Ablacja laserowa: wszystko o tej technice chirurgicznej

Ablacja laserowa stała się istotnym sposobem leczenia guzów mózgu i epilepsji. Ma również inne zastosowania w medycynie - dowiedz się więcej!
Ablacja laserowa: wszystko o tej technice chirurgicznej
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Ablacja laserowa to procedura, która ma kilka zastosowań w przemyśle. Stosuje się ją również jako technikę chirurgiczną do leczenia różnych problemów zdrowotnych. Ściślej rzecz biorąc, znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń skóry, w stomatologii oraz do usuwania guzów, między innymi w mózgu.

Jedną z jej zalet w porównaniu z innymi interwencjami jest to, że nie jest inwazyjna, a pacjenci mają możliwość powrotu do swoich codziennych zajęć w ciągu 48 godzin. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Poniżej opowiemy Ci wszystko o tym procesie. Zobacz, jakie są jego zalety i czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z jego stosowaniem.

Co to jest ablacja laserowa i do czego służy?

W medycynie ablacja laserowa jest zabiegiem zwykle stosowanym w leczeniu padaczki i guzów mózgu. Jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w Journal of Functional Biomaterials , metoda wykorzystuje laser i instrument, który przenosi światło do tkanki.

W szczególności laser dostarcza światło monochromatyczne (emitowane o określonej długości fali), które oddziałuje na leczoną tkankę. Stosowanym medium jest zwykle światłowód odpowiedzialny za dostarczanie światła laserowego do narządów.

Wytwarzanie ciepła w tkankach, a co za tym idzie efekt tego zabiegu w dużej mierze zależy od następujących czynników:

  • Długość fali światła laserowego
  • Konfiguracja lasera (moc, energia i czas zabiegu)
  • Fizyczne właściwości tkanki
  • Charakterystyka emisji aplikatora optycznego
Ablacja laserowa.
W ablacji laserowej na leczoną tkankę nakładana jest określona długość fali. Jej intensywność zmienia się w zależności od leczonego stanu.

Główne zastosowania

Metodą tą zwykle leczy się padaczkę i guzy mózgu. Poza tym w literaturze naukowej wymienia się inne rodzaje nowotworów, takie jak:

Jako technika chirurgiczna, ablacja laserowa znajduje zastosowanie m.in. w stomatologii .

Opłaca się również jej zastosowanie w leczeniu następujących dolegliwości i problemów:

  • Opryszczka wargowa
  • Owrzodzenia aftowe
  • Krwiaki
  • Żylaki
  • Usuwanie tatuaży

Jak wygląda zabieg ablacji laserowej?

Zastosowanie ablacji laserowej jako techniki chirurgicznej to specjalistyczny zabieg o pewnym stopniu ryzyka. Przede wszystkim należy wykonać kilka wcześniejszych badań w celu dokładnej diagnozy. Jeśli mamy do czynienia z formacją guza, konieczne będzie wykonanie badań, takich jak rezonans magnetyczny.

Po podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu ustala się termin. Jeśli chodzi o wcześniejsze przygotowanie, wymogi mogą się różnić i musi je ustalić zespół medyczny. W dniu zabiegu pacjent zostaje poddany sedacji i przyjęty na salę operacyjną.

Tam – i jeśli to konieczne – lekarz wykonuje nacięcie. Może się to zdarzyć na przykład w przypadku guza mózgu, kiedy konieczne jest wywiercenie dziury w czaszce.

Następnie wprowadza się sondę z laserem i na leczony obszar przykłada się skoncentrowane ciepło, aż do zniszczenia chorej tkanki. Jednocześnie zespół medyczny monitoruje obszar, aby upewnić się, że pobliskie tkanki nie są naruszone i aby uniknąć krwawienia lub innych powikłań.

Możesz być również zainteresowany: Laserowa chirurgia oka LASIK: zalety i wady

Korzyści i zalety ablacji laserowej

Istnieje kilka korzyści w zakresie leczenia i wyników ablacji laserowej. I choć jest to dość złożona technika, ma również ważne zalety w porównaniu z innymi procedurami.

Pod tym względem wyróżniają się następujące aspekty:

  • Ablacja laserowa pozwala leczyć różne schorzenia skóry, np. grudki perliste prącia.
  • Jest to mniej inwazyjna technika .
  • Nie jest konieczne wykonywanie dużych nacięć.
  • W stomatologii zmniejsza się stosowanie znieczulenia.
  • Pacjent odczuwa mniejszy ból.
  • Ablacja laserowa jest stosunkowo bezpieczniejsza niż tradycyjna chirurgia pod względem powikłań operacyjnych.
  • Zastosowana sonda może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
  • Krótszy czas pracy, chociaż różni się on w zależności od problemu zdrowotnego.
  • Zmniejszone ryzyko infekcji, ponieważ rany są niewielkie.
Ablacja laserowa stosowana jest w leczeniu nowotworów, żylaków i problemów stomatologicznych.

Możliwe zagrożenia i skutki uboczne

Nie zgłoszono żadnych poważnych zagrożeń, uszkodzeń ani skutków ubocznych związanych z zastosowaniem ablacji laserowej jako techniki chirurgicznej. Mówi się też, że nie ma szkodliwego wpływu na inne tkanki. Chociaż jest to precyzyjna procedura, nie powinna mieć żadnych wad.

Oczywiście wszystko to osiąga się pod warunkiem, że zabieg odbywa się w odpowiednich placówkach, po podjęciu odpowiednich działań w zakresie opieki nad pacjentem i że wszystkim zajmują się wysoko wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia.

Wśród nielicznych przypadków działań niepożądanych wymienia się możliwe konsekwencje neurologiczne lub zmiany chorobowe – średnio- i długoterminowe – w przypadku zastosowania laseroterapii u bliźniąt z zespołem transfuzji płodowo-płodowej (Fetal-Fetal-Transfusion Syndrome – FTS).

Możliwe schorzenie neurologiczne w wieku 2 lat odnotowuje się w 14% przypadków, w tym problemy ruchowe i komunikacyjne, a nawet porażenie mózgowe.

Problemy z kosztami i dostępnością

Jak dotąd największe problemy związane z ablacją laserową wynikają z tego, że nie wszyscy profesjonaliści opanowali tę technikę i nie wszystkie ośrodki zdrowia są wyposażone w odpowiedni sprzęt. To z kolei ma wpływ na inną fundamentalną kwestię: wysoki koszt. Dlatego też, poza korzyściami, decyzja o zastosowaniu ablacji laserowej uwzględnia również czynniki ekonomiczne, a nie tylko zdrowotne.

W każdym przypadku, gdy masz wątpliwości co do interwencji, koniecznie skonsultuj się lekarzem specjalistą. On ustali, kiedy ablacja laserowa będzie uzasadniona, a także określi jej koszty. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schena E, Saccomandi P, Fong Y. Laser Ablation for Cancer: Past, Present and Future. J Funct Biomater. 2017 Jun 14;8(2):19. doi: 10.3390/jfb8020019. PMID: 28613248; PMCID: PMC5492000.
  • Barcina J. Estudio de interacción láser con materiales biológicos. Salamanca: Universidad de Salamanca, 2017.
  • Di Stefano R. El Láser Er: Yag como alternativa en la práctica odontológica operatoria. Acta odontol. venez. 2004;  42(2): 72-80.
  • Hernández Campoalegre M, Quintana Rodríguez M, Rodríguez Cabrera M, Sánchez Tamaki R, Castillo Rodríguez M, González León T. Tratamiento endoscópico de un tumor ureteral. Revista Guatemalteca de Urología. 2021; 9(1): 27–31.
  • López-Torres J, Sánchez Martínez C, Navarro Plaza E, Vázquez Rubio E. Pápulas perladas. Rev Clin Med Fam. 2021;  14(3): 165-166.
  • Molina F, Romero B, Acosta I, Arévalo E, Gómez L. Ablación láser percutánea de un teratoma cardiaco fetal y revisión de la literatura. Diagnóstico Prenatal. 2012; 23(4): 154-159.
  • Sáez de la Fuente I. Terapia de láser en Odontología conservadora. RCOE: Revista del Ilustre Consejo General de Colegios de Odontólogos y Estomatólogos de España. 2015; 20(1): 45-49.
  • Squarcia Podestá M, Vas D, Alexandra Hanzu F, Mora Porta M, Halperin Rabinovic I. Utilidad de una nueva técnica de ablación Láser percutánea en el tratamiento de nódulos tiroideos benignos. The Light and Flight Technique. 2018. Disponible en: https://piper.espacio-seram.com/index.php/seram/article/view/193.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.