Zdrowie serca w czasie menopauzy

Wraz z początkiem menopauzy pojawiają się czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do chorób serca. Ważne jest, aby wyrobić lub zachować dobre nawyki, aby utrzymać serce w dobrym stanie.
Zdrowie serca w czasie menopauzy
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Menopauza sama w sobie w zasadzie nie powoduje chorób serca. Są jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą wzrosnąć, gdy kobieta przestaje miesiączkować. Zdrowie serca w czasie menopauzy to bardzo istotna kwestia. Na stan ten mogą również wpływać wysokotłuszczowa dieta, palenie papierosów i inne niezdrowe nawyki.

Ryzyko chorób serca wzrasta wraz z wiekiem, ale u kobiet niektóre objawy mogą być bardziej widoczne po pojawieniu się menopauzy.

Kobiety przestają miesiączkować mniej więcej w wieku 45 lat. Etap ten nazywa się perimenopauzą. Zauważono wzrost występowania zawałów serca u kobiet w czasie 10 lat po pojawieniu się menopauzy.

Można powiedzieć, że choroba serca to największy zabójca dla kobiet. Jedna na trzy dorosłe kobiety cierpi na jakąś formę tej choroby.

Zdrowie serca w czasie menopauzy

Menopauza to stan, który pojawia się, gdy kobieta przestaje miesiączkować. Jest to naturalny proces, którego doświadczają kobiety w wieku około 50 lat, ale może on także nastąpić wcześniej.

W okresie menopauzy jajniki przestają wytwarzać estrogen – hormon kontrolujący cykl menstruacyjny. Estrogen pomaga również wzmacniać naczynia krwionośne i sprawia, że są one w dobrej kondycji.

zdrowie serca w czasie menopauzy

Menopauza sama w sobie nie powoduje chorób serca, ale jej pojawienie się zwiększa czynniki ryzyka, które mogą być przyczyną choroby.

W okresie menopauzy możesz zauważyć:

  • Wyższe ciśnienie krwi.
  • Wyższy poziom LDL lub „złego” cholesterolu.
  • Niższy poziom HDL lub „dobrego” cholesterolu, który pomaga regulować poziom „złego” cholesterolu.
  • Wyższy poziom triglicerydów (rodzaj tłuszczu we krwi).

Chociaż może istnieć związek między poziomem estrogenu a niższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu (przed menopauzą), lekarze w zasadzie nie zalecają przyjmowania estrogenu, w celu zapobiegania chorobom.

Objawy chorób serca u kobiet

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ryzyko chorób serca zwiększa się w miarę starzenia się. Zdrowie serca w czasie menopauzy to ważny temat, o którym należy pamiętać. Może Ci się wydawać, że niektóre objawy są normalne w pewnym wieku, ale mogą one jednak wskazywać na problemy ze zdrowiem.

zdrowie serca w czasie menopauzy

W związku z tym, ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli:

Objawy ataku serca mogą się od siebie różnić u kobiet i u mężczyzn. Większość kobiet może odczuwać ból w klatce piersiowej, ból ramion lub duszności. Inne objawy mogą mieć raczej łagodny przebieg i obejmują:

  • ból w klatce piersiowej lub uczucie zwiększonego nacisku, które pojawia się i znika,
  • pocenie się,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • ból w szczęce, szyi, ramionach lub plecach,
  • nadmierne zmęczenie.

Zachowaj zdrowie

Możesz pomóc sobie zmniejszyć ryzyko chorób serca nasilające się wraz z wiekiem, utrzymując zdrowe nawyki od czasów młodości. Oto kilka zaleceń, które pomogą Ci zachować zdrowie serca w czasie menopauzy:

Stosuj zdrową dietę bogatą w błonnik i zmniejsz spożycie soli, cukru i przetworzonej żywności.

Ważną rolę w utrzymaniu zdrowego serca odgrywają świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białko i niskotłuszczowe produkty mleczne.

Uprawiaj regularnie sport. American Heart Association zaleca co najmniej 30 minut średniej intensywności aktywności fizycznej dziennie, takiej jak spacery, jazda na rowerze, taniec lub praca w ogrodzie. Staraj się być aktywny co najmniej pięć dni w tygodniu.

Unikaj papierosów lub rzuć palenie tytoniu i innych produktów tytoniowych. Bez względu na to, jak długo paliłeś papierosy, nigdy nie jest za późno na rzucenie tego nałogu.

zdrowie serca w czasie menopauzy

Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Rozpocznij nowe hobby, spróbuj medytacji lub jogi i upewnij się, że jesteś aktywny.

Poszukaj odpowiedniej dla siebie terapii leczenia depresji. Niektóre badania wykazały, że kobiety w średnim wieku, które cierpią na depresję, są dwa razy bardziej narażone na zawał serca.

Regularnie odwiedzaj lekarza. Badania kontrolne pomogą Ci trzymać rękę na pulsie i kontrolować czynniki ryzyka. Możesz także porozmawiać z lekarzem o objawach i rozpocząć wczesne leczenie.

Menopauza nie jest chorobą. To naturalny etap kobiecego cyklu życia. Ważne jest, aby kobiety zwracały większą uwagę na swoje zdrowie, zbiżając się do tego okresu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reid, R., Abramson, B. L., Blake, J., Desindes, S., Dodin, S., Johnston, S., … Soares, C. N. (2014). Managing Menopause. Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada. https://doi.org/10.1016/S1701-2163(15)30487-4
  • World Health Organization. (2009). Global Health Risks: Mortality and burden of disease attributable to selected major risks. Geneva. https://doi.org/10.2471/BLT.09.070565
  • Stockburger, S. J., & Omar, H. A. (2016). Women’s health. In Health Care for People with Intellectual and Developmental Disabilities Across the Lifespan. https://doi.org/10.1007/978-3-319-18096-0_108
  • Gold, E. B., Bromberger, J., Crawford, S., Samuels, S., Greendale, G. A., Harlow, S. D., & Skurnick, J. (2001). Factors associated with age at natural menopause in a multiethnic sample of midlife women. American Journal of Epidemiology. https://doi.org/10.1093/aje/153.9.865

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.