dokumentu tożsamości w niektórych krajach wymagany jest paszport, wizy i międzynarodowe prawo jazdy. W związku z tym powinieneś skonsultować się z konsulatem lub ambasadą miejsca, które zamierzasz odwiedzić, w sprawie procedur aby spełnić te wymagania.
Sprawdź również daty ważności wszystkich swoich dokumentów. Wydaje się to logiczne i oczywiste, ale często to przeoczamy.
3. Ubezpieczenie asistance w podróży
To niezbędne zabezpieczenie przy wyruszaniu w podróż do innego kraju. Nie ma znaczenia, czy Twój stan zdrowia jest optymalny i czy jesteś osobą zdrową. Ubezpieczenie podróżne to konieczność, a nie opcja.
Co więcej, polisa musi być najpełniejsza i najlepiej, jeśli uwzględnia ewakuację samolotem medycznym. Ubezpieczenia obejmują one również utratę lotu, kradzieże, nagłe wypadki rodzinne i odpowiedzialność cywilną.
Zawsze miej pod ręką dane kontaktowe konsulatu lub ambasady swojego kraju pochodzenia. W przypadku jakiegokolwiek nieprzewidzianego zdarzenia, za pośrednictwem tych podmiotów zarządza się sytuacjami kryzysowymi, takimi jak m.in. ataki terrorystyczne, klęski żywiołowe, zamachy stanu.
Nie chcemy być fatalistami, ani nastawiać się negatywnie. To po prostu realistyczne podejście.
4. Waluta i telefon komórkowy
Sugerujemy wjazd do kraju docelowego posiadając nieco lokalnej waluty na nieprzewidziane wydatki. Zazwyczaj poza lotniskiem możesz bowiem wymienić walutę po lepszym kursie. Chociaż transakcje kartami kredytowymi i debetowymi są powszechne na całym świecie, w niektórych miejscach możesz potrzebować gotówki.
Jeśli chodzi o telefon, musisz włączyć opcję korzystania z danych za granicą. Zawsze sprawdzaj koszty tej usługi, ponieważ w niektórych przypadkach jest ona bardzo droga i wygodnie jest korzystać z lokalnego Wi-Fi.
Bezpieczne podróżowanie za granicę obejmuje także kontrolę kosztów. Nikt nie lubi zastać pustego konta po powrocie do domu.
5. Bezpieczne podróżowanie za granicę wymaga obserwacji otoczenia
Zostawiając już kwestie biurokratyczne, zajmiemy się teraz czymś bardziej praktycznym, aby Twój pobyt za granicą był bezpieczny. Zawsze zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie.
Wiemy, że niektóre zabytki i miejsca turystyczne potrafią olśniewać i przykuwać uwagę w 100%. Jednak zawsze trzeba mieć pełną świadomość tego, co dzieje się w pobliżu.
Tłumy są dla przestępców szczególną okazją, aby realizować swój proceder i wykorzystywać nieuwagę nieostrożnych. Nie chodzi oczywiście o popadanie w paranoję. Ale musimy utrzymywać minimalny stan czujności i przyglądać się otaczającym nas osobom.
6. Jak twoje podejście może wpłynąć na bezpieczne podróżowanie za granicę
Twoja mowa ciała jest kluczowa, jeśli chodzi o przyciąganie lub odpychanie możliwych ataków. Według badań przestępcy wybierają swoje ofiary na podstawie ich stopnia wrażliwości, co znajduje odzwierciedlenie w sposobie chodzenia i funkcjonowania.
Nawet jeśli czujesz strach lub ogromną niepewność, nie pokazuj tego. Działaj i chodź, jakby nic się nie działo. Przestępcy spędzają czas na obserwowaniu swoich potencjalnych ofiar, podczas gdy my jesteśmy rozproszeni, ciesząc się otoczeniem.
Może Cię zainteresować również ten temat: Choroby podróżne – poznaj 6 rodzajów
7. Zachowaj zimny umysł
W przypadku, gdy staniesz się ofiarą napadu, nie goń złodzieja, nie rozpoczynaj walki i nie stawiaj oporu. Twoje życie jest cenniejsze niż jakikolwiek przedmiot, który można ci ukraść. Pamiętaj, że masz ubezpieczenie podróżne, które o wszystko zadba.
8. Pieniądze i dokumenty
Nigdy nie trzymaj wszystkich swoich pieniędzy, kart czy dokumentów w jednym miejscu, bo jeśli zostaną skradzione, wszystko stracisz. Załóżmy, że znasz już preferencje dotyczące płatności w miejscu docelowym, więc zdecyduj, jak będziesz płacić w hotelach, restauracjach i wycieczkach.
Na przykład możesz podzielić gotówkę i karty między torebkę, plecak, walizkę i torby z tkaniny, które można schować pod ubraniem. Inną sugestią jest noszenie dwóch portmonetek lub portfeli.
W jednym wkładasz tylko trochę pieniędzy i kilka przeterminowanych kart, a w drugim, które masz schowany, chowasz ważne karty i resztę gotówki. Jeśli spotka cię nieszczęście bycia okradziony, złodziej zabierze tylko “lżejszy” portfel.
W związku z dokumentami postaraj się zrobić kopię wszystkiego (wiza, paszport, karta szczepień, prawo jazdy, dokument tożsamości) i trzymaj te kopie na pendrive’ie lub w mailu. Dzięki temu będziesz mieć wszystko pod ręką w dowolnym czasie i miejscu.
9. Nie afiszuj się z tym, co posiadasz
Nie musisz cały czas pokazywać aparatu lub telefonu komórkowego. Sugerujemy trzymanie ich w ukryciu do momentu ich użycia. To samo dzieje się z drogimi zegarkami, komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi, które mogą przyciągać uwagę niepożądanych osób.
10. Zabezpiecz plecaki i torby
Staraj się nie nosić plecaków z łatwymi do otwarcia zapięciami, które pozostają z tyłu, ponieważ można je otworzyć w sekundę i nawet tego nie zauważysz. Używaj kłódek do zamykania przegródek, w których trzymasz ważne przedmioty.
11. Oszustwa specyficzne dla każdego kraju
Każdy kraj ma swoje własne tradycje kryminalne, o których najlepiej dowiedzieć się czegoś wcześniej. Na przykład, czasami osoby, które żebrzą na ulicy i proszą o monetę, mogą to robić, aby sprawdzić lokalizację twojego portfela lub odwrócić twoją uwagę, gdy ktoś inny ci coś ukradnie.
Oczywiście, może być również tak, że naprawdę proszą o twoją pomoc. Po prostu nie zalecamy podejmowania ryzyka.
12. Osobisty instynkt najlepiej zapewnia bezpieczne podróżowanie za granicę
Aby bezpiecznie podróżować za granicę, nie zapomnij spakować swojej intuicji. Zawsze słuchaj tego małego wewnętrznego głosu, który mówi ci „nie wchodź tam” lub „nie rób tego”. To szósty zmysł i zwykle nigdy nie zawodzi.
Bezpieczna podróż za granicę jest możliwa
Podróżowanie jest jednym z najbardziej wzbogacających zajęć, jakie istnieją. Zmniejsza stres i niepokój oraz buduje zdrowsze relacje ze sobą i z otoczeniem.
Nigdy nie pozwól, aby strach przed nieznanym odebrał ci chęć do podróżowania. Strach nie jest zły, o ile wiemy, jak sobie z nim radzić i go kontrolować, nie pozwalając, by nam przesłonił cały świat.
Nie musisz ufać wszystkim ani przyjaźnić się z kimkolwiek, kto się do ciebie zbliża, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak zrównoważyć stopień przyjaźni, którą nawiązujesz z nieznajomymi. Zrelaksuj się, ale zawsze miej jedno oko szeroko otwarte.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wenge, C. O. (2007). Razones para viajar. Factótum. Revista de Filosofía, 5, 88-91.
- Chen, C. C., Petrick, J. F., & Shahvali, M. (2016). Tourism experiences as a stress reliever: Examining the effects of tourism recovery experiences on life satisfaction. Journal of Travel Research, 55(2), 150-160.
- Wong, C., & Simons, H. (2012). Health advice for older people travelling overseas. Nursing older people, 24(8).
- Marcos, G. R., Mena, M. N., & Gutiérrez, C. H. (2019). Preparando un viaje al trópico: consejos para el viajero adulto. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 12(92), 5385-5393.
- Espín, P. M. (2012). El seguro de viaje. Revista CESCO de Derecho de Consumo, (2), 142-145.
- Albuquerque, M. Á. P. (2005). Contenido del contrato de seguro de asistencia en viaje(Doctoral dissertation, Universidad de Extremadura).