Arnika: korzyści, zastosowanie i przeciwwskazania

Arnika od czasów starożytnych jest używana jako pomoc w łagodzeniu bóli mięśni i regeneracji siniaków. O korzyściach płynących ze stosowania tej rośliny, głównych obszarach jej działania i zastosowaniu dowiesz się w tym artykule.
Arnika: korzyści, zastosowanie i przeciwwskazania

Napisany przez Angélica Quijano

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Arnika od czasów starożytnych jest używana jako pomoc w łagodzeniu bóli mięśni i regeneracji siniaków. O korzyściach płynących ze stosowania tej rośliny, głównych obszarach jej działania i zastosowaniu dowiesz się w tym artykule.

Zalety arniki, o jakich można przeczytać w popularnej literaturze, są bardzo zróżnicowane. To roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Europy Środkowej i Południowej, chociaż jest obecna również w Azji i Ameryce Północnej.

Być może słyszałeś(-aś) o niej jako o składniku żeli lub maści stosowanych w celu łagodzenia siniaków i bóli mięśni.

Mimo że jego najczęściej stosuje się ją w leczeniu niektórych stanów zapalnych, przypisuje się jej również właściwości korzystne dla wzrostu włosów. Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach tej rośliny? Oto pigułka wiedzy na temat arniki.

Arnika: jakie są jej zalety?

Jak już wspomnieliśmy, roślina ta, podobna do stokrotki, stosowana bywa od starożytności jako naturalna alternatywa dla łagodzenia siniaków i leczenia bólów mięśni. Poniżej szczegółowo opisujemy jej właściwości i zalety.

Preparaty z arniki

Arnika pomaga złagodzić ból

Arnika jest popularna ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Według przeglądu opublikowanego w „Journal of Pharmacy and Pharmacology” zawiera kilka związków chemicznych, w tym flawonoidy i kwasy fenolowe. Z tego powodu uznaje się, że może być pomocna w leczeniu stanów zapalny i złagodzić ból.

Ponadto badania opublikowane w Bibliotece Cochrane na temat miejscowego stosowania ziół w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów wykazały, że ekstrakt żelowy z arniki przynosi efekty podobne do tych dostarczanych przez ibuprofen.

Ten ostatni jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym przepisywanym osobom cierpiącym na bóle związane z zapaleniem kości i stawów.

Warto jednak wspomnieć, że badania są niejednoznaczne w odniesieniu do skuteczności roślinnych preparatów w łagodzeniu bólu. Nie ma również szczegółowych i dokładnych informacji na temat dawek, które należy podać.

Przyspiesza gojenie siniaków

Siniaki pojawiają się w wyniku uderzenia lub urazu jakiejś części ciała. Powstają, gdy po urazie pękają naczynia krwionośne na fragmencie powierzchni skóry.

Arnika może pomóc zmniejszyć siny ślad dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Jak pokazuje przegląd badań opublikowany w „American Journal of Therapeutics”, roślina ta była bardziej skuteczna niż placebo w leczeniu siniaków oraz obrzęków różnego pochodzenia, między innymi pourazowych i pooperacyjnych.

Ponadto badania opublikowane w „The British Journal of Dermatology” wykazały, że żel z wyciągiem z arniki okazał się 20% bardziej skuteczny niż witamina K w 5% i placebo podane osobom z niewielkimi siniakami powstałymi przez użycie lasera.

Pomaga zapobiegać wypadaniu włosów

Oprócz wspomnianych powyżej korzyści arnice przypisuje się właściwości sprzyjające wzrostowi włosów i zapobiegające ich utracie. Najwyraźniej stosowanie oleju z tej rośliny ma pozytywne skutki w zmniejszeniu podrażnienia i zapalenia skóry głowy.

Roślina ta stanowi idealne środowisko dla zdrowia mieszków włosowych. Jednak, chociaż istnieje kilka niepotwierdzonych danych potwierdzających jej skutki, ponadto cieszy się popularnością w procedurach pielęgnacji włosów, bardzo mało jest udokumentowanych badań na ten temat.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Przesuszone włosy – poznaj 5 domowych zabiegów

Arnika: główne zastosowania i sposoby przygotowania

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań arniki jest stosowanie miejscowe. Jednak można ją również przygotować do podania w formie naparu. Podpowiadamy, jak ją przygotować na oba sposoby. Warto robić notatki!

Żel

Miejscowe stosowanie najlepiej nadaje się do leczenia stanów zapalnych i siniaków. Dlatego, a także ze względu na zdolność absorpcyjną arniki, użycie żelu okazuje się optymalnym sposobem w takich przypadkach. Aby stworzyć własną maść, musisz postępować zgodnie z poniższymi krokami.

Składniki

  • 2 szklanki oleju kokosowego (400 ml)
  • 1/2 szklanki suszonej arniki (50 gr)
  • 1/2 szklanki startego wosku pszczelego (62 gr)

Przygotowanie

  • Wlać olej kokosowy i suszoną arnikę do rondla i gotować na wolnym ogniu przez około 1 godzinę.
  • Odcedzić resztki preparatu, umieścić garnek z powrotem na piecu, dodaj wosk pszczeli i kontynuować gotowanie, aż wosk się roztopi.
  • Zdjąć z ognia i odczekać, aż mikstura ostygnie.
  • Wlać wszystkie składniki do blendera i zmiksować na gładką masę.
  • Przechowywać maść w szklanym słoiku z pokrywką w chłodnym, suchym miejscu.

Napar

Ten sposób spożywania arniki jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Potrzebne jest tylko kilka składników, a jego opracowanie zajmie kilka minut. W rzeczywistości oprócz picia można również zastosować napar bezpośrednio, na siniaka lub jeśli doskwiera ci ból mięśni.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Cztery relaksujące napary do przygotowania w domu

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 garść liści arniki
  • miód (opcjonalnie)

Przygotowanie

  • Wlać wodę do miski i podgrzać na średnim ogniu.
  • Przed temperaturą wrzenia dodaj garść liści arniki i odstaw na 10 minut.
  • Jeśli chcesz, możesz osłodzić miodem.
Możesz zastosować arnikę na kilka sposobów.
Zastosowanie tej rośliny w żelu i naparach jest łatwe w przygotowaniu i może być stosowane na skórę w leczeniu siniaków.

Arnika: możliwe skutki uboczne

Mimo że zioło to służy jako naturalna alternatywa w leczeniu wyżej wymienionych dolegliwości, należy wziąć pod uwagę także niektóre niekorzystne efekty, które mogą się pojawić po jego spożyciu. W dużych dawkach arnika może powodować nudności, wymioty i problemy trawienne.

Z drugiej strony, niektórzy ludzie mogą mieć alergię na składniki tej rośliny. Ponadto unikać jej powinny kobiety w ciąży lub karmiące, ponieważ może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do skutków, przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.