Ananas - naturalny diuretyk i detoks

Ananas uważa się za jeden z najbardziej wartościowych owoców tropikalnych na świecie. Dzięki swojemu słodkiemu i odświeżającemu smakowi, jest doskonałą przekąską dla wszystkich członków rodziny i wspaniałym dodatkiem do wielu przepisów. Ananas stanowi również bogate źródło przeciwutleniaczy i niezbędnych składników odżywczych korzystnie wpływających na nasz ogólny stan zdrowia.
Ananas - naturalny diuretyk i detoks

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W naszym organizmie nieustanie kumuluje się ogromna ilość toksyn i odpadków. Dzieje się tak między innymi na skutek nieodpowiedniej diety, zanieczyszczenia środowiska czy używania chemicznych produktów.Ananas działa jako naturalny diuretyk (środek moczopędny) i wykazuje właściwości detoksykujące.

Pobudza to organizm do wyeliminowania toksyn i odpadków, które – jeżeli się ich należycie nie usunie – mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przeczytaj więcej o tym, jakie wspaniałe właściwości kryje w sobie ananas!

Ananas – co zyskasz jedząc go regularnie?

Poza tym, że jest naturalnym diuretykiem i produktem detoksykującym, ananas charakteryzuje wysoka zawartość witaminy C, B1, B6, kwasu foliowego oraz minerałów, takich jak sód, potas, wapń, magnez, mangan czy żelazo.

Ananasowe smoothie

Ananas składa się w dużej części z wody oraz błonnika. Dodając do tego jeszcze fakt, że jest on niskokaloryczny, czyni to z ananasa produkt wprost idealny dla każdego, kto jest na diecie.

Większość swoich korzystnych właściwości, ananas zawdzięcza enzymowi zwanemu bromeliną. Substancja ta wspomaga trawienie, a nawet jest w stanie zlikwidować pasożyty jelitowe.

Bromelina – jakie korzyści Ci zapewnia?

Bromelina, której duże ilości zawiera ananas, wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, zwalczające obrzęki i fibrynolityczne (niszczące zakrzepy).

Jej działanie przeciwzapalne jest na tyle silne, że może znacznie wspomóc proces leczenia chorób wywołujących stany zapalne, takich jak ostre zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie stawów czy dna moczanowa.

Enzym ten, występujący w ananasie w dużym stężeniu, poza tym, że wzmacnia białe krwinki, jest też naturalnym środkiem rozcieńczającym krew.

Najnowsze badania wykazały, że bromelina i antyoksydanty, jakie zawiera ananas, mogą wykazywać działanie przeciwrakowe.

Korzyści płynące z antyoksydantów

Ananas stanowi niezwykle bogate źródło antyoksydantów, takich jak witamina C, jod, magnez, fosfor oraz wapń. Wszystkie one wzmacniają Twój system odpornościowy, poprawiają pracę trzustki oraz komórek nerwowych.

Wysoka zawartość witaminy C w ananasie sprawia, że jest on bardzo silnym środkiem zwalczającym wolne rodniki pojawiające się w naszym organizmie. Jest to o tyle ważne, że wolne rodniki mogą powodować całą gamę chorób i problemów zdrowotnych. Takich jak miażdżyca, choroby serca, cukrzyca, a nawet pewne rodzaje raka.

Ananas – jak czerpać korzyść z jego właściwości?

Ananas jest owocem o różnorakim przeznaczeniu, dlatego bardzo łatwo jest go uwzględnić w swojej diecie. Doskonale smakuje między innymi w sałatkach, naturalnych sokach, smoothies, czy pokrojony w plastry na deser.

Ananas - źródło licznych cennych składników

Jeżeli jednak chcesz czerpać jeszcze więcej korzyści z jego diuretycznych i detoksykujących właściwości, tak, by pozbyć się z organizmu odpadków i poczuć się lepiej, możesz spróbować specjalnej diety z użyciem ananasa.

Ananasowa dieta na naturalny detoks

Zanim przedstawimy Ci ananasową dietę, chcielibyśmy, żebyś pamiętała, iż nie jest to plan codziennych posiłków na dłuższą metę. Dietę tę powinno się stosować maksymalnie przez pięć dni i jedynie dwa do trzech razy w roku.

Dzięki tej diecie, pobudzisz usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i zatrzymanych płynów. Pomoże Ci to w szybkiej utracie wagi, o ile będzie temu towarzyszył zdrowy styl życia.

  • Śniadanie: Dwa lub trzy plastry ananasa i herbata bądź napar.
  • Drugie śniadanie: Należy wypić świeży sok z ananasa przygotowany w następujący sposób: zagotuj skórkę ananasa w 2 litrach wody, pozostaw, aż osiądzie, następnie odcedź płyn. Włóż uzyskany sok do lodówki i pij tak, jak sok ze świeżych owoców.
  • Obiad: Przygotuj oczyszczającą zupę z 4 porów, 2 rzep, kawałka selera, 1 marchewki i 3 karczochów.
  • Podwieczorek: Sok z ananasa i jogurt naturalny.
  • Kolacja: 4 lub 5 kawałków ananasa.

Ananasowe smoothie

Jeżeli kilkudniowa dieta dwa – trzy razy do roku to dla Ciebie za mało i chciałabyś częściej cieszyć się wspaniałym smakiem ananasa oraz wykorzystać jego właściwości diuretyczne i detoksykujące, wypróbuj to pyszne i odświeżające ananasowe smoothie.

Składniki

  • 1 szklanka ananasa
  • Szklanka marchwi
  • 1 szklanka bardzo zimnej wody
  • sok z 2 pomarańczy
  • 2 łyżki stołowe nasion chia

Sposób przygotowania

Potnij w kostkę ananasa, zetrzyj marchew i zmieszaj w mikserze razem z pozostałymi składnikami. Mieszaj aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Nie przecedzaj, wypij od razu po przyrządzeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hale, Laura P et al. ”Dietary supplementation with fresh pineapple juice decreases inflammation and colonic neoplasia in IL-10-deficient mice with colitis”. Inflammatory bowel diseases vol. 16,12 (2010): 2012-21.
  • Parle, Milind & Goel, Pooja. (2010). ”Eat pineapple a day to keep depression at bay”. International Journal of Research in Ayurveda and Pharmacy. 1.
  • Kumakura S, Yamashita M, Tsurufuji S. ”Effect of bromelain on kaolin-induced inflammation in rats”. Eur J Pharmacol. 1988 Jun 10;150(3):295-301.
  • Rathnavelu, V., Alitheen, N. B., Sohila, S., Kanagesan, S. and Ramesh, R. (2016). Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications. Biomedical reports5(3), 283–288. https://doi.org/10.3892/br.2016.720
  • Pillai, K., Akhter, J., Chua, T. C. and Morris D. L. (2013). Anticancer property of bromelain with therapeutic potential in malignant peritoneal mesothelioma. Cancer Investigation, 31(4), 241-250. https://doi.org/10.3109/07357907.2013.784777

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.