3 najczęstsze błędy podczas robienia domowego kompostu
Niektórzy z nas popełniają pewne błędy podczas robienia domowego kompostu. Ten naturalny kompost często wykorzystujemy w rolnictwie ekologicznym do nawożenia różnego rodzaju roślin. Jest to również skuteczna opcja minimalizacji odpadów organicznych i zanieczyszczenia środowiska.
Adriana Van Konijnenburg, argentyńska agronom, wyjaśnia w swojej książce „Rolnictwo ekologiczne: kompost”, że szczątki zwierzęce i roślinne, które trafiają do gleby, są pożywieniem dla wielu żyjących tam stworzeń.
Te organizmy zajmują się przekształcaniem tych pozostałości w materię organiczną, która ma zdolność poprawy porowatości, życia mikrobiologicznego i struktury ziemi. O czym należy pamiętać? Jakich błędów należy unikać, aby dobrze przygotować domowy kompost? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Odpowiednie materiały do wykonania domowego kompostu
Jak już wspomnieliśmy, proces kompostowania w domu nie jest skomplikowany. Mimo to, oprócz konieczności wykazania się sporą cierpliwością – bo to powolny proces – musimy wziąć pod uwagę pewne kwestie.
Jedna z nich dotyczy materiałów, ponieważ nie wszystkie pozostałości można wykorzystywać do tego procesu. Które najlepiej się nadają? Poniżej wyszczególniamy najczęściej używane.
- Trawa skoszona i wysuszona na słońcu.
- Skórki i małe kawałki owoców i warzyw.
- Suche liście.
- Fusy z kawy i resztki herbaty.
- Pozostałości po przycinaniu drzewek, pokrojone na małe kawałki.
- Cytrusy
- Zwierzęce odchody.
Możesz także przeczytać: Materiały wielokrotnego użytku, które możesz mieć w swoim otoczeniu
3 najczęstsze błędy podczas kompostowania w domu
Istnieje wiele wskaźników świadczących o tym, że coś jest nie tak z kompostem i nie zawsze wynikają one z tych samych czynników. Na przykład może się to zdarzyć, jeśli wystąpią problemy z temperaturą, obecnością owadów lub zapachem zgnilizny. Jakie błędy popełniasz?
1. Kompost ma niebiesko-zielony kolor, a jego wnętrze jest wilgotne i zwarte
Może to oznaczać, że ma nadmiar wody i niewystarczającą wentylację. Aby rozwiązać ten problem, w swojej książce Van Konijnenburg daje praktyczne wskazówki. Podczas przewracania trzeba mieszać i kruszyć mokre warstwy z warstwami zewnętrznymi, które są bardziej suche.
2. Mieszanka nie podgrzewa się
Kiedy zaczyna się rozkład, temperatura musi znacznie wzrosnąć. Jeśli tak się nie stanie, możesz popełniać błędy w kompostowaniu. Przyczyn jest wiele i mogą to być:
- Twój kompost ma za małą objętość, aby się nagrzać: aby temu zapobiec, najlepiej kompostować w skrzynkach.
- Zawiera materiały, które były zbyt suche – to bardzo prosty błąd do naprawienia; Wystarczy podlewać mieszankę w regularnych odstępach co 12 godzin.
- Został zrobiony w zimie: jeśli robisz kompost w czasie bardzo niskich temperatur, zaleca się poczekać do wiosny, aby go przemieszać i dodać nowe warstwy świeżych materiałów. W ten sposób możesz go aktywować.
- Jest zbyt mokry: W takim przypadku zmieszanie go z suchymi materiałami i odwrócenie go aktywuje rozkład mieszanki.
3. Mieszanka przyciąga muchy i pachnie zgnilizną
Jak ostrzega Van Konijnenburg w swojej książce, że jeśli popełnisz tego rodzaju błąd przy kompostowaniu, najlepszym lekarstwem jest obracanie mieszanki i połączenie bardziej skondensowanych warstw z materiałami porowatymi i bogatymi w węgiel. Niektóre przykłady takich składników to sucha trawa, trociny lub słoma.
Wskazówki dotyczące robienia dobrego domowego kompostu
Wytwarzanie domowego kompostu nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy chemiczne, ale także pomaga chronić środowisko. Z drugiej strony, jak utrzymuje Rolniczy Podręcznik Kompostowania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, ma on inne zalety związane z kompostowaniem na dużą skalę.
Z jednej strony pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę inwazji ptaków i gryzoni. Podobnie sprzyja obracaniu mieszanki i chroni ją przed wiatrami i deszczami. Aby dobrze przygotować domowy kompost uzyskując jak najlepszy materiał i uniknąć wspomnianych błędów, podajemy kilka zaleceń.
Wybierz rodzaj kompostownika i miejsce pracy
Wybór kompostownika poziomego lub pionowego będzie zależał od ilości użytego materiału i dostępnego obszaru. W odniesieniu do tego ostatniego punktu specjaliści zalecają, aby miejsce było najlepiej wentylowane, zakryte i łatwo dostępne.
Posiekaj materiał i napełnij pojemnik
Aby uzyskać optymalny rozkład, należy posiekać składniki, aż osiągną wielkość od 5 do 20 cm. Napełnianie kompostownika może zająć od dwóch do trzech tygodni. Następnie trzeba go zostawić na jakiś czas, aż proces kompostowania dobiegnie końca i mieszanka zamieni się w nawóz.
Zakończenie procesu i uzyskanie ostatecznego kompostu
Jeśli udało ci się uniknąć błędów podczas przygotowywania kompostu, możesz w tym ostatnim etapie przejść do obracania, napowietrzania, przesiewania i kontroli jakości. Dzięki temu możesz otrzymać ostateczny kompost. Po zakończeniu procesu wystarczy go użyć.
Możesz przeczytać: Nieprzyjemny zapach z rur – 4 sposoby na wyeliminowanie
Kompostowanie społecznościowe, sposób na uniknięcie błędów przy kompostowaniu
Badanie przeprowadzone przez Międzynarodowy Uniwersytet Andaluzji ukazuje skuteczność lokalnych technik kompostowania w ramach rozwiązania problemu miejskich odpadów stałych.
Osoby, które przychodziły do miejskiego ogrodu L’Hortet del Forat w Barcelonie, mogły przez 24 godziny mieć kontakt z obróbką resztek organicznych pochodzących z ogrodu. Oprócz tego odbyły się warsztaty teoretyczno-praktyczne dotyczące kompostowania.
Przeprowadzone prace miały pozytywne zakończenie. Ustalono, że ta metoda z powodzeniem zwiększyła świadomość obywateli, a także zrozumienie i umiejętności w zakresie segregacji i recyklingu odpadów organicznych.
W związku z tym autorzy badania sugerują, żeby państwa przejęły kontrolę nad tworzeniem planów zapobiegania gromadzeniu odpadów w dzielnicach i miastach. Twierdzą, że mogą nawet nagradzać lub premiować, na przykład ulgą podatkową, osoby, które regularnie, chronicznie i prawidłowo kompostują.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Instituto Nacional de Tecnología Agropecuaria. Van Konijnenburg, Adriana. Agricultura Orgánica: el Compost. Argentina 2007.
- Organización de las Naciones Unidas para la Alimentación y la Agricultura. Manual de Compostaje del Agricultor: experiencias en América Latina. Chile 2013.
- Universidad Internacional de Andalucía. Análisis de las características técnicas y sociales asociadas a procesos de compostaje comunitario. España 2012.