7 niesamowitych zalet nasion chia - poznaj je!

Oprócz tego, że są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, nasiona chia są pełne energii, są satysfakcjonujące i mogą pomóc Ci schudnąć.
7 niesamowitych zalet nasion chia - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2021

Te małe, ciemne, bezglutenowe, bogate w błonnik i przeciwutleniacze nasiona są modne. I nie bez powodu! Nasiona chia są świetne dla każdego, od celebrytów i sportowców po dzieci.

Słowo chía pochodzi z języka Majów i oznacza „siłę”. Od tysięcy lat nasiona te są podstawą diety w krajach Ameryki Środkowej. Z biegiem czasu były one stopniowo włączane do różnych rodzajów kuchni. Dzieje się tak, ponieważ nasiona chia są pełne witamin, kwasów tłuszczowych omega-3 i minerałów.

Chociaż nasiona chia były pierwotnie częścią diety Majów i Azteków, teraz rozprzestrzeniły się na cały świat. Znajdziemy je w różnych przepisach, zarówno pikantnych, jak i słodkich: koktajle owocowe, desery, pieczywo, sałatki itp. Ich lekki smak oznacza, że nie zmieniają one smaku potraw, ale mogą nadać im inną, lekko chrupiącą konsystencję.

Właściwości odżywcze nasion chia

7 niesamowitych zalet nasion chia

Według American Society of Nutrition ta super żywność zawiera do 5 razy więcej wapnia niż mleko, co czyni ją idealnym substytutem diety dla wegan i osób nietolerujących laktozy. Nasiona chia ponadto:

  • Zawierają więcej białka niż warzywa.
  • trzy razy bogatsze w żelazo niż szpinak.
  • Mają trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż jagody (co pomaga zapobiegać utlenianiu komórek).
  • Dostarczają dwa razy więcej potasu niż banan.
  • Zawierają dwa razy więcej błonnika niż owies (który wspomaga trawienie).

Zalety nasion chia

1. Pomagają zaspokoić głód

Według badań przeprowadzonych przez National Polytechnic Institute of Mexico, nasiona chia mają właściwości, które mogą znacznie pomóc w zaspokojeniu głodu. W związku z tym dobrze jest dodać (przynajmniej) łyżeczkę tych nasion do swoich przekąsek, aby powstrzymać się przed sięganiem po inne wysokokaloryczne opcje, gdy zgłodniejesz między posiłkami.

Kiedy wchodzą w kontakt z płynem, nasiona chia pęcznieją w żołądku do 10 razy większej niż ich pierwotna wielkość, pomagając Ci poczuć się sytym. Oczywiście, pomagając zaspokoić apetyt, mogą również sprzyjać odchudzaniu lub pomagać w utrzymaniu zdrowej wagi.

2. Promują nawodnienie

Czy należysz do osób, które zwykle nie piją dużo płynów w ciągu dnia? Być może zapominasz o tym lub nie lubisz pić wody. W tym przypadku uważa się, że zwiększenie spożycia wody i uzupełnienie jej nasionami chia może sprzyjać nawodnieniu. Nie ma jednak badań potwierdzających tę teorię.

3. Zmniejszają ból stawów

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w nasionach chia mają działanie przeciwzapalne, jak wykazano w badaniu przeprowadzonym przez Departament medycyny uniwersytetu Chile. W związku z tym są dobrym rozwiązaniem, jeśli cierpisz na bóle stawów lub jeśli jesteś podatny na kontuzje w określonych obszarach, takich jak kolana.

Według badań przeprowadzonych przez adwentystów na uniwersytecie Plata w Argentynie, są one również dobre w łagodzeniu dyskomfortu spowodowanego zapaleniem i chorobą zwyrodnieniową stawów.

4. Ochrona przed zanieczyszczeniami

Życie w miastach może powodować wiele problemów zdrowotnych. Oprócz stresu ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są toksyny i zanieczyszczenia środowiskowe. Jeśli dodasz do tego dymu tytoniowego i promieniowanie UVA, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Uważa się, że nasiona chia mogą pomóc chronić Cię przed tymi toksynami. Jednak nie ma wciąż jeszcze wystarczających dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia.

5. Nasiona chia zawierają dużo energii

Czy ostatnio czułeś się bardzo zmęczony, bez siły lub miałeś trudności z koncentracją? Jeśli tak, to czas rozważyć dodanie nasion chia do swojej diety. Pomogą Ci stać się bardziej aktywnym od chwili, gdy obudzisz się rano.

Ponieważ zawierają więcej białka i potasu niż większość owoców i warzyw, mogą zapewnić Ci tę dawkę energii, której Ci brakuje. Idealna opcja na poniedziałkowe poranki!

6. Pomagają zwiększyć masę mięśniową

Kobieta na walizce

Kolejną zaletą spożywania nasion chia jest energia. Kiedy ćwiczysz i chcesz zbudować więcej masy mięśniowej, czasami możesz uciekać się do suplementów, które nie są dobre dla twojego zdrowia lub mogą mieć negatywne skutki uboczne.

Doskonałym naturalnym zamiennikiem tych suplementów są nasiona chia, ponieważ uważa się, że zwiększają masę mięśniową. Jednak to badanie, opublikowane w hiszpańskim czasopiśmie Nutrición Hospitalaria, obala ten fakt, twierdząc, że brakuje dowodów na takie twierdzenie.

Podsumowując

Aby cieszyć się wszystkimi zaletami nasion chia, Rada ds.Żywności i Żywienia Narodowego Instytutu Medycznego zaleca następujące dzienne dawki:

  • Mężczyźni poniżej 58 lat = 35 g
  • Mężczyźni powyżej 58 roku życia = 30 g
  • Kobiety poniżej 50 lat = 25 g
  • Kobiety powyżej 50 lat = 20 g

Jeśli chcesz włączyć je do swoich posiłków, zalecamy namoczyć je w wodzie na co najmniej pół godziny wcześniej. Pomoże to wzmocnić ich naturalne właściwości i wytworzy „mleko” chia, które będzie można wykorzystać do wzbogacenia innych posiłków i napojów.

Aby uzyskać to „mleko” , dodaj jedną łyżkę nasion do szklanki wody. Po namoczeniu odcedź mieszaninę i natychmiast wypij. Ponieważ nasiona są na ogół małe, nie zawsze jest konieczne ich odcedzanie – wszystko zależy od osobistego gustu. Spróbuj!

To może Cię zainteresować ...
Nasiona w diecie – 3 porady
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Nasiona w diecie – 3 porady

Czy wiesz, że nasiona w diecie stanowią źródło tłuszczy i innych składników odżywczych? Odkryj ich zalety i naucz się je wykorzystywać.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.