Zespół cieśni kanału nadgarstka - poznaj środki łagodzące ból
Czy wiesz, jak naturalnie złagodzić zespół cieśni kanału nadgarstka?
Zespół cieśni kanału nadgarstka to stan, który rozwija się w wyniku ucisku na znajdujący się w dłoni nerw pośrodkowy. Może wystąpić w jednej lub obu rękach, powodując objawy, takie jak osłabienie siły dłoni, mrowienie i ból.
Chociaż objawy są początkowo łagodne, brak lub nieodpowiednie leczenie może pogorszyć ten stan. Z tego powodu postanowiliśmy opisać kilka środków o działaniu kojącym, które mogą pomóc złagodzić ból zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Czytaj dalej i wypróbuj je już dziś!
Pięć relaksujących środków pozwalających złagodzić objawy dawane przez zespół cieśni kanału nadgarstka
Zabiegi w celu złagodzenia zespołu cieśni kanału nadgarstka mogą się różnić w zależności od nasilenia bólu. Często istnieje możliwość kontrolowania tego stanu za pomocą niechirurgicznych metod terapii. Jeśli jednak Twój przypadek jest cięższy, lekarz może brać pod uwagę również operację.
Naturalne środki o właściwościach kojących ból to dobre opcje, aby zminimalizować objawy spowodowane tym stanem. Chociaż nie zastępują leczenia, mogą być dobrym uzupełnieniem terapii i pomogą lepiej radzić sobie z osłabieniem siły dłoni i bólem.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
1. Hydroterapia metodą na zespół cieśni kanału nadgarstka
Zespół cieśni kanału nadgarstka powoduje zapalenie i ucisk nerwów, co prowadzi do silnego bólu i olbrzymiego dyskomfortu.
Hydroterapia ma zaskakujący wpływ właśnie na dyskomfort wywołany zespołem cieśni kanału nadgarstka. Ponieważ poprawia krążenie krwi, minimalizuje objawy, takie jak ból i mrowienie.
Co należy zrobić
- Sugerujemy naprzemienne stosowanie ciepłej i zimnej wody.
- Najpierw zanurz dłoń w pojemniku wypełnionym zimną wodą.
- Po trzech lub czterech minutach zanurz dłoń w pojemniku wypełnionym gorącą wodą.
- Powtórz zabieg do trzech razy dziennie, aby uzyskać jak największą ulgę.
Przeczytaj również: Zespół cieśni nadgarstka – 5 sposobów na ból
2. Gorący okład z gliny
Glina jest wykorzystywana w terapii już od setek lat. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i remineralizujące przynosi ulgę w wielu różnych stanach chorobowych. Zalecamy stosowanie okładu z gliny w celu złagodzenia zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Co należy zrobić
- Najpierw wymieszaj kilka łyżek gliny z ciepłą wodą i łyżką oliwy z oliwek.
- Upewnij się, że pasta jest gładka i ma kremową konsystencję. Następnie nałóż ją na dotknięty nadgarstek.
- Pozostaw na 15-20 minut i spłucz.
- Jeśli ból utrzymuje się, powtórz zabieg.
3. Zwalcz zespół cieśni kanału nadgarstka imbirem
Miejscowe stosowanie oleju imbirowego pomaga zmniejszyć stany zapalne zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Zastosowania terapeutyczne imbiru są niesamowite. W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej wszechstronnych naturalnych środków, które istnieją. Zawiera gingerol, który jest środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym i może pomóc złagodzić ból spowodowany zespołem cieśni kanału nadgarstka.
Co należy zrobić
- Możesz czerpać korzyści z tej przyprawy w olejkach lub naparach. Jeśli zdecydujesz się na olej, wymieszaj olej imbirowy z olejem bazowym (oliwkowym lub kokosowym) i delikatnie wmasuj w dotknięty obszar.
- Jeśli zdecydujesz się na napar, możesz go zastosować miejscowo lub wypić.
- Powtarzaj zabieg, aż poczujesz ulgę.
Przeczytaj również: Produkty o działaniu przeciwzapalnym – 6 przykładów
4. Olej z awokado
Olej z awokado jest składnikiem nawilżającym, przeciwzapalnym i kojącym. Masowanie nim obszarów dotkniętych zespołem cieśni kanału nadgarstka może złagodzić ból.
Ponadto pobudza krążenie i zmniejsza uczucie sztywności.
Co należy zrobić
- Najpierw rozgrzej trochę oleju z awokado do nadającej się do nałożenia na skórę temperatury.
- Następnie wmasuj olej w dotknięty obszar, stosując pewien nacisk.
- Pozwól skórze wchłonąć olej bez spłukiwania i, jeśli możesz, zakryj nadgarstek bandażem.
- Wykonuj zabieg dwa do trzech dni z rzędu, aż poczujesz ulgę.
5. Aloes
Możesz również użyć żelu aloesowego jako oleju bazowego do olejków eterycznych o właściwościach łagodzących, aby zwiększyć ich kojące działanie.
Miejscowe stosowanie żelu aloesowego pomaga złagodzić objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka, takie jak drętwienie lub mrowienie. Jego właściwości pomagają poprawić przepływ krwi i zminimalizować stany zapalne.
Co należy zrobić
- Najpierw pozyskaj świeży żel z liścia aloesu.
- Następnie delikatnie wmasuj w dotknięty obszar.
- Jeśli chcesz, możesz połączyć go z olejem kokosowym lub awokado, aby zwiększyć jego działanie.
- Powtórz zabieg od dwóch do trzech razy dziennie, aby uzyskać większą ulgę.
- Jeśli objawy utrzymują się, wykonaj zabieg jeszcze przez 2-3 dni.
Czy zespół cieśni kanału nadgarstka wpływa na jakość Twojego życia? Wypróbuj naturalne środki zaradcze udostępnione w tym artykule.
Jeśli zauważysz, że objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się, skonsultuj się z lekarzem. Może on zasugerować inne opcje leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mooventhan, A., & Nivethitha, L. (2014). Scientific evidence-based effects of hydrotherapy on various systems of the body. North American Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.4103/1947-2714.132935
- Moosavi, M. (2017). Bentonite clay as a natural remedy: A brief review. Iranian Journal of Public Health.
- Young, H. Y., Luo, Y. L., Cheng, H. Y., Hsieh, W. C., Liao, J. C., & Peng, W. H. (2005). Analgesic and anti-inflammatory activities of [6]-gingerol. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2004.09.009
- Woolf, A., Wong, M., Eyres, L., McGhie, T., Lund, C., Olsson, S., … Requejo-Jackman, C. (2009). Avocado Oil. In Gourmet and Health-Promoting Specialty Oils. https://doi.org/10.1016/B978-1-893997-97-4.50008-5
- Rajeswari, R., Umadevi, M., Rahale, C. S., Selvavenkadesh, S., Kumar, K. P. S., & Bhowmik, D. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.