Plomby amalgamatowe – usta pełne trucizny!
Wiele osób posiada plomby amalgamatowe. Na ogół myślimy tylko o tym, że na szczęście są to wypełnienia zębów trzonowych, których nie widać przy uśmiechu. Jednak czy wiesz, że plomby amalgamatowe są wytwarzane ze stopu żelaza, którego głównym komponentem jest rtęć?
Rtęć to metal ciężki, który jest wysoce szkodliwy dla zdrowia człowieka. Jego szkodliwość jest tak duża, że w niektórych krajach stosowanie amalgamatów stomatologicznych zostało zabronione.
Poniżej wyjaśniamy, czym są plomby amalgamatowe i jak wpływają na zdrowie. Wyjaśniamy także czy założone plomby można bezpiecznie usunąć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym zagrożeniu.
Plomby amalgamatowe – co to takiego?
Amalgamat jest materiałem o srebrnej barwie, stopem różnych metali, z przewagą rtęci. Stomatolodzy od lat używają go do wypełniania ubytków pojawiających się w wyniku próchnicy. Do niedawna była to powszechna metoda.
Jednak obecnie w wielu krajach odstępuje się od stosowania amalgamatów stomatologicznych, a do wypełniania ubytków używa się innych, bezpieczniejszych dla zdrowia materiałów.
Liczne badania wykazują bowiem, że rtęć jest wysoce toksyczna zarówno dla osoby, która nosi ją w zębie, jak i dla stomatologa, który umieszcza ją w ubytku. Stawarza to znaczne zagrożenie dla obu stron.
Na szczęście, coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że ludzie z determinacją dążą do wyeliminowania szkodliwych substancji. Stąd ogólna tendencja do wykluczenia z otoczenia produktów zawierających rtęć. Mają one bowiem negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i na środowisko naturalne naszej planety.
Jeśli chodzi o kraje europejskie, od 2008 r. stosowanie amalgamatów stomatologicznych jest zabronione m.in. w Szwecji, Norwegii i Danii. To jest bardzo dobra wiadomość, prawda?
Ile rtęci zawierają plomby amalgamatowe
Wypełnienie amalgamatowe zawiera między 120 a 570 mg rtęci, która z upływem czasu uwalnia się i przedostaje się do organizmu wraz ze śliną, sokami żołądkowymi, pożywieniem lub po prostu w wyniku działania wysokiej temperatury.
Powstające opary rtęci, które każdego dnia są absorbowane przez nasz organizm, są źródłem powolnego zatruwania naszego ciała. Jest to coś, czego powinniśmy za wszelką cenę unikać.
Przeczytaj także:
Pamiętaj, że plomby amalgamatowe nie są jedynym źródłem rtęci. Zawierają ją również niektóre żarówki, baterie, szczepionki, kosmetyki, kremy wybielające plamy skórne, farby, pestycydy itp.
Liczne badania wskazują, że rtęć znajduje się także w niektórych dużych tłustych rybach, takich jak tuńczyk, łosoś i miecznik. W zawiązku z tym nie należy spożywać ich zbyt często. Zawsze też warto sprawdzić, z jakiej hodowli pochodzi żywność, którą mamy zamiar spożyć.
Plomby amalgamatowe a zagrożenie dla zdrowia
Chociaż znaczna część rtęci jest naturalnie usuwana z organizmu, jej nadmiar gromadzi się w mózgu, gdzie pozostaje przez wiele lat. Prowadzi to do postępującej neurodegeneracji, powiązanej ze schorzeniami takimi jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.
Inna poważna kwestia dotyczy kobiet w ciąży. Chodzi o zdolność rtęci do przenikania przez barierę łożyskową. Tym sposobem ten niebezpieczny metal może dotrzeć do centralnego układu nerwowego płodu.
Co więcej rtęć gromadzi się w układzie pokarmowym, jamie ustnej, płucach, tarczycy, przysadce mózgowej i innych organach.
To wszystko stanowi duże zagrożenie dla zdrowia.
Czy można usunąć plomby amalgamatowe?
Naturalną reakcją na wieść o niebezpieczeństwie, jakie niosą plomby amalgamatowe jest pytanie o możliwość ich usunięcia. Szczególnie zainteresowane usunięciem amalgamatów stomatologicznych są osoby cierpiące na rozmaite dolegliwości, których przyczyny są trudne do ustalenia.
Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca – tak, można usunąć plomby amalgamatowe. Jednak musi zostać to wykonane prawidłowo i z należytą ostrożnością. W przeciwnym razie – jeśli zabieg ma zostać przeprowadzony nieostrożnie – lepiej nie ruszać tego typu wypełnień.
Przeczytaj także:
Nieuważny zabieg usunięcia tej plomby jest niebezpieczny, ponieważ wiąże się z narażeniem na działanie znacznej ilości rtęci. Narażony jest zarówno pacjent, jak i stomatolog. Tutaj warto wziąć pod uwagę fakt, że narażenie na działanie rtęci może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Należy znaleźć profesjonalistę specjalizującego się w ekstrakcji wypełnień amalgamatowych. Poza tym nie zapomnij zadbać o to, by zabieg przeprowadzono poprawnie. Warto zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie odpowiednich środków ochronnych, takich jak:
- Odpowiednia izolacja całej jamy ustnej w celu ochrony przed połknięciem resztek amalgamatu
- Ochrona oczu
- Maseczka tlenowa
- Zabieg należy przeprowadzić w otoczeniu o niskiej temperaturze
- Plombę amalgamatową należy usunąć szybko, sprawnie i w całości podczas jednej wizyty
- Ubytek należy uzupełnić nowym, wysokiej jakości wypełnieniem
Odtruwanie za pomocą chlorelli
Zarówno wszystkim osobom narażonym na działanie rtęci, jak i tym, które dawniej były narażone na jej działanie, zalecamy kurację odtruwającą na bazie naturalnego środka usuwającego metale ciężkie z organizmu – chlorelli.
Chlorella to alga, która wykazuje silne działanie odtruwające. A mianowicie, usuwa z organizmu wszelkiego rodzaju toksyny i szkodliwe substancje. Jej właściwości detoksykujące zawdzięczamy wysokiej zawartości chlorofilu.
W oczyszczaniu organizmu z rtęci i innych metali ciężkich bardzo pomocne są również kolendra, czosnek i magnez. Pamiętaj o nich, układając swój jadłospis.
Oczyść swój organizm, by poczuć przypływ energii i zdrowia! Niewielkie zmiany w codziennej diecie i stylu życia mogą przynieść ogromne korzyści dla zdrowia.
Jeśli masz plombę amalgamatową, poszukaj dobrego profesjonalisty i przedyskutuj możliwość zastąpienia jej innym materiałem. Porozmawiaj także z bliskimi, aby uświadomić ich o zagrożeniu i pomóc im zadbać o ich zdrowie.