Zespół przekrwienia kannabinoidowego: objawy i leczenie
Nadmierne używanie marihuany lub konopi indyjskich powoduje wiele schorzeń ogólnoustrojowych u ludzi. Niestety, istnieją pewne mało znane reperkusje, takie jak zespół przekrwienia kannabinoidowego, które są bardzo nieprzyjemne dla tych, którzy na nie cierpią.
Zespół przekrwienia kannabinoidowego obserwuje się u osób przewlekle używających marihuany. Niektórzy specjaliści określają to jako nawracające epizody wymiotów, nudności i bólu brzucha, które ustępują po kąpieli w gorącej wodzie. Ponadto zaburzenie to charakteryzuje się zanikaniem objawów, gdy ustaje konsumpcja.
Zespół przekrwienia kannabinoidowego i jego fazy
Eksperci twierdzą, że omawiany syndrom dzieli się na 3 główne fazy, które mają między sobą bardzo specyficzne różnice. Są to fazy: zwiastująca, przekrwiona i rekonwalescencji.
1. Faza prodromalna, czyli zwiastująca
To jest początkowy etap stanu; objawy kliniczne są łagodne i nie ograniczają codziennych czynności. Faza prodromalna charakteryzuje się porannymi mdłościami i bólem brzucha.
Pacjent może pozostawać na tym etapie przez wiele miesięcy lub lat bez dokładnej diagnozy. Opóźnienie wynika z tego, że ludzie nie przyznają się do używania marihuany, a objawy uznają za związane z innymi patologiami.
Z kolei jednym z najbardziej znanych medycznych zastosowań marihuany jest łagodzenie nudności i wymiotów oraz łagodzenie przewlekłego bólu. Fakt ten powoduje więc, że ludzie zwiększają ilość używanych konopi w celu złagodzenia objawów, co przyspiesza postęp choroby.
2. Faza hiperemezy, czyli przekrwienia
Ta faza charakteryzuje się obecnością oczywistych objawów klinicznych. Wymioty i ból brzucha nasilają się nagle i mogą być nawet obezwładniające. Objawy są cykliczne, trwają od 24 do 48 godzin.
Zespół przekrwienia kannabinoidowego ustępuje jednak po kąpieli w gorącej wodzie. W związku z tym ludzie odczuwają silną potrzebę ciągłego brania prysznica.
Możesz być zainteresowany: Jak rozpoznać reakcje alergiczne na leki
3. Faza regeneracji
Główną cechą tej fazy jest zanik symptomatologii. Osoby dotknięte chorobą znacznie zmniejszają więc częstotliwość codziennego brania prysznica, wracając do swojej zwykłej rutyny. Ponadto całkowicie znikają wymioty i dyskomfort w jamie brzusznej.
Czas trwania tej fazy jest bardzo zmienny i waha się od miesięcy do lat. Należy jednak zauważyć, że objawy mogą wrócić, jeśli ponownie zaczną używać marihuany.
Objawy zespołu przekrwienia kannabinoidowego
Głównymi objawami zespołu przekrwienia kannabinoidowego są wymioty i dyskomfort w jamie brzusznej. Intensywność objawów będzie zależeć od stadium choroby.
Ludzie mogą również doświadczyć następujących dolegliwości:
- Ciągłe i intensywne nudności
- Utrata apetytu
- Mimowolna utrata wagi
- Przyspieszone tętno
Większość z tych objawów utrzymuje się przez taki sam czas jak faza przekrwienia, tj. 1-2 dni. Jednak czas trwania może być dłuższy, jeśli ciągle kontynuuje ciągłe używanie marihuany.
Możliwe komplikacje
Głównym powikłaniem zespołu przekrwienia kannabinoidowego jest odwodnienie. Ciągłe wymioty powodują znaczną utratę płynów i elektrolitów, co skutkuje różnorodnymi objawami ogólnoustrojowymi.
Utrata wody i elektrolitów wytrąca organizm z naturalnej równowagi. W związku z tym możliwe są następujące komplikacje:
- Mimowolne skurcze mięśni
- Napady padaczkowe
- Uogólniona słabość
- Wstrząs
- Ciężkie arytmie
- Niewydolność nerek
Przyczyny zespołu przekrwienia kannabinoidowego
Niestety, dokładna przyczyna zespołu przekrwienia kannabinoidowego nie została jeszcze ustalona. Należy zauważyć, że jest to syndrom, który został odkryty dopiero w 2004 roku, więc potrzebne są dalsze badania.
Niektóre badania ustaliły różne teorie, które mogą wyjaśniać, dlaczego występuje ten stan. Wszystkie te teorie dotyczą interakcji tetrahydrokannabinolu (THC) i innych składników aktywnych z receptorami w układzie pokarmowym.
Jedna z najszerzej akceptowanych teorii mówi, że THC oddziałuje z receptorem CB1. Ciągła interakcja generuje zmiany w przewodzie pokarmowym i powoduje początek zespołu. Kluczową rolę musi jednak odgrywać genetyka, ponieważ nie wszyscy użytkownicy zapadają na tę chorobę.
Przeczytaj także: Charakterystyka i zastosowania oleju kokosowego
Diagnoza
Rozpoznanie zespołu przekrwienia kannabinoidowego to nie lada wyzwanie dla specjalistów. Ludzie często ukrywają fakt, że regularnie używają marihuany, co uniemożliwia precyzyjne leczenie podjęte w odpowiednim czasie.
Testy laboratoryjne nie są zbyt pomocne w identyfikacji stanu, więc lekarze często polegają na historii klinicznej i konsumpcji. Obecnie ustalono kryteria ułatwiające wykrycie zmiany, wśród których wyróżniają się:
- Częste używanie marihuany przez ponad 1 rok
- Cykliczne nudności i wymioty po użyciu
- Kompulsywne gorące kąpiele łagodzące wymioty
- Zanik symptomatologii, gdy nie używasz konopi
Najbardziej dotknięci tą chorobą są młodzi mężczyźni w wieku poniżej 50 lat, dlatego też należy wziąć pod uwagę wiek. Zespół przekrwienia kannabinoidowego można pomylić z zespołem cyklicznych wymiotów i innymi podobnymi zaburzeniami. W ten sposób do postawienia diagnozy różnicowej można wykorzystać historię używania marihuany.
Leczenie i zapobieganie zespołowi przekrwienia kannabinoidowego
Leczenie zespołu przekrwienia kannabinoidowego w fazie wymiotów polega na łagodzeniu objawów i unikaniu odwodnienia. Osoby powinny spożywać dużo płynów, aby uniknąć komplikacji. Ponadto stosowanie środków przeciwwymiotnych może zmniejszyć intensywność.
Hospitalizacja będzie konieczna w najcięższych przypadkach lub przy wielu powikłaniach. Jednak najlepszym i ostatecznym leczeniem jest zaprzestanie używania marihuany. Objawy ustępują w ciągu 1 lub 2 dni po zaprzestaniu stosowania.
Prawdziwy problem polega na tym, że marihuana powoduje uzależnienie, więc porzucenie tej substancji może być bardzo trudne. W rezultacie ludzie mają tendencję do ponownego używania, więc objawy natychmiast powracają.
Zapobieganie zespołowi przekrwienia kannabinoidowego polega na tym samym co ostateczne leczenie. Osoby powinny przestać używać marihuany, aby uniknąć nawrotów. Jednak objawy mogą powrócić nagle po kontakcie z substancją.
Niedawno odkryta i niedostatecznie zdiagnozowana choroba
Zespół przekrwienia kannabinoidowego jest patologią charakterystyczną dla wielu osób przewlekle używających marihuany. Aktywne składniki tej rośliny zmieniają pracę przewodu pokarmowego, powodując pojawienie się wymiotów i silnego bólu brzucha.
Niestety jest to mało znany zespół o bardzo ogólnych objawach, więc można go pomylić z innymi schorzeniami. Dlatego w większości przypadków choroba jest niedostatecznie zdiagnozowana. Najlepiej udać się do lekarza w obecności charakterystycznych objawów i nie ukrywać żadnych informacji przed personelem medycznym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Torres F, Laveglia V, Molera C, Bonet M. Síndrome de hiperemesis cannabinoide. Anales de Pediatría. 2018;89(5):311-312.
- Moreno V, Ojeda F, Moreno-Osset E. Hiperemesis cannabinoide. Gastroenterología y Hepatología. 2006;29(7):434-435.
- Sorensen CJ, DeSanto K, Borgelt L, Phillips KT et al. Cannabinoid Hyperemesis Syndrome: Diagnosis, Pathophysiology, and Treatment-a Systematic Review. J Med Toxicol. 2017 Mar;13(1):71-87.
- Galli JA, Sawaya RA, Friedenberg FK. Cannabinoid hyperemesis syndrome. Curr Drug Abuse Rev. 2011 Dec;4(4):241-9.
- Knowlton MC. Cannabinoid hyperemesis syndrome. Nursing. 2019 Oct;49(10):42-45.
- Richards JR. Cannabinoid Hyperemesis Syndrome: Pathophysiology and Treatment in the Emergency Department. J Emerg Med. 2018 Mar;54(3):354-363.