Zlew - 6 sposobów czyszczenia i dezynfekcji
Zlew i umywalka są jednymi z tych miejsc w domu, w których gromadzi się najwięcej bakterii. Szczególną uwagę poświęcimy zlewom w kuchni, które funkcjonują w stałym kontakcie z wilgocią i odpadkami jedzenia.
Niezwykle przydatna jest wiedza, dotycząca środków czystości i sposobów dezynfekcji.
Higiena w domu jest bezsprzecznie istotna dla wszystkich jego mieszkańców. Dlatego też, tak istotne jest dbanie o każdy szczegół i przywiązywanie uwagi do poziomu czystości w domu. Każdy element przestrzeni ma znaczenie.
Zwróćmy więc uwagę na bohatera w naszej kuchni, który służy nam na codzień ogromną pomocą. Mowa o zlewie.
Niestety zlew stanowi spore źródło bakterii, biorąc pod uwagę ilość wykonywanych przy nim czynności. Marzy Ci się lśniący, czysty zlew? Podpowiemy Ci jak tego dokonać, używając kilku skutecznych środków i sposobów.
Zlew – czyszczenie i dezynfekcja na 6 sposobów
Przede wszystkim należy pamiętać, iż sposób mycia i dezynfekcji zlewów, w dużym stopniu zależy od materiału, z którego są wykonane. Nie lekceważ tego. Mając to na uwadze możemy przejść do realizacji kilku pomocnych rozwiązań.
1. Czyszczenie neutralnym mydłem
Klasyczna, sprawdzona metoda. Polega na rozcieńczeniu naturalnego mydła w wodzie, najlepiej gorącej. Wystarczy nanieść roztwór na ściereczkę i umyć zlew. Spłucz dużą ilością wody i osusz suchą szmatką. Ten sposób świetnie nada się do czyszczenia zlewu ze stali nierdzewnej.
Stosowanie neutralnego mydła zalecane jest również do zlewów z tworzywa sztucznego. Procedura jest taka sama.
Przeczytaj również: Naturalne mydło owsiane i jego moc złuszczająca
2. Dwuwęglan sodu i cytryna, dwie dobre alternatywy
W przypadku zlewozmywaków ze stali nierdzewnej, możemy także użyć tych dwóch produktów, idealnych do dezynfekcji i czyszczenia płaskich powierzchni. Jak to zrobić? To niezwykle proste!
- Po pierwsze, użycie wodorowęglanu sodu pozwoli ci łatwo usunąć resztki jedzenia i tłuszczu w zlewie. Połącz tę solę organiczną wraz z wodą, aby utworzyć pastę i wysmaruj nią cały zlew (przy pomocy miękkiej gąbki). Następnie spłucz wszystko dużą ilością wody.
- Cytryna zaś stanowi doskonały odplamiacz. Poradzi sobie z usunięciem plam rdzy, które bardzo często występują na kranach. Co więcej, pozwoli Ci uzyskać nieskazitelny połysk zlewu. Nałóż ją bezpośrednio na powierzchnię zlewu i rozprowadź gąbką.
Z kolei pamiętaj aby unikać twardych, metalowych gąbek. Mogą one zarysować powierzchnię zlewu. Uważaj też na stosowanie wybielacza z podchlorynem, solą, octem i inną substancją, która może doprowadzić do korozji.
3. Zlew i czyszczenie octem
Ocet to skuteczny naturalny środek przeciwbakteryjny. Jest wysoce ceniony i wskazany właśnie do dezynfekcji zlewów.
Aby skorzystać z jego zalet powinniśmy nałożyć trochę białego octu na gąbkę. Przemyj powierzchnię zlewu ze stali nierdzewnej i otaczające zlew elementy. Następnie spłucz dużą ilością wody.
4. Zlew granitowy – jak czyścić?
Granitowy typ zlewu jest wysoce ceniony, ze względu na swoją wytrwałość i łatwość utrzymania czystości. Higieniczny i długowieczny. Ponadto przepięknie ozdabia każdą przestrzeń. Bezdyskusyjnie jest to jeden z lepszych wyborów do kuchni.
Jeśli posiadasz taki zlew, pewnie zastanawiasz się, jaki jest najskuteczniejszy sposób czyszczenia? Otóż do zlewów marmurowych i granitowych zaleca się używanie łagodnego mydła w płynie.
Zwilż nieco mydłem miękką ściereczkę bądź gąbkę, a brud zniknie w kilka sekund. Nie używaj mocnych, specjalistycznych środków czyszczących.
5. Zlew syntetyczny i kompozytowy – czyszczenie
Zlewozmywak wykonany z materiałów syntetycznych czy kompozytu mineralnego charakteryzuje się odpornością i trwałością na zniszczenia. Jego czyszczenie i dezynfekcja zatem są stosunkowo proste. Jednak nie należy pozostawiać ich bez konserwacji.
Najlepszą alternatywą dla specjalnych, silnych środków chemicznych, będzie stosowanie łagodnych i niekorozyjnych produktów.
Traktujemy tu o gładkich powierzchniach, do których nie powinno się używać metalowych gąbek, ani żadnych innych przedmiotów, które mogłyby zarysować powłokę zlewu. Ponadto warto pamiętać o wysuszeniu zlewu, tuż po jego umyciu. Jest to skuteczny sposób na przedłużenie jego żywotności.
6. Szklany zlew – jak o niego zadbać?
Nowoczesne trendy sprawiły, że co raz więcej osób sięga po szklane elementy wyposażenia. Ma to swoje odniesienie także wobec szklanych zlewów i umywalek. Jednak mimo swojej atrakcyjności, stawiają wyzwania, co do konserwacji i czyszczenia.
Czy należy czyścić je tak, jak pozostałe przykłady? Niestety nie, wymagają specjalnych działań. W tych przypadkach zaleca się stosowanie środków, przeznaczonych do szkła.
Możemy jednak sięgnąć po mieszankę wody z octem. Po dokładnym płukaniu zlewu, z uwzględnieniem jego zewnętrznej części – należy dokładnie osuszyć powierzchnię suchą szmatką.
Zwykłe mydła i produkty naturalne, takie jak wodorowęglan, cytryna i ocet, spełniają większość wymagań podczas mycia i dezynfekcji zlewów.
Pamiętaj, aby unikać metalowych akcesoriów, które mogą zniszczyć zlew. Na sam koniec nie zapominaj, iż mocne środki czyszczące, mają moc papieru ściernego i mogą prowadzić do nieodwracalnych korozji.