Aspiryna i pielęgnacja włosów? Tak, to możliwe!
Aspiryna to jeden z najpopularniejszych leków na świecie. Ale czy wiesz, że możesz go wykorzystać także do zadbania o swoje włosy?
Możesz być tak przyzwyczajony do korzystania z komercyjnych produktów do pielęgnacji włosów, że uparcie ignorujesz obecność skutecznych alternatywnych sposobów zapewniających odżywienie i wzmocnienie włosów, jak na przykład właśnie aspiryna.
Intensywna reklama i szeroka liczba opcji dostępnych na rynku produktów kosmetycznych, wytworzyły u Ciebie pewność, że środki oparte o zaawansowane substancje chemiczne są najlepszym sposobem na zapewnienie zdrowia włosów i zlikwidowania wszelkich związanych z nimi problemów.
Ale na długo przed tym, zanim produkty do pielęgnacji włosów komercyjnego pochodzenia opanowały cały rynek, kobiety wykorzystywały do tego celu różne składniki, jakimi dysponowały w domu. W ten sposób likwidowały łupież, suchość włosów i mnóstwo innych zagadnień.
Dziś niektórzy ludzie wracają do tych starych, sprawdzonych metod i w wielu przypadkach stwierdzają, że efekty ich działania są tak samo dobre, jak to bywało wcześniej. Szczególnie chcemy podkreślić domowej roboty produkt do pielęgnacji włosów, który łagodzi różne problemy ze skórą głowy i stymuluje przy tym wzrost włosów – jego głównym składnikiem jest aspiryna.
Aspiryna – jakie korzyści może zapewnić w przypadku pielęgnacji włosów?
Aspiryna jest jednym z najczęściej stosowanych środków przeciwbólowych i leków przeciwzakrzepowych na świecie. I tak naprawdę jest to coś, co prawie każdy z nas ma w swoim domowym zestawie leków.
Lekarze zalecają go jako skuteczny sposób na wyeliminowanie bólu i ogólnego złego samopoczucia, ale aspiryna może również obniżyć gorączkę i przyczynić się do poprawy stanu zdrowia Twojego serca.
Składnik aktywny tego leku, czyli kwas salicylowy, znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca i pomaga zapobiegać powstawaniu skrzepów krwi u ludzi, którzy mają problemy z funkcjonowaniem układu krążenia.
Oprócz wszystkich zalet, jakimi aspiryna cechuje się jako standardowy lek, jest ona również wykorzystywana powszechnie do celów kosmetycznych – popularność w tych zastosowaniach wynika między innymi z uwagi na wiele różnych substancji wchodzących w skład aspiryny, oprócz kwasu salicylowego.
Podczas stosowania miejscowo na skórę – aspiryna pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie zarówno powierzchni skóry głowy, jak również i włosów eliminując grzyby powodujące łupież i nadmierne przesuszanie skóry.
Lek ten także stymuluje krążenie krwi, zapewniając tym samym zwiększenie dopływu tlenu do komórek skórnych, powodując w ten sposób lepszy przyrost włosów.
Aspiryna ma również działanie złuszczające, które eliminuje martwe komórki skóry poprawiając tym samym skuteczność wchłaniania składników odżywczych i wzmacniając cebulki włosowe.
Jak można przygotować produkt leczniczy dla włosów, którego głównym składnikiem jest aspiryna?
Opisana poniżej prosta metoda lecznicza do codziennego użytku pozwoli Ci w pełni skorzystać ze wszystkich korzystnych właściwości, jakie aspiryna ma do zaoferowania dla Twoich włosów, a przy tym jest bardzo prosta w przygotowaniu.
Składniki
- 3 tabletki aspiryny
- 3 łyżki szamponu do włosów (30 gramów)
Jak należy przyrządzić opisywany produkt?
- Niezbędna będzie aspiryna w postaci sproszkowanej, dlatego rozpocznij od rozdrobnienia leku za pomocą moździerza i tłuczka.
- Teraz dokładnie zmieszaj trzy łyżki zwykłego szamponu do włosów z proszkiem z aspiryny.
- Gdy wejdziesz pod prysznic, dobrze zmocz włosy i nałóż na nie szampon tak, aby całkowicie pokrył on całe Twoje włosy.
- Pozostaw go na nich na około pięć minut, a następnie spłucz jak zwykle letnią wodą.
- Jeśli chcesz, możesz w tym momencie zastosować swoją ulubioną odżywkę do włosów.
Aspiryna i odżywka do włosów? Tak, to jest możliwe!
Kolejny produkt do pielęgnacji włosów oparty o aspirynę to odżywka, która pozwoli Ci zwiększyć intensywność naturalnej barwy Twoich włosów i zapewni im ochronę przed negatywnymi skutkami oddziaływania czynników zewnętrznych.
Jest ona również zalecana dla osób, które farbują regularnie włosy i chcą powrócić do swojego naturalnego koloru.
Składniki
- 8 tabletek aspiryny
- 1/2 litra wody
Jak należy przyrządzić opisywany produkt?
- Rozetrzyj aspirynę na drobny proszek i wymieszaj z połową litra ciepłej wody.
- Przelej mieszaninę do butelki z końcówką rozpylającą i spryskaj nią włosy, bardzo dokładnie na całej ich długości.
- Powtórz tę procedurę każdego wieczoru.
- Należy wstrząsnąć zawartością butelki przed każdym użyciem, ponieważ sproszkowana aspiryna będzie miała tendencję do opadania na dno naczynia.
Nie zapomnij także o następujących kwestiach!
- Efekty tych zabiegów opartych o aspirynę będą się różnić w zależności od danej osoby, a także od rodzaju włosów i codziennych nawyków.
- Ale aby uzyskać najlepsze wyniki, należy opisane powyżej produkty używać w sposób regularny.
- Dobrym pomysłem będzie także zwiększenie spożycia wody, a także rozbudowanie swojej codziennej diety o produkty spożywcze, które są bogate w biotynę, witaminę E i białko.
- Aby uniknąć wystąpienia potencjalnych reakcji alergicznych należy koniecznie uprzednio przetestować dany produkt na małej powierzchni skóry głowy przed zastosowaniem go na całej skórze głowy lub włosach. W przypadku wystąpienia choćby najmniejszego nawet podrażnienia skóry lub swędzenia, należy natychmiast zaprzestać korzystania z tego specyfiku.
Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie wcześniej, że można zadbać o włosy za pomocą aspiryny? Teraz, gdy już poznałeś dobrze wszystkie korzyści, jakie ten lek może Ci zaoferować, nie wahaj się przed wypróbowaniem niektórych z opisanych powyżej sposobów.
I choć efekty nie przyjdą od razu, to jednak już w ciągu kilku dni przekonasz się, że Twoje włosy są czystsze, bardziej jedwabiste i są znacznie mniej podatne na uszkodzenia wywołane niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych lub szkodliwego środowiska.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vane, J. R., & Botting, R. M. (2003). The mechanism of action of aspirin. In Thrombosis Research. https://doi.org/10.1016/S0049-3848(03)00379-7.
- Gonzáles, M. A. (2002). La Aspirina. Revista Médica de La Universidad Veracruzana.