Atozyban - działanie i przeciwwskazania
Atozyban to lek podawany dożylnie w celu opóźnienia przedwczesnego porodu. Swoje działanie zawdzięcza zdolności do hamowania działania zarówno oksytocyny, jak i wazopresyny, dwóch hormonów, które ingerują w proces porodu, indukując go.
Atozyban hamuje działanie oksytocyny na poziomie macicy, co powoduje zahamowanie skurczów macicy. Został opracowany w Szwecji i po raz pierwszy pojawił się w literaturze medycznej w 1985 roku.
Atozyban – wskazania
Jak wspomnieliśmy na początku niniejszego artykułu, lek ten ma opóźniać zbliżający się poród przedwczesny. Stosowany jest przede wszystkim u kobiet, u których występują niektóre z poniższych sytuacji:
- Regularne skurcze macicy trwające co najmniej 30 sekund z częstotliwością równą lub większą niż 4 skurcze co 30 minut.
- Poszerzenie szyjki macicy od 1 do 3 cm (0-3 dla kobiet, które wcześniej nie rodziły). Ujmując w procentach – wartość większa lub równa 50%.
- Wiek ciążowy 24 do 33 ukończonych tygodni.
- Normalne tętno płodu.
Możliwe przyczyny przedwczesnego porodu
Często nie można jednoznacznie zidentyfikować przyczyn przedwczesnego porodu. Zwykle jest to spowodowane połączeniem ze sobą kilku czynników. Oto kilka możliwych przyczyn przedwczesnego porodu:
- Wcześniejsze choroby matki: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy lub nerek.
- Różnego rodzaju infekcje.
- Stres wywołany rozmaitymi czynnikami.
- Wiek matki. Ryzyko przedwczesnego porodu wzrasta, jeśli kobieta ma mniej niż 18 lat i więcej niż 35 lat.
- Do przedwczesnego porodu mogą się przyczynić pewne substancje szkodliwe lub toksyczne.
- Zaburzenia w rozwoju płodu.
Jednak istnieją również inne czynniki zewnętrzne, które mogą zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Obejmuje to na przykład spożycie nikotyny i alkoholu.
Należy zauważyć, że ryzyko poronienia można zmniejszyć, jeśli kobieta w ciąży dba o odpowiednio zbilansowaną dietę i nie przemęcza się.
Przeczytaj też artykuł: Ciąża w lato i wpływ ciepła na stan przyszłej mamy
Atozyban – ostrzeżenia i przeciwwskazania do stosowania leku
Kiedy atozyban jest stosowany u kobiet, u których nie można wykluczyć ryzyka przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, należy rozważyć korzyści z opóźnionego porodu w stosunku do potencjalnego ryzyka zapalenia błon płodowych.
Zapalenie błon płodowych to zakażenie płynu owodniowego i błon, które go zawierają. Płyn owodniowy to płyn, który otacza i amortyzuje zarodek, a następnie płód podczas rozwoju worka owodniowego.
Płyn ten umożliwia płodowi poruszanie się w ścianie macicy bez zbytniego zaciskania ścian macicy w stosunku do ciała. Ponadto zapewnia również dziecku możliwość unoszenia się i poruszania w łonie matki.
Z drugiej strony nadal nie ma doświadczenia w leczeniu atozybanem u pacjentek z chorobami nerek, takimi jak niewydolność nerek. To samo dotyczy niewydolności wątroby. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność u tego typu pacjentek.
Inne fakty, które warto znać
W przypadku kobiet w ciąży mnogiej i w wieku od 24 do 27 tygodni doświadczenie kliniczne w stosowaniu tego leku jest ograniczone.
Powodem tego jest bardzo mała liczba pacjentów leczonych atozybanem. Dlatego wynik badań przeprowadzonych w tej grupie populacji jest dość niepewny. Leczenie wymaga zatem szczególnej ostrożności i ścisłego nadzoru lekarza.
To samo dotyczy skuteczności ponownego leczenia kobiety, która wcześniej była leczona atozybanem.
W przypadku wewnątrzmacicznego opóźnienia wzrostu decyzja o kontynuowaniu lub wznowieniu podawania tego leku będzie zależała od oceny dojrzałości płodu.
Z drugiej strony, w okresie trwania leczenia atozybanem oraz w przypadku utrzymujących się skurczów macicy, lekarze powinni rozważyć monitorowanie tych skurczów i częstości akcji serca płodu.
Krótko mówiąc, w ciąży mnogiej stosowanie leków, takich jak leki z grupy blokerów kanału wapniowego lub betamimetyki wiąże się ze znacznym zwiększeniem ryzyka obrzęku płuc. Dlatego ten lek należy stosować ostrożnie w przypadku ciąży mnogiej i (lub) w połączeniu z innymi lekami, które wzmacniają jego działanie.
Słowem podsumowania
Atozyban to lek, który ma działanie odwrotne do działania oksytocyny, jednego z hormonów przygotowujących organizm do porodu.
Z tego powodu jest stosowany w leczeniu zapobiegania przedwczesnym porodom. Jednak bardzo ważne jest, aby znać ryzyko i środki ostrożności, które należy podjąć, rozpoczynając leczenie tym lekiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marshall, K. (2007). Atosiban. In xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.61261-9
- Reversi, A., Rimoldi, V., Marrocco, T., Cassoni, P., Bussolati, G., Parenti, M., & Chini, B. (2005). The oxytocin receptor antagonist atosiban inhibits cell growth via a “biased agonist” mechanism. Journal of Biological Chemistry. https://doi.org/10.1074/jbc.M409945200
- Tsatsaris, V., Carbonne, B., & Cabrol, D. (2004). Atosiban for preterm labour. Drugs. https://doi.org/10.2165/00003495-200464040-00003