Agencja Leków identyfikuje nowy efekt uboczny omeprazolu

Grudniowy raport AEMPS zaktualizował listę niepożądanych reakcji na omeprazol. Którzy pacjenci będą musieli zachować większą ostrożność?
Agencja Leków identyfikuje nowy efekt uboczny omeprazolu
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2023

Hiszpańska Agencja Leków i Produktów Zdrowotnych (AEMPS) ogłosiła nowy efekt uboczny omeprazolu, jednego z najczęściej spożywanych leków na świecie. Należy również zauważyć, że poza masową konsumpcją istnieje tendencja do przyjmowania go przez wiele miesięcy. Według niektórych badań średni czas konsumpcji wśród pacjentów wynosi 2 lata, przy dawce 20 mg dziennie.

Jak każdy lek, omeprazol nie jest wolny od skutków ubocznych. Niektóre są lepiej znane i bardziej oczekiwane niż inne, ale wraz z upływem czasu i masowym spożywaniem można odkryć nowe niepożądane skutki.

W swoim miesięcznym biuletynie bezpieczeństwa z grudnia 2022 r. (artykuł w języku hiszpańskim) AEMPS poinformował, że kanalikowo-śródmiąższowe zapalenie nerek jest nowym rozpoznanym działaniem niepożądanym omeprazolu. Problem polega na tym, że ten stan może prowadzić do niewydolności nerek. Oto artykuł w języku angielskimna ten temat.

W jakim celu stosuje się omeprazol?

Omeprazol jest inhibitorem pompy protonowej w żołądku. W związku z tym jego działanie polega na ograniczeniu produkcji kwasu solnego w obrębie układu pokarmowego.

Hamując pompę protonową, pH wzrasta, a środowisko staje się mniej kwaśne. Nie działa tak samo, jak inne leki uważane za zobojętniające sok żołądkowy, które blokują już wytworzoną kwasowość. W tym przypadku składnik aktywny od samego początku zmniejsza jego produkcję.

Dlatego uważa się, że omeprazol jest bardzo skuteczny w leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodów trawiennych, niektórych przypadków niestrawności czynnościowej, a nawet infekcji Helicobacter pylori. Sam w sobie jest bardzo bezpieczny, ale przyjmowanie nie powinno przekraczać 8 tygodni. Przez dwa miesiące jest to nadal w miarę bezpieczne, natomiast są pewne konsekwencje związane z ciągłym i nienadzorowanym używaniem.

Jak już wspomnieliśmy, istnieje tendencja do nadmiernego przyjmowania leku, nawet do 2 lat dziennego spożycia. Dlatego wiele niepożądanych reakcji może wynikać z nadużywania, a nie z zastosowania zatwierdzonego przez wytyczne naukowe.

Automedicación con omeprazol aumenta los efectos secundarios.
Samoleczenie stanowi problem zdrowia publicznego. Nie dotyczy jedynie leków zobojętniających.

Częste działania niepożądane omeprazolu

Legalne ulotki dołączone do opakowań marek handlowych produkujących omeprazol jako częste reakcje niepożądane wymieniają:

  • Bóle głowy
  • Biegunka lub zaparcia
  • Nudności i wymioty
  • Bębnica

Tych wszystkich objawów należy się spodziewać i chociaż nie zawsze się one pojawiają, ich obecność potwierdzają badania nad omeprazolem. Jeśli się pojawią, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który przepisał substancję czynną, aby ocenił możliwości zastąpienia leku.

Efekt uboczny spowodowany przewlekłym stosowaniem omeprazolu

Zbadano również działania niepożądane, które mogą wystąpić w wyniku nadużywania omeprazolu. Uwzględniamy tutaj nadmierne używanie, które praktykuje duża część populacji, w ramach samoleczenia.

W raporcie z 2016 r. wspomniano, że następujące reakcje można przypisać przewlekłemu stosowaniu:

  • Zmniejszona skuteczność leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych. Może to zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe.
  • Zwiększone ryzyko zapalenia płuc. Ponieważ kwasowość żołądka jest mniejsza, bakterie napotykają osłabioną barierę, która pozwala im łatwo się rozmnażać.
  • Hipowitaminoza. Przede wszystkim niedobór witaminy B12 obserwuje się u przewlekłych użytkowników, którzy są w podeszłym wieku lub mają współistniejącą cukrzycę.
  • Hipomagnezemia. Stężenie krążącego magnezu jest zmniejszone u pacjentów przyjmujących lek dłużej niż 1 rok.

Działania niepożądane nie odnotowane w ulotkach dołączonych do opakowania

Wreszcie, przegląd z 2018 roku wykazał pewne działania niepożądane leku, które nie są wymienione w większości ulotek dołączonych do opakowania, ale które naukowcy przypisywali składnikowi aktywnemu:

Jaki jest nowy efekt uboczny omeprazolu uznany przez AEMPS?

AEMPS poinformował, że kanalikowo-śródmiąższowe zapalenie nerek jest działaniem niepożądanym omeprazolu, które należy wziąć pod uwagę. Dlatego należy zachować większą ostrożność podczas przepisywania tego leku pacjentom, u których w przeszłości występowały choroby nerek.

Ten typ zapalenia nerek występuje w części tkanki nerkowej między kanalikami, czyli między jednostkami odpowiedzialnymi za tworzenie moczu. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą odnotować zwiększoną ilość moczu, chęć oddawania moczu w nocy, ból lędźwiowy i krew w moczu.

Chociaż istnieją inne przyczyny, w ostatnim czasie stwierdzono, że w 70% przypadków choroba stanowi efekt wtórny do leków. Głównym winowajcą są niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także niektóre antybiotyki (beta-laktamy i cyprofloksacyna).

Jeśli chodzi o omeprazol i jego możliwość wywoływania cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek, oczekuje się, że cierpi na nie około 20 konsumentów leku na 100 000. Niektórzy zauważają zmianę już po 15 dniach stosowania, podczas gdy u innych może upłynąć 18 miesięcy, zanim się ujawni.

Efekt uboczny omeprazolu.
Skutki uboczne omeprazolu dla nerek mogą objawiać się krwią w moczu i bólem w okolicach tych narządów.

Jak należy przyjmować lek, aby zapobiec temu efektowi?

Najważniejsze jest to, żeby nie leczyć się na własną rękę. Używanie omeprazolu bez nadzoru lekarza zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Dlatego, mimo że w wielu krajach jest dostępny bez recepty, lepiej udać się do lekarza po zalecenia. Ponadto plan leczenia powinien być ograniczony do tego, co zalecają wytyczne naukowe. A te w większości przypadków nie przewidują więcej niż 8 tygodni.

Niektórych skutków ubocznych nie da się uniknąć. Jednak zachowując środki ostrożności o naukowo udowodnionej skuteczności, ryzyko się zmniejsza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cardona-Ospina, J. A., Medina-Morales, D. A., Rodríguez-Morales, A. J., & Machado-Alba, J. E. (2016). Efectos adversos a largo plazo de los inhibidores de la bomba de protones: Perspectiva desde la medicina basada en la evidencia. Revista colombiana de Gastroenterología31(4), 403-408.
  • Forgerini, M., Mieli, S., & Mastroianni, P. D. C. (2018). Safety assessment of omeprazole use: a review. Sao Paulo Medical Journal136, 557-570.
  • Gordillo García, A. (2015). Omeprazol,¿ el opresor gástrico?.
  • Illesca Orosco, V. F., & Yalli Clemente, Y. Y. (2016). Evaluación del abuso del consumo de omeprazol en pacientes ambulatorios del Hospital Docente Clínico Quirúrgico Daniel Alcides Carrión.
  • Nieto-Ríos, J. F., Ruiz-Velásquez, L. M., Álvarez, L., & Serna-Higuita, L. M. (2020). Acute interstitial nephritis. Literature review. Iatreia33(2), 155-166.
  • Perazella, M. A., & Markowitz, G. S. (2010). Drug-induced acute interstitial nephritis. Nature Reviews Nephrology6(8), 461-470.
  • Shah, N., & Gossman, W. (2019). Omeprazole.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.