Badania tomografii komputerowej: proces, zastosowania i zagrożenia
Badania obrazowe, takie jak arteriografia i prześwietlenia, są pomocne, jeśli chodzi o obserwację wewnętrznych struktur ciała. Specjaliści często wykorzystują również badania tomografii komputerowej (skanów CT), które analizują ciało pod różnymi kątami za pomocą promieni rentgenowskich. Badanie to tworzy przekroje tkanek.
Badania tomografii komputerowej są nieinwazyjne. Wykorzystują metodę skanowania do wygenerowania dwu- lub trójwymiarowego obrazu wewnętrznej struktury obiektu. Specjaliści medyczni często stosują tę procedurę, aby przyjrzeć się urazom wewnętrznym. Istnieją jednak inne dziedziny, takie jak przemysł i geologia, które również z niego korzystają.
Wiele badań wskazuje, że tomografia jest jedną z najczęściej zalecanych metod badania narządów wewnętrznych człowieka. Ta procedura rozwinęła się od czasu jej wprowadzenia w 1971 roku. Początkowo pokazywała tylko obrazy mózgu, ale teraz może skanować każdy obszar anatomiczny człowieka.
Przyjrzyjmy się bliżej tej technice.
Czego szukają lekarze w badaniach tomografii komputerowej?
To badanie obrazowania ma wiele zastosowań w medycynie, takich jak onkologia, kardiologia i traumatologia. Profesjonaliści używają go również do diagnozowania i monitorowania pacjentów cierpiących na różne schorzenia. Ponadto jest przydatny do planowania radioterapii.
Badania tomografii komputerowej pokazują stan zarówno narządów miękkich, jak i tkanki kostnej. Dlatego mogą być używane do oceny wątroby, nerek lub mózgu, pokazując jednocześnie kości wokół tych narządów. W rezultacie to jedno badanie może wykryć wiele problemów.
Jest to najważniejsza metoda wykrywania różnych rodzajów raka, ponieważ jest w stanie potwierdzić obecność i lokalizację guzów. Pozwala również na badanie ich cech, takich jak wielkość guza i jego rozprzestrzenianie się.
Tomografia jest również pomocna podczas badania urazów kręgosłupa i oceny gęstości kości. Ponadto jest bardzo przydatna przy badaniu głowy, ponieważ może wykryć krwawienia do mózgu.
Wcześniejsze przygotowanie
Tomografia komputerowa to bardzo szybka i mało inwazyjna procedura, dzięki czemu nie będziesz musiał przechodzić szczegółowego przygotowania do niej. Musisz jednak mieć wygodne ubranie, ponieważ może być konieczne zdjęcie go i przebranie się w fartuch medyczny.
Ponadto metalowe przedmioty mogą zmieniać obraz w tomografii komputerowej, co powodowałoby niewiarygodne wyniki. Z tego powodu przed badaniem musisz zdjąć okulary, kolczyki, pierścionki, kolczyki, protezy dentystyczne lub inne metalowe przedmioty.
W przypadku niektórych osób lekarz może również zastosować środek kontrastowy, aby lepiej ocenić określony obszar. Jeśli potrzebujesz kontrastu, lekarze zalecają, aby przed badaniem nie pić ani nie jeść. Ponadto musisz poinformować swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek alergie.
Kobiety w ciąży oraz osoby z problemami z sercem, nerkami lub tarczycą powinny poinformować o tym swoich specjalistów. Wszystkie te sytuacje zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków podczas badania. Ponadto istnieje nawet przeciwwskazanie specjalnie dla kobiet w ciąży.
Jak przebiega tomografia komputerowa?
Najpierw specjalista poprosi cię o rozebranie się i da ci fartuch medyczny. Jeśli nie zaoferują ci fartucha, lepiej jest mieć luźne ubranie, które nie ma w sobie żadnego metalu. Następnie, jeśli potrzebujesz kontrastu do testu, technik poda go doustnie, dożylnie lub przez lewatywę.
Tomograf to duża maszyna w kształcie tuby z łożem i tunelem centralnym. Lekarz zaleci leżenie na plecach lub, w niektórych przypadkach, pacjent kładzie się na boku lub twarzą w dół. Łóżko może być również wyposażone w paski i poduszki, które utrzymają Cię we właściwej pozycji.
Na początku badania tomografii komputerowej łóżko przesunie się szybko, aby znaleźć obszar, który maszyna musi zeskanować. Następnie łóżko powoli wejdzie do skanera i zeskanuje cały obszar. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie kilku przejść przez maszynę.
Podczas skanowania nie możesz się ruszać. Dzieje się tak, ponieważ każdy ruch może powodować błędy drukowania zwane artefaktami. Czasami lekarz może nawet zalecić wstrzymanie oddechu na kilka sekund.
Po zakończeniu badania trzeba będzie trochę poczekać, aż lekarz potwierdzi, że udało mu się uzyskać wysokiej jakości obrazy. Wtedy Twoje wyniki będą gotowe w krótkim czasie. Ocena kontrolna trwa zwykle około 30 minut.
Czytaj dalej: Osteoartroza – Badania dają pacjentom nową nadzieję!
Możliwe zagrożenia i komplikacje
Ataki lękowe są jednym z najczęstszych zagrożeń związanych z badaniami tomografii komputerowej. To powikłanie występuje bardzo często u osób cierpiących na klaustrofobię oraz u małych dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, przed badaniem lekarz poda tym osobom łagodny środek uspokajający.
Ponadto badanie to naraża również pacjentów na rodzaj promieniowania zwanego promieniowaniem jonizującym. Niektóre badania wiążą wysokie dawki tego typu energii z rozwojem mutacji komórkowych. Jednak skany CT wykorzystują bardzo niskie jego poziomy.
Mimo emitowanego promieniowania tomografia komputerowa jest bardzo powszechną i bezpieczną praktyką. To dlatego, że korzyści płynące z badania znacznie przewyższają ryzyko. Jednak specjaliści powinni wyczerpać wszystkie inne opcje, które emitują mniej promieniowania, zanim to zasugerują.
Interpretacja wyników badań tomografii komputerowej
W ciągu kilku minut od zakończenia badania radiolog przejrzy wyniki. Zwykle przechowują obrazy w pliku cyfrowym, aby można je było zobaczyć na ekranie komputera.
Za nadzorowanie i interpretację badań odpowiada specjalista radiolog, więc to on wykryje wszelkie nieprawidłowości. Po przeanalizowaniu wyników sporządzi raport. Następnie przekaże ten raport lekarzowi pacjenta.
Więcej korzyści niż ryzyka
Skany tomografii komputerowej to badania obrazowania, które wykorzystują jednoczesne promieniowanie rentgenowskie do oglądania narządów miękkich i tkanki kostnej. Jednak narażają ludzi na nawet 100 razy większe promieniowanie niż tradycyjne promieniowanie rentgenowskie, co może powodować długoterminowe ryzyko.
Ponadto szanse na uszkodzenie są większe u dzieci niż u dorosłych, ponieważ ich komórki rozmnażają się z przyspieszoną prędkością. Mimo wszystko ten test nadal jest przydatny w wykrywaniu wielu chorób. To dlatego, że korzyści płynące z tej metody znacznie przewyższają ryzyko.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Calzado A, Geleijns J. Tomografía computarizada. Evolución, principios técnicos y aplicaciones. Revista De Física Médica 2010; 11(3).
- Ramírez Giraldo J, Arboleda Clavijo C, McCollough C. Tomografía computarizada por rayos X: fundamentos y actualidad. Revista Ingeniería Biomédica. 2008; 4 (2): 13-31.
- Espitia Mendoza Ó, Mejía Melgarejo Y, Arguello Fuentes H. Tomografía computarizada: proceso de adquisición, tecnología y estado actual. Tecnura. 2016; 20(47): 119–135.
- Brody A, Frush D, Huda W, Brent R. Riesgo de radiación de la tomografía computarizada en niños. Pediatrics. 2007; 64 (3): 171-176.
- Seeram E. Computed Tomography: A Technical Review. Radiol Technol. 2018 Jan;89(3):279CT-302CT.
- Leech C. Whole body computed tomography for trauma: friend or foe? Emerg Med J. 2017 Oct;34(10):635-636.