Afonia - charakterystyka, przyczyny i jej leczenie

Gdzie podział się nasz donośny głos? Czasami afonia spowodowana jest niegroźnymi przyczynami, takimi jak przeziębienie lub podrażnienie. Zazwyczaj nie trwa wtedy dłużej niż tydzień.
Afonia - charakterystyka, przyczyny i jej leczenie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Afonia jest utratą głosu i może mieć charakter całkowity, nieodwracalny. Może wystąpić też w charakterze częściowym jako zaburzenie głosu, które zazwyczaj prowadzi do poważniejszych konsekwencji w przyszłości.

Afonia przyjmuje zarówno charakter natychmiastowy, jak i postępujący. Wszystko zależy od przyczyny. W tym artykule poznasz charakterystykę i najczęstsze przyczyny występowania tej dolegliwości.

Afonia – najczęstsze jej przyczyny

W wielu przypadkach afonia spowodowana jest niegroźnymi przyczynami, takimi jak przeziębienie lub podrażnienie. Zazwyczaj nie trwa wtedy dłużej niż tydzień. Jeśli jednak przyczyną jest uraz strun głosowych, afonia może być przewlekła a przynajmniej bardzo uporczywa.

Przyczyny tego schorzenia są najróżniejsze. Może być to nadmierne forsowanie głosu, zbyt dramatyczny krzyk, ale nawet alergia czy refluks żołądkowy i cofanie kwasowej zawartości żołądka do przełyku. 

W przypadku reakcji alergicznej i opuchnięcia krtani chory nie może wydobyć z siebie głosu. Pamiętajmy jednak, że objaw ten często łączy się z problemami układu oddechowego (np. z dusznościami). Konieczna będzie niezwłoczna wizyta w szpitalu.

Ponadto afonia może być też wywołana nadmiernym spożywaniem tytoniu, czy alkoholu. Występuje też w wyniku narażenia na wirusy czy choroby paraliżujące i obciążające struny głosowe.

  • Narażenie na pewne warunki środowiskowe, takie jak klimatyzacja, jest kolejną częstą przyczyną utraty głosu.
  • Nie zapominajmy jednak o przyczynach natury społecznej i psychologicznej. Wśród chorych znajdują się też osoby, które doświadczyły traumy w życiu lub narażone są na przewlekły, bądź silny stres. Afonia ma wtedy charakter psychogenny (np. w wyniku zespołu stresu pourazowego).

Charakterystyka choroby i jej wpływu na organizm

Fałdy głosowe podczas mówienia u zdrowej osoby są rozluźnione w trakcie wdechu, a w trakcie mówienia stawiające opór przy jednoczesnym zwężeniu szpary głośni.

Fałdy te pod wpływem powietrza rozszerzają się i zwężają. Dźwięk wychodzący z krtani zawdzięczamy wtedy drganiom strun głosowych.

Afonia - krzycząca kobieta

Wokaliści, czy lektorzy nie bez powodu nazywają siebie instrumentem, bowiem także oni posiadają struny, na których mogą zagrać niesamowite melodie. 

Konkretne ruchy języka pomagają nam wyartykułować odpowiednie dźwięki.

Jakie mechanizmy zachodzą w nas, kiedy tracimy głos? W przypadku afonii nasze struny głosowe nie ulegają napięciu i nie drgają. Skutkuje to niemożnością wydania z siebie dźwięku oraz artykulacji głosek.

Afonia – jak wygląda jej leczenie?

Jeśli dążysz do tego, aby odzyskać głos, musisz zmniejszyć podrażnienie i stan zapalny strun głosowych. Aby to zrobić, możesz zastosować się do tych prostych, ale skutecznych zaleceń:

Odpoczynek “wokalny”

Nie chodzi nam o to, abyś nigdy już nie chwytał za mikrofon podczas ulubionego karaoke. Zaleca się jednak, aby w miarę możliwości przestać rozmawiać na kilka dni. Ponadto należy unikać kaszlu, chrząkania i oddychania przez usta.

Nawadnianie organizmu a afonia

  • Ważne jest, aby utrzymywać struny głosowe w stanie dostatecznie nawilżonym. Staraj się więc pić co najmniej 2 litry wody dziennie. W ten sposób zmniejsza się uczucie suchości w gardle.
  • Zimą ogrzewanie wysusza również struny głosowe. Wskazane jest utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60%.

Afonia – poznaj naturalne środki zaradcze

Co istotne, afonia nie sprawia nam bólu. Wprowadza jednak dyskomfort do życia, szczególnie jeśli wykonujesz zawód, w którym nie możesz pozwolić sobie na dni milczenia.

Na szczęście, niektóre z tych naturalnych środków można wykorzystać w leczeniu i w zapobieganiu. Poznajmy je wspólnie.

1. Woda z cytryną

Ciepła woda wzmocniona sokiem z cytryny doskonale wpływa na afonię. Jest to świetne lekarstwo, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią temperaturę. Nie możemy przesadzić.

Woda z cytryną

Skuteczność mikstury wynika z właściwości antyseptycznych cytrynowej witaminy C.

2. Mleko z miodem i afonia

Wypicie szklanki mleka z dwiema łyżkami miodu na początku dnia i tuż przed snem pomoże Ci ukoić dyskomfort w gardle i przywrócić głos w niedalekiej przyszłości.

Warto skorzystać z tego prostego w przygotowaniu specyfiku. Zadbaj o dobrej jakości miód.

3. Imbir z cytryną lub miodem

Korzeń imbiru ma dobroczynne właściwości wspomagające nasz głos. Przede wszystkim pomaga w usuwaniu śluzu. Połączenie właściwości imbiru z cytryną lub miodem jest bardzo skutecznym lekarstwem na odzyskanie głosu.

4. Propolis na dobry głos

Jest to doskonały naturalny antybiotyk, który łagodzi wszelkie schorzenia gardła. Propolis ma działanie antybakteryjne, działa przeciwko niektórym bakteriom i wirusom odpowiedzialnym za kłopotliwy stan w gardle.

Razem z przeciwzapalnymi, leczniczymi i immunostymulującymi właściwościami stanowi doskonały środek leczący i zapobiegający problemom z aparatem mowy i drogami oddechowymi. 

5. Napar z szałwii

Szałwia jest rośliną, która zawiera dużą ilość śluzu, rozpuszczalnego włókna, które to pomaga zmiękczyć nasze gardło. Ponadto działa też jako silny środek naprawczy w aparacie mowy. Dzięki temu łagodzi dyskomfort i podrażnienia.

Pamiętaj, że szałwia eliminuje toksyny bakteryjne. Przez to stanowi doskonały środek we wszelkich stanach zapalnych jamy ustnej, przy pleśniawkach, a nawet kłopotach z zębami i dziąsłami.

6. Lukrecja na utratę głosu

Opisujemy tu jeden z najlepszych naturalnych remediów na afonię. Jest to roślina o właściwościach przeciwzapalnych i wykrztuśnych.

Dlatego pomaga nam w otwarciu dróg oddechowych i wytrwale prowadzi do wyleczenia się z afonii. Zaleca się przyjmowanie jej w formie naparu kilka razy dziennie.

Lukrecja jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w lecznictwie. Pochodzi z rodziny bobowatych.

Farmakologiczne leczenie afonii

  • W przypadku wystąpienia afonii i dyskomfortu w gardle możemy zastosować środek przeciwzapalny, taki jak chociażby ibuprofen 400 mg.
  • Pastylki do ssania także mogą okazać się pomocne, szczególnie te z efektem antyseptycznym i znieczulającym. Ponadto, ten rodzaj produktu stymuluje produkcję śliny i zmniejsza podrażnienia.
    Tabletki
  • Antybiotyki nie powinny być stosowane w leczeniu afonii, chyba że lekarz zaleci ich przyjmowanie z powodu infekcji bakteryjnej w gardle.

Afonia – czy możemy jej zapobiegać?

Oczywiście nie mamy wpływu na wszystkie okoliczności, które mogą wywołać to schorzenie. Możemy jednak mieć na sercu i uwadze kilka ważnych zaleceń, które pomogą nam zapobiegać afonii.

  • Przede wszystkim oszczędzaj swój głos.
  • Unikaj systematycznego krzyku, kontroluj głośność głosu. Unikaj tez częstego mówienia, w głośnych zatłoczonych pomieszczeniach.
  • Nie przesadzaj z pikantną żywnością i alkoholem. Szczególnie jeśli zauważyłeś tendencję do utraty głosu.
  • Pamiętaj, aby zawsze leczyć alergie, przeziębienia i problemy trawienne, gdy wystąpią.
  • Zrezygnuj z palenia tytoniu.
  • Pij dużo wody.
  • Rozgrzej swój głos i stosuj ćwiczenia relaksacyjne.
  • Ćwicz regularnie: ćwiczenie zwiększa napięcie mięśni. Pomaga to utrzymać dobrą postawę i oddychanie, które są niezbędne do prawidłowej artykulacji i intonacji.

Podsumowanie

Tak jak już wspomnieliśmy – zazwyczaj afonia nie trwa dłużej niż tydzień. Jednak jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, zaleca się konsultację ze specjalistą, aby nie dopuścić do ich przewlekłości i poważniejszych konsekwencji.

Zaburzenia w aparacie mowy, w krtani, także afonia mogą być spowodowane urazem szkieletu czy mięśni znajdujących się w okolicach krtani, ale i chorobą nowotworową. Dlatego nie warto lekceważyć tych oznak. Reaguj na czas i zapobiegaj. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.