Zespół Aspergera - 10 celebrytów, którzy mogą go mieć
Filmy i telewizja przyczyniły się do ukształtowania społecznego wizerunku ludzi, którzy są geniuszami, ponieważ mają zespół Aspergera. Wydaje się, że istnieje wiele przykładów takich osób. Musimy jednak być ostrożni ze stwierdzeniami.
Geniusz nie ma jednej definicji. Jest to zdolność niektórych ludzi do osiągania rzeczy, które nie mają precedensu w ludzkości. Dlatego mamy geniuszy w sporcie, nauce, sztuce i wykonywaniu codziennych czynności.
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe. Zaliczane jest do zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) i charakteryzuje się wyraźnymi trudnościami w relacjach społecznych, a także powtarzalnością wzorców obsesyjnych.
Czy znamy sławnych geniuszy z zespołem Aspergera? Tak. Jednak w tym artykule poświęcimy uwagę osobom, u których podejrzewa się zespół Aspergera, chociaż wciąż nie mają one potwierdzenia.
Gwiazdy, które mogą mieć zespół Aspergera
Diagnoza zespołu Aspergera powinna być postawiona ostrożnie i poprzez ocenę multidyscyplinarnego zespołu, w skład którego wchodzi psychiatra, logopeda, genetyk, terapeuta zajęciowy i neurolog. Spełniając kryteria i zgodnie z tym, o czym opowiadają wymienieni celebryci, mielibyśmy do czynienia z konkretnymi przypadkami zaburzenia.
1. Carl Sagan
U słynnego naukowca (na głównym zdjęciu), który przybliżył kosmos ogółowi społeczeństwa, jednocześnie doradzając NASA w sprawie wypraw, zdiagnozowano zaburzenie ze spektrum autyzmu. Potem gdy zmieniła się klasyfikacja, zaczął bardziej identyfikować się z zespołem Aspergera.
Wiele organizacji pacjentów porusza sprawę Sagana. Jest wyraźnym dowodem na to, że neuroróżnorodność jest potrzebna światu dla rozwoju ludzkości.
2. Susan Boyle
Głos Susan Boyle jest rozpoznawany i podziwiany przez wielu. Kiedy zyskała sławę po występach w telewizji, piosenkarka musiała stawić czoła agresji odnoszącej się do jej rzekomego niskiego poziomu intelektualnego i wyglądu fizycznego.
W 2009 roku podbiła jury brytyjskiego Mam Talent, ale dopiero w 2013 roku potwierdziła swoją diagnozę. W wypowiedziach dla prasy wyjaśniła, że zawsze myślała, że od urodzenia nosi następstwa neurologiczne, dopóki specjaliści od zdrowia psychicznego nie rozszyfrowali jej trudności w utrzymywaniu relacji społecznych.
3. Dan Aykroyd
Początkowa filmowa saga Ghostbusters miała w swojej obsadzie tego aktora, który był już znany w anglojęzycznych środowiskach dzięki udziałowi w Saturday Night Live. Według jego własnych słów obsesja na punkcie duchów pomogła mu stworzyć postać do filmów, które uczyniły go światową gwiazdą.
Na podstawie analizy jego zachowań psychiatra zdiagnozował u niego zespół Aspergera. Różnorodne tiki, które ma, odegrały fundamentalną rolę w rozpoznaniu.
Przeczytaj również: Zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem
4. Anthony’ego Hopkinsa
Brytyjski aktor, niekwestionowana gwiazda kina ostatnich pięćdziesięciu lat, zdradził, że dużo czasu zajęło zdiagnozowanie u niego zespołu Aspergera. Dopiero w 2017 roku otwarcie to skomentował.
Warto wyjaśnić, że zaburzenie nie oznaczało problemu w jego karierze. Hopkins grał niezapomniane role, odznaczając się niezwykłymi zdolnościami artystycznymi, a nawet zdobywając odpowiednie nagrody za swój talent.
5. Vernon Smith
Być może mniej znany opinii publicznej niż inni, ale geniusz w swojej dziedzinie wiedzy. Smith otrzymał Nagrodę Nobla za swoje podejście do zastosowania inżynierii eksperymentalnej w ekonomii.
W niektórych wywiadach zdradził możliwość, że jego zaburzenie ma związek ze sposobem, w jaki postrzega świat. I faktycznie, ta wizja stałaby za jego nowatorskimi hipotezami dotyczącymi analizy gospodarki realnej.
Geniusze, którzy mogli mieć zespół Aspergera, choć nie ma na to potwierdzenia
Jak powiedzieliśmy na początku, kultura popularna ma tendencję do przypisywania geniuszom pewnych cech. Wiele gwiazd i niezrównanych osobowości mogło cierpieć na to zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jednak na tej liście nie ma nic więcej niż przypuszczenia, żadnych potwierdzeń.
Zobacz też: Cechy fizyczne związane z autyzmem
6. Lionel Messi
Niektóre biografie o gwieździe PSG i mistrzu świata w reprezentacji Argentyny odważyły się postulować, że Messi ma zespół Aspergera. Prawda jest taka, że nie ma wiarygodnych danych wspierających tę diagnozę.
Krążyły plotki o notatce sporządzonej przez lekarzy z dzieciństwa gwiazdy. Ten raport sugerowałby stopień autyzmu. W każdym razie nie można zweryfikować prawdziwości tego dokumentu.
7. Tim Burton
Niewiarygodne światy, które reżyser jest w stanie wykreować, są dowodem jego geniuszu. Jakiś czas temu jego była żona, Helena Bonham Carter, powiedziała, że Burton może mieć zespół Aspergera.
Właściwie było to tylko docenienie jego obsesji na punkcie pracy, którą podejmuje. On sam nigdy tego nie potwierdził.
8. Izaak Newton
Oczywiście Newton nie otrzymał diagnozy zaburzenia, które w jego czasach nie było nawet skatalogowane. Jednak Fitzgerald, psychiatra z doświadczeniem w autyzmie twierdzi, że fizyk wykazywał wyraźne cechy tego zaburzenia.
Nie ma jednak możliwości dojścia do jednoznacznych konkluzji. Jest to hipoteza, której nie można zweryfikować jedynie za pomocą pism i opowieści o osobie, która już odeszła. Mimo to budzi podejrzenia.
9. Bill Gates
Przedsiębiorca i miliarder ma przezwisko, które może wydawać się dziwne: Lider Aspergera. Niektórzy twierdzą również, że jego sukces biznesowy wynika z praktyk izolacji i obsesji na punkcie problemów, którymi się zajmuje. To pozwoliłoby mu być o krok do przodu i skupić się na konkretnych celach.
W rzeczywistości Gates nie posiada takiej diagnozy. Kilka razy stwierdził, że może mieć cechy kompatybilne, ale nic więcej.
10. Andy Warhol
Powtarzalne prace i styl jego sztuki zdają się wskazywać, że w twórczości Andy’ego widoczne są wzorce Aspergera. Niepodważalny i nieunikniony, gdy mowa o pop-arcie, ten geniusz zmienił sposób łączenia świata popularnego ze światem artystycznym.
Czy geniusz zależy od zespołu Aspergera?
Nie jest regułą, że zespół Aspergera zawsze generuje geniusz. Nie jest też odwrotnie: nie wszyscy geniusze muszą mieć zaburzenie ze spektrum autyzmu, aby być geniuszami.
Według badań osoby z zespołem Aspergera mają lepsze wyniki w testach inteligencji w porównaniu z resztą pacjentów z ASD. Ponadto, w porównaniu z populacją ogólną, uzyskano dane wskazujące na lepszą płynną inteligencję, zwłaszcza jeśli chodzi o autyzm wysokofunkcjonujący.
Inteligencja płynna to zaradny sposób przystosowania się do zmian.
W szczególności inteligencja werbalna wydaje się być lepsza u osób z zespołem Aspergera. Mimo to umiejętność ta nie wpływa pozytywnie na ich relacje społeczne. Trudności w kontaktach z innymi wystawiają ich na dyskryminację i stygmatyzację.
Bardzo interesującą jest pod tym względem książka, której tytuł tłumaczy się na: “Dotyk geniuszu: pełen nadziei przewodnik po wychowaniu dziecka z zespołem Aspergera”. Autorem jest ojciec, którego syn otrzymuje diagnozę. Ojciec szuka więc humanitarnych sposobów, aby mu pomóc. Pomaga mu to odkryć dokładnie to, co wyraża tytuł jego pracy: musi szukać w swoim dziecku geniuszu, aby go uwypuklić.
Kultura audiowizualna nadal będzie wykorzystywać postacie, które w widocznych trudnościach psychologicznych wyrażają geniusz. Przypomnijmy sobie Rain Mana, Księgowego czy Teorię wielkiego podrywu. Nie możemy jednak udawać, że te fikcyjne historie są rzeczywistością.
Za zespołem Aspergera nie ma geniuszy ani nie-geniuszy, ale neuroróżnorodni ludzie, którym możemy pomóc.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chen, F., Planche, P., & Lemonnier, E. (2010). Superior nonverbal intelligence in children with high-functioning autism or Asperger’s syndrome. Research in Autism Spectrum Disorders, 4(3), 457-460.
- Hayashi, M., Kato, M., Igarashi, K., & Kashima, H. (2008). Superior fluid intelligence in children with Asperger’s disorder. Brain and cognition, 66(3), 306-310.
- Ignesius, N. C. (2022). The Genius Painter and Other Stories: A Children Picture Book About Stigma of Autistic Children. Kata Kita: Journal of Language, Literature, and Teaching, 10(3), 416-426.
- Motlani, V., Motlani, G., & Thool, A. (2022). Asperger Syndrome (AS): A Review Article. Cureus, 14(11).
- Nass, R., & Gutman, R. (1997). Boys with Asperger’s disorder, exceptional verbal intelligence, tics, and clumsiness. Developmental Medicine & Child Neurology, 39(10), 691-695.
- Soulières, I., Dawson, M., Gernsbacher, M. A., & Mottron, L. (2011). The level and nature of autistic intelligence II: what about Asperger syndrome?. PloS one, 6(9), e25372.
- Stamford, L. (2019). A Touch of Genius: A Hopeful Guide to Parenting a Child with Asperger’s. Archway Publishing.