Amnezja - poznaj jej objawy i metody zapobiegania chorobie
Podstawowymi objawami, z jakimi kojarzona jest amnezja są oczywiście częściowa lub całkowita utrata pamięci. Mówiąc bardziej precyzyjnie, możemy powiedzieć, że amnezja jest pewnego rodzaju zaburzeniem funkcjonowania pamięci. Charakteryzuje się ono tym, że osoba, które ono dotknie, nie jest w stanie zarejestrować, ani tez zapamiętać żadnej z wcześniej zapisanych informacji.
Aby lepiej zrozumieć, czym tak naprawdę jest amnezja, musimy najpierw przedstawić sobie bliżej to, czym dokładnie jest pamięć i jak ona działa.
Zasadniczo pamięć to zdolność naszego ośrodkowego układu nerwowego (OUN) do uczenia się, organizowania i ustalania wydarzeń z naszej przeszłości. Dzięki pamięci jesteśmy w stanie przechowywać różnego rodzaju dane dzięki złożonym mechanizmom, które w pewnym uproszczeniu dzielą się na trzy poszczególne etapy. Są to kolejno kodowanie, przechowywanie i wywoływanie informacji.
Jak widać, gdy zaczyna dopadać nas amnezja, to automatycznie tracimy zdolność do zapamiętywania własnych wspomnień i wszystkich procesów z nimi związanych.
Amnezja – jakie czynniki mogą ją wywoływać
Amnezja jest chorobą o podłożu psychicznym (ale nie tylko) charakteryzującą się niemożnością zapamiętania lub zachowania informacji. Cechuje się ona szeregiem typowych symptomów, które zamierzamy przedstawić Ci w naszym dzisiejszym artykule.
Przyczyny amnezji są bardzo zróżnicowane i mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Niektóre z najbardziej popularnych dotyczą bezpośredniego uszkodzenia mózgu lub pewnych specyficznych zjawisk o podłożu psychicznym.
Czynniki wpływające na rozwój tego zaburzenia mają pochodzenie albo organiczne, albo też funkcjonalne. W przypadku przyczyn organicznych niektóre ich aspekty powodują uszkodzenie mózgu, niezależnie od tego, czy są to choroby i urazy, czy też nawet stosowanie niektórych leków, takich jak środki uspokajające.
Z drugiej strony do przyczyn funkcjonalnych należą elementy psychologiczne, takie jak różnego rodzaju mechanizmy obronne. Jest to tak zwany zespół pourazowej amnezji.
Oprócz tej ogólnej klasyfikacji istnieją także inne przyczyny, takie jak na przykład amnezja, która występuje zaraz po znieczuleniu. Wynika to z tego, że znieczulenie powoduje zaburzenia mechanizmów konsolidacji pamięci.
I na koniec musimy także wspomnieć o tym, że amnezja może również wystąpić spontanicznie. Przykładem tego jest globalna amnezja o charakterze przejściowym. W tych przypadkach częściej występuje ona u osób w średnim wieku i starszych. Zwłaszcza u mężczyzn. Zwykle atak tej odmiany choroby trwa mniej, niż 24 godziny.
Przeczytaj również: Zaburzenia pamięci – domowe sposoby na dobrą pamięć
Amnezja: objawy i zapobieganie chorobie
Poniżej zaprezentujemy Ci najczęściej spotykane objawy, które wskazują na rozwijającą się amnezję u osoby chorej.
Symptomy amnezji
Podstawowe objawy, jakimi charakteryzuje się amnezja, dotyczą przede wszystkim utraty dostępu do pamięci. Ponadto osoba z tym zaburzeniem może nie być w stanie zapamiętać wszelkiego rodzaju danych i informacji, takich jak na przykład daty, nazwiska lub ogólne wydarzenia z przeszłości.
Ogólnie rzecz biorąc, dwie główne cechy wskazujące jednoznacznie na amnezję to:
- Trudności w przyswajaniu nowych informacji po wystąpieniu przypadku amnezji. Sytuacja ta znana jest jako amnezja następcza.
- Trudności z zapamiętywaniem przeszłych wydarzeń i informacji, które były znane wcześniej osobie chorej. W tym przypadku amnezja ma charakter wsteczny.
Należy pamiętać przy tym, że utrata pamięci nie ma nic wspólnego z inteligencją lub ogólną wiedzą, świadomością, zasięgiem uwagi, osądem, osobowością lub tożsamością osoby chorej.
Wśród innych popularnych objawów i oznak możemy wyróżnić między innymi:
- Obecność fałszywych wspomnień. Oznacza to, że ludzie chorujący na amnezję mogą mieć złudzenia różnego rodzaju. A także są w stanie tworzyć całkowicie wymyślone wspomnienia z przeszłości. Mogą również budować je z fragmentów prawdziwych wspomnień, które zostały przez te osoby zagubionych w czasie i w pamięci.
- U osoby chorej występuje splątanie lub dezorientacja.
- Może również nastąpić pogorszenie relacji osobistych.
Jednak amnezji nie należy mylić z demencją, ponieważ są to dwa różne stany chorobowe. Demencja wiąże się również z występowaniem innego rodzaju problemów poznawczych. Natomiast amnezja charakteryzuje się tym, że nie występują w jej przypadku żadne zaburzenia oprócz rzecz jasna samej tylko utraty pamięci.
Zobacz także: Filmy romantyczne, które sprawią, że uronisz łzy
Jak można uchronić się przed amnezją?
Leczenie chorób, które mogą wpływać na strukturę mózgu, zawsze będzie doskonałym sposobem na uniknięcie tego rodzaju problemów zdrowotnych.
Wszelkie sytuacje, które mogą negatywnie wpływać na nasz mózg, stanowią warunek wystarczający i konieczny do rozwoju tego zaburzenia. Dlatego właśnie ważne jest, aby podjąć środki zapobiegawcze odpowiednio wcześnie.
Na przykład unikaj nadmiernego spożycia alkoholu w perspektywie długoterminowej, ponieważ może to spowodować deficyt tiaminy lub witaminy B1 w Twoim organizmie.
Pamiętaj też, aby zawsze nosić na głowie dobrej jakości kask podczas jazdy na rowerze lub motocyklu. Wiele przypadków amnezji jest wynikiem takich wypadków. Nawet tych, które wydarzyły się osobie chorej w dalekiej przeszłości.
Konieczne jest także szybkie i skuteczne leczenie każdej infekcji, aby zmniejszyć ryzyko jej rozprzestrzenienia się do mózgu. Bardzo ważne jest również natychmiastowe skorzystanie z pomocy medycznej, jeśli masz objawy wskazujące na udar lub tętniak mózgu. Najbardziej niepokojącymi objawami, na jakie powinieneś koniecznie zwrócić uwagę, są silny ból głowy, uczucie odrętwienia lub porażenia.