5 porannych błędów, które popełniamy

Po przebudzeniu, aby się rozbudzić, nie ma nic lepszego, jak wziąć ciepły prysznic i w miarę możliwości, zakończyć go zimną wodą.
5 porannych błędów, które popełniamy

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Słyszysz dźwięk swojego budzika i już wiesz, że czas wstawać. Co jest pierwszą rzeczą jaką robisz po przebudzeniu? Czy od razu wyskakujesz z łóżka, biegniesz pod prysznic, łapiesz coś na ząb i wychodzisz z domu? Istnieje wiele porannych błędów, które popełnia niemal każdy z nas, nie zdając sobie sprawy z tego, jak tego typu szczegóły wpływają na ogólną jakość naszego życia.

W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Ci 5 najpowszechniejszych porannych błędów, które warto wyeliminować.

5 porannych błędów, które popełniamy

1. Nie zrywaj się z łóżka! Zawsze wstawaj powoli

W tym punkcie możemy znaleźć aż dwa z najpowszechniejszych porannych błędów. Pierwszym z nich jest ustawianie piskliwego i nieprzyjemnego dźwięku budzika, drugim – nagłe zrywanie się z łóżka.

Pamiętaj, że ostatnie 6-8 godzin spędziłeś w pozycji leżącej, więc Twoje ciało musi powoli przyzwyczaić się do nowej pozycji.

Przeciąganie się

Gdy wstajesz zbyt szybko, może zrobić Ci się słabo lub niedobrze, więc miej na uwadze poniższe rady:

 • Potraktuj wstawanie z łóżka jak rytuał, który należy wykonywać wyjątkowo powoli i starannie.
 • Nastawiaj budzik na 10 minut wcześniej niż zazwyczaj i wybierz relaksującą muzykę zamiast klasycznego piszczącego dźwięku.
 • Po wyłączeniu budzika przyjmij pozycję siedzącą i oddychaj głęboko przez 2 minuty.
 • Poprzeciągaj się! Złącz dłonie i wyciągnij ręce nad głową, później rozciągnij się na prawo i na lewo.
 • Rozruszaj szyję i kark wykonując koliste ruchy. Rób to powoli, bez gwałtownych ruchów.
 • Weź głęboki oddech i wstań. Gotowy na nowy dzień?

2. Nie wychodź z domu bez śniadania!

Musisz wyszykować dzieci do szkoły, przygotować drugie śniadanie, zrobić listę zakupów, zaplanować porządki i pamiętać o pracy… Tyle obowiązków, tak mało czasu! Czasami spędzamy zbyt dużo czasu na zajmowaniu się innymi, zapominając jednocześnie o swoim podstawowych potrzebach.

Musli z owocami – zdrowe śniadanie, wyeliminuj jeden z porannych błędów, omijając je

Zaniedbywanie siebie to jeden z najpoważniejszych porannych błędów.

 • Wstań wcześniej. Dzięki temu zyskasz trochę czasu dla siebie i nie będziesz jeść w pośpiechu, co jest kolejnym z najpowszechniejszych porannych błędów.
 • Wiele osób wypija rano kawę i zapomina o śniadaniu. To także bardzo niezdrowy nawyk!
 • Dzień powinno się zaczynać od szklanki ciepłej wody z cytryną.
 • Po 15-20 minutach można zjeść śniadanie, wziąć prysznic i dopiero później sięgnąć po kubek ciepłej kawy. Do kawy najlepiej jest zjeść jakiś owoc lub inną bogatą w błonnik przekąskę. Dzięki temu zapewnisz sobie dawkę energii potrzebną do rozpoczęcia nowego dnia.

3. Nie korzystaj z telefonu od razu po przebudzeniu

Od razu po przebudzeniu dopada Cię chęć sprawdzenia co dzieje się na świecie i w mediach społecznościowych? To kolejny z porannych błędów, który popełnia, co raz więcej osób.

Pamiętaj jednak, że na śledzenie najnowszych informacji będziesz mieć cały dzień, a rano dobrze jest choć na chwilę odciąć się od technologii.

Zamiast sięgać po telefon, weź poranny prysznic i zjedz śniadanie przy otwartym oknie, żeby dostarczyć sobie trochę świeżego powietrza. Przez pierwsze minuty nowego dnia najlepiej jest trzymać się z daleka od fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia elektroniczne.

4. Rano wybierz chłodny prysznic zamiast ciepłej kąpieli

Rozumiemy, że ciepłe kąpiele są bardzo przyjemne, jednak rano zdecydowanie lepszy będzie chłodny prysznic. Po przebudzeniu potrzebujesz zastrzyku energii, który może dostarczyć Ci właśnie letnia lub chłodna woda.

Możesz też wziąć ciepły prysznic, a na zakończenie skierować strumień zimnej wody na ciało, zwłaszcza na nogi.

Prysznic

Schładzając wodą łydki pozbywasz się uczucia ciężkości i opuchlizny, który często towarzyszy nam po przebudzeniu. Pomaga to także zrelaksować się Twoim stopom, które czeka intensywna praca przez cały dzień. Spróbuj już jutro i sprawdź sam!

5. Wychodź z domu w dobrym nastroju

Wiesz, że czeka Cię ciężki dzień, więc wychodzisz z domu w pośpiechu i z głową pełną myśli. Jednym z porannych błędów jest przejmowanie się od rana całą listą spraw, którymi musisz się zająć.

Ciągle zastanawiasz się, czy dasz sobie ze wszystkim radę i to samo słyszysz też od otaczających Cię ludzi.

Takie podejście do życia bardzo obniża jego jakość i negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, kiedy przestajesz się cieszyć życiem, a praca staje się tylko przykrym obowiązkiem.

Dobry nastrój – czyli nie popełniaj jednego z porannych błędów

Aby nie powielać tego typu porannych błędów, od jutra postaraj się zaczynać dzień z innym nastawieniem. Zapamiętaj kilka poniższych punktów i powtarzaj je sobie w myślach:

 • To będzie udany dzień i wszystko ułoży się po mojej myśli.
 • Będę cieszyć się z małych rzeczy i dam sobie radę. Wychodzę z domu zrelaksowany i pełny energii, po drodze będę podziwiać okolicę, wystawy sklepów i otaczających mnie ludzi.
 • Docenię pracę moich kolegów i zacznę dostrzegać ich dobre cechy.
 • Zrobię dzisiaj wiele ważnych rzeczy i będę z siebie dumny.
 • Gdy poczuję się zmęczony, pójdę na spacer lub na kawę. Dla poprawy nastroju zadzwonię też do kogoś z kim dawno nie miałem czasu porozmawiać.

Teraz na pewno już wiesz, które z porannych błędów popełniasz najczęściej. Są to małe, ale szkodliwe nawyki, które znacznie obniżają jakość Twojego życia i odbijają się na Twoim samopoczuciu.

Dlatego najlepiej jest pozbyć się porannych błędów ze swojego życia i zmienić nastawienie. Optymizm to bardzo skuteczna broń, musisz z niej skorzystać!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.