Agranulocytoza: poznaj objawy i sposoby leczenia tej choroby

Agranulocytoza: poznaj objawy i sposoby leczenia tej choroby

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Agranulocytoza może prowadzić do częstego pojawiania się infekcji, gorączki, dreszczy i innych nieswoistych objawów.

Agranulocytoza to choroba krwi, podczas której liczba granulocytów jest zbyt niska. Nazywana jest również neutropenią lub granulocytopenią. Zgodnie z najbardziej rozpowszechnioną definicją dochodzi do niej, gdy liczba neutrofili spada poniżej 1000 – 1500 komórek na milimetr sześcienny krwi. W naszych organizmach znajdują się trzy rodzaje granulocytów: neutrofile, eozynofile i bazofile.

To rzadko spotykana choroba, która może mieć poważne skutki. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, na czym polega to schorzenie i jakie są jego objawy.

Agranulocytoza to choroba krwi. Dochodzi do niej, gdy spada poziom granulocytów we krwi. Granulocyty to komórki obecne we krwi, odpowiedzialne głównie za zwalczanie infekcji.

Kiedy pojawia się agranulocytoza?

Jak już stwierdziliśmy, agranulocytoza to choroba występująca, gdy spada liczba neutrofilów we krwi. Zazwyczaj wyróżniamy dwie przyczyny takiego stanu:

  • Nieskuteczna granulopoeza: W trakcie procesu wytwarzania neutrofilów w szpiku pojawiają się błędy. Mogą wywołać je najróżniejsze zaburzenie kręgowe. Na przykład nieprawidłowości mogą pojawić się w wyniku niedokrwistości aplastycznej lub białaczki.
  • Wczesne niszczenie lub zużywanie neutrofilów: Jeśli neutrofile są zużywane szybciej, niż jest w stanie produkować je szpik, może prowadzić to do wystąpienia agranulocytozy. Neutrofile to komórki odpowiedzialne za zwalczanie infekcji bakteryjnych. W takiej sytuacji będą pracowały ponad swoje siły.
  • Z kolei wczesne niszczenie może występować podczas przyjmowania niektórych leków, na przykład metamizolu. Kolejni ewentualni sprawcy to wystawienie na działanie promieniowania podczas naświetlań lub procesy autoimmunologiczne zachodzące w organizmie.
Chora pacjentka w łóżku - agranulocytoza

Tym samym wyróżniamy poniższe ewentualne przyczyny agranulocytozy:

  • Genetyczna: Kiedy produkcja komórek nie przebiega prawidłowo z powodu nieprawidłowości w genach.
  • Wrodzona: Niektórzy ludzie rodzą się z tą chorobą.
  • Nabyta: Agranulocytozę mogą wywoływać leki lub inne schorzenia.

Agranulocytoza: jakie są jej rodzaje?

Stopień natężenia agranulocytozy jest określany na podstawie liczby neutrofilów we krwi. Oto różne typy tej choroby, w zależności od jej nasilenia:

  • Lekka: Liczba neutrofilów wynosi mniej niż 1000 – 1500 komórek / milimetr sześcienny krwi.
  • Umiarkowana: Liczba neutrofilów wynosi mniej niż 500 – 1000 komórek / milimetr sześcienny krwi.
  • Ostra: Liczba neutrofilów wynosi mniej niż 500 komórek / milimetr sześcienny krwi.

Objawy

Ta choroba nie ma specyficznych objawów. Co więcej, może nawet rozwijać się niezauważona. Jej najczęstsze symptomy to:

  • Gorączka przekraczająca 38°C, której zazwyczaj towarzyszą dreszcze i pocenie się.
  • Kaszel i krótki oddech.
  • Osłabienie i zmęczenie.
  • Ból ust i wrzody naczyniowe.
  • Dyskomfort podczas oddawania moczu.
  • Wymioty i biegunka.

Poza tym kobiety mogą zaobserwować zmianę wydzieliny z pochwy. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że pacjenci cierpiący na to schorzenie częściej łapią różne infekcje. Poza tym mogą być one bardzo nietypowe i rzadko spotykane.

Diagnoza

Lekarz może zacząć podejrzewać występowanie agranulocytozy, jeśli pacjent uskarża się na często nawracające infekcje. Aby postawić diagnozę, specjalista zaleci wykonanie badań krwi, które wykażą niską liczbę granulocytów, jeśli choroba jest obecna. Można również ocenić stan szpiku kostnego wykonując biopsję lub pobranie.

Fiolki z krwią

Inne badania, które pomagają postawić diagnozę, to:

  • Badanie moczu lub innych wydzielin: Umożliwia wykrycie czynników zakaźnych, jeśli dana osoba ma gorączkę.
  • Badania genetyczne.
  • Badania przeciwciał: Pomagają wykluczyć chorobę autoimmunologiczną.

Leczenie agranulocytozy

Sposób leczenia zależy od przyczyny choroby i stopnia natężenia. Dlatego jeśli przyczyna jest farmakologiczna, pacjent musi natychmiast przestać przyjmować leki, które wywołują schorzenie. Jeśli nie można tego zrobić, najlepiej byłoby zastąpić je innymi. Poza tym lekarz powinien zlecić przeprowadzenie badań kontrolnych krwi.

W przypadku infekcji, pacjent powinien przyjmować antybiotyki. Najczęściej przyjmuje się antybiotyki zwalczające najbardziej rozpowszechnione mikroorganizmy. Jeśli agranulocytoza jest wywoływana przez zaburzenia autoimmunologiczne, skuteczne może okazać się przyjmowanie kortykosteroidów.

Oprócz tego istnieją inne, bardziej celowane sposoby leczenia, na przykład:

  • Przetoczenie leukocytów.
  • Czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów (G-CSF): To metoda, która stymuluje produkcję granulocytów w szpiku kostnym. Taki sposób leczenia przynosi najlepsze rezultaty u osób, u których agranulocytoza występuje z powodu chemioterapii.
  • Przeszczep szpiku kostnego: Stosowany jedynie w przypadkach, w których zawiodły wszystkie inne metody. Zdrowy szpik kostny może wytwarzać zdrowe granulocyty. Jednak znalezienie kompatybilnych dawców jest bardzo skomplikowane.

Podsumowanie

Agranulocytoza to poważna choroba krwi. Musisz koniecznie udać się do lekarza, jeśli często cierpisz z powodu nawracających infekcji i podejrzewasz, że winę może ponosić właśnie to schorzenie. Powinnaś również zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli czujesz się osłabiona, masz gorączkę lub zaobserwowałaś u siebie inne z wyżej wspomnianych objawów. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań i dobierze właściwy sposób leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.