8 ciekawych zastosowań wody utlenionej

Ze względu na silne właściwości dezynfekujące, woda utleniona może być z powodzeniem stosowana do eliminowania bakterii gromadzących się każdego dnia na szczoteczce do zębów.
8 ciekawych zastosowań wody utlenionej

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadtlenek wodoru – powszechnie znany pod nazwą wody utlenionej – to bardzo popularny na całym świecie produkt, będący integralną częścią każdej apteczki pierwszej pomocy. Dzięki silnym właściwościom antyseptycznym i przeciwbakteryjnym doskonale oczyszcza on rany oraz niewielkie uszkodzenia skórne.

Wszyscy jednak doskonale wiemy, że wachlarz zastosowań wody utlenionej jest znacznie szerszy niż odkażanie ran – jest to również naturalny produkt do pielęgnacji skóry oraz niezastąpiony pomocnik w wielu pracach i domowych porządkach.

Czy wiesz, do czego możesz wykorzystywać ten tani i ogólnie dostępny środek? Przekonaj się sam, że jest on w stanie rozwiązać niejeden problem w gospodarstwie domowym.

Poznaj dziś z nami 8 praktycznych zastosowań nadtlenku wodoru, które ułatwią ci codzienne zachowanie czystości skóry, zdrowego gardła, usuną bakterie, itp.

Roztwór wody utlenionej z wodą na ból gardła

Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym, woda utleniona skutecznie zwalcza stany zapalne gardła. Składniki aktywne oczyszczają podrażniony obszar, usuwając z niego bakterie, które wywołują suchość i stan zapalny.

Ból gardła

Jak przygotować roztwór?

  • Zmieszaj ze sobą identyczne części wody utlenionej i letniej wody, a następnie płucz nim gardło przez kilka sekund. Na koniec wypłucz usta zimną wodą.
  • Powtarzaj czynność kilka razy dziennie

Domowej roboty płyn do płukania ust

Jak wspomnieliśmy powyżej, woda utleniona posiada silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu możemy ją również wykorzystać do przygotowania naturalnej roboty płynu do płukania ust, który skutecznie usunie osadzające się na języku, zębach i dziąsłach bakterie.

Inną wielką zaletą sody oczyszczonej jest to, że dodatkowo posiada ona właściwości wybielające, a zatem przyczynia się do rozjaśniania koloru zębów i wybielania powstających na nich plam i przebarwień.

Jak przygotować płyn do płukania ust?

  • Zmieszaj identyczne ilości nadtlenku wodoru i wody. Stosuj płyn po każdym szczotkowaniu zębów.

Czyszczenie szczoteczki do zębów

Czy prawidłowo dbasz o higienę swojej szczoteczki do zębów? Niestety trzeba przyznać, że większość z nas nie troszczy się o regularne odkażanie tego przedmiotu do codziennej higieny jamy ustnej.

Szczoteczki do zębów

Jest to wielki błąd, ponieważ na włóknach szczoteczki każdego dnia osadzają się tysiące bakterii i drobnoustrojów.

Aby wyczyścić szczoteczkę do zębów, wystarczy zanurzyć ją na kilka godzin w niewielkiej ilości wody utlenionej. Nic trudnego, prawda?

  • Wlej niewielką ilość wody utlenionej do szklanki, a następnie zanurz w niej szczoteczkę do zębów i pozostaw na całą noc.
  • Następnego ranka, przed ponownym użyciem szczoteczki dokładnie przepłucz ją zimną wodą.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu stóp

Nieprzyjemny zapach stóp jest wynikiem intensywnego rozmnażania się bakterii – sprzyja mu ciepłe i wilgotne środowisko, jakie powstaje przez cały dzień w naszych butach.

Jeśli nieprzyjemny zapach stóp jest i twoim problemem, zastosuj wodę utlenioną! Dzięki swoim przeciwbakteryjnym właściwościom skutecznie zahamuje ona rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu brzydkiego zapachu.

  • Zagotuj litr wody, odstaw do ostudzenia, a gdy swobodnie będziesz mógł zanurzyć dłoń w wodzie, wlej pół szklanki wody utlenionej.
  • Następnie zanurz w roztworze stopy i pozostaw na 15-20 minut.
  • Dokładnie osusz stopy ręcznikiem.
  • Powtarzaj zabieg tak długo, aż przykry zapach zniknie.

Rozjaśnianie przebarwień i plam skórnych

Regularne stosowanie wody utlenionej na skórę przyczynia się do rozjaśnienia przebarwień i plam skórnych. Przy dłuższym stosowaniu rezultaty mogą być naprawdę zaskakujące.

Plamy skórne

Jak stosować

  • Nasącz płatek kosmetyczny wodą utlenioną i wcieraj w miejsce na ciele, na którym występują przebarwienia i plamy. Dodatkowo możesz wykonywać delikatny masaż skóry.
  • Stosuj zabieg codziennie wieczorem przed pójściem spać.

Rozjaśnianie jasnych i ciemnych włosów

Sposób ten z pewnością stosowały już nasze prababki. Woda utleniona pomaga włosom odzyskać ich naturalny blask. Kolor nie odgrywa tu roli – doskonale nadaje się zarówno do blond kosmyków, jak i ciemnych pasm.

Codzienne stosowanie wody utlenionej pozwala na utrzymanie idealnego koloru włosów i doskonale wpływa na zdrowie kosmyków.

Jak stosować?

  • Zmieszaj ze sobą identyczne części nadtlenku wodoru i wody i przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem.
  • Spryskaj włosy na całej długości. Przez najbliższe kilka minut nie wystawiaj się na słońce.

Walka z trądzikiem

Dzięki swym właściwościom przeciwbakteryjnym i oczyszczającym, woda utleniona jest wielkim sprzymierzeńcem w walce z uporczywym trądzikiem.

Trądzik

Zawarte w niej czynne składniki usuwają zaskórniki i wspomagają proces naturalnego oczyszczania porów skóry, sprawiając że wygląda ona czysto, pięknie i zdrowo.

Jak stosować?

  • Dokładnie umyj twarz, nasącz płatek kosmetyczny wodą utlenioną, a następnie wcieraj w miejsca dotknięte trądzikiem.
  • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie tak długo, aż pojawią się satysfakcjonujące rezultaty.

Naturalny wybielacz do tkanin

Chcesz, aby Twoje ulubione białe ubrania na długo zachowały świeżą biel? Mamy dla na to niezawodny sposób – domowej roboty wybielacz!

Woda utleniona, w porównaniu do komercyjnych wybielaczy, nie zawiera agresywnych substancji chemicznych i dodatkowo pielęgnuje włókna tkanin.

Jak stosować?

  • Do normalnego prania w pralce dodaj szklankę wody utlenionej. Przekonaj się sam, że twoje pranie będzie nieskazitelnie białe!
  • Do wybielania uporczywych żółtych plam pod pachami stosuj wodę utlenioną bezpośrednio na tkaninę.

Jak widzimy, woda utleniona ma wiele rozmaitych zastosowań, zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w kosmetyce. Odważysz się wypróbować ten niezwykle tani i skuteczny środek? Przekonaj się, że jego działanie jest skuteczniejsze, niż myślałaś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hydrogen Peroxide is Scavenged by Ascorbate-specific Peroxidase in Spinach Chloroplasts. (2017). Plant and Cell Physiology. https://doi.org/10.1093/oxfordjournals.pcp.a076232
  • Acharya, T. (2013). Catalase test: principle, uses, procedure and results – microbeonline.
  • Paumann-Page, M., Furtmüller, P. G., Hofbauer, S., Paton, L. N., Obinger, C., & Kettle, A. J. (2013). Inactivation of human myeloperoxidase by hydrogen peroxide. Archives of Biochemistry and Biophysics. https://doi.org/10.1016/j.abb.2013.09.004
  • Whitney King, D. (1998). Role of carbonate speciation on the oxidation rate of Fe(II) in aquatic systems. Environmental Science and Technology. https://doi.org/10.1021/es980206o

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.