Zdrowie serca w czasie menopauzy

02 maja, 2019
Wraz z początkiem menopauzy pojawiają się czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do chorób serca. Ważne jest, aby wyrobić lub zachować dobre nawyki, aby utrzymać serce w dobrym stanie.

Menopauza sama w sobie w zasadzie nie powoduje chorób serca. Są jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą wzrosnąć, gdy kobieta przestaje miesiączkować. Zdrowie serca w czasie menopauzy to bardzo istotna kwestia. Na stan ten mogą również wpływać wysokotłuszczowa dieta, palenie papierosów i inne niezdrowe nawyki.

Ryzyko chorób serca wzrasta wraz z wiekiem, ale u kobiet niektóre objawy mogą być bardziej widoczne po pojawieniu się menopauzy.

Kobiety przestają miesiączkować mniej więcej w wieku 45 lat. Etap ten nazywa się perimenopauzą. Zauważono wzrost występowania zawałów serca u kobiet w czasie 10 lat po pojawieniu się menopauzy.

Można powiedzieć, że choroba serca to największy zabójca dla kobiet. Jedna na trzy dorosłe kobiety cierpi na jakąś formę tej choroby.

Zdrowie serca w czasie menopauzy

Menopauza to stan, który pojawia się, gdy kobieta przestaje miesiączkować. Jest to naturalny proces, którego doświadczają kobiety w wieku około 50 lat, ale może on także nastąpić wcześniej.

W okresie menopauzy jajniki przestają wytwarzać estrogen – hormon kontrolujący cykl menstruacyjny. Estrogen pomaga również wzmacniać naczynia krwionośne i sprawia, że są one w dobrej kondycji.

zdrowie serca w czasie menopauzy

Menopauza sama w sobie nie powoduje chorób serca, ale jej pojawienie się zwiększa czynniki ryzyka, które mogą być przyczyną choroby.

W okresie menopauzy możesz zauważyć:

 • Wyższe ciśnienie krwi.
 • Wyższy poziom LDL lub „złego” cholesterolu.
 • Niższy poziom HDL lub „dobrego” cholesterolu, który pomaga regulować poziom „złego” cholesterolu.
 • Wyższy poziom triglicerydów (rodzaj tłuszczu we krwi).

Chociaż może istnieć związek między poziomem estrogenu a niższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu (przed menopauzą), lekarze w zasadzie nie zalecają przyjmowania estrogenu, w celu zapobiegania chorobom.

Objawy chorób serca u kobiet

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ryzyko chorób serca zwiększa się w miarę starzenia się. Zdrowie serca w czasie menopauzy to ważny temat, o którym należy pamiętać. Może Ci się wydawać, że niektóre objawy są normalne w pewnym wieku, ale mogą one jednak wskazywać na problemy ze zdrowiem.

zdrowie serca w czasie menopauzy

W związku z tym, ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli:

Objawy ataku serca mogą się od siebie różnić u kobiet i u mężczyzn. Większość kobiet może odczuwać ból w klatce piersiowej, ból ramion lub duszności. Inne objawy mogą mieć raczej łagodny przebieg i obejmują:

 • ból w klatce piersiowej lub uczucie zwiększonego nacisku, które pojawia się i znika,
 • pocenie się,
 • nudności,
 • zawroty głowy,
 • ból w szczęce, szyi, ramionach lub plecach,
 • nadmierne zmęczenie.

Zachowaj zdrowie

Możesz pomóc sobie zmniejszyć ryzyko chorób serca nasilające się wraz z wiekiem, utrzymując zdrowe nawyki od czasów młodości. Oto kilka zaleceń, które pomogą Ci zachować zdrowie serca w czasie menopauzy:

Stosuj zdrową dietę bogatą w błonnik i zmniejsz spożycie soli, cukru i przetworzonej żywności.

Ważną rolę w utrzymaniu zdrowego serca odgrywają świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białko i niskotłuszczowe produkty mleczne.

Uprawiaj regularnie sport. American Heart Association zaleca co najmniej 30 minut średniej intensywności aktywności fizycznej dziennie, takiej jak spacery, jazda na rowerze, taniec lub praca w ogrodzie. Staraj się być aktywny co najmniej pięć dni w tygodniu.

Unikaj papierosów lub rzuć palenie tytoniu i innych produktów tytoniowych. Bez względu na to, jak długo paliłeś papierosy, nigdy nie jest za późno na rzucenie tego nałogu.

zdrowie serca w czasie menopauzy

Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Rozpocznij nowe hobby, spróbuj medytacji lub jogi i upewnij się, że jesteś aktywny.

Poszukaj odpowiedniej dla siebie terapii leczenia depresji. Niektóre badania wykazały, że kobiety w średnim wieku, które cierpią na depresję, są dwa razy bardziej narażone na zawał serca.

Regularnie odwiedzaj lekarza. Badania kontrolne pomogą Ci trzymać rękę na pulsie i kontrolować czynniki ryzyka. Możesz także porozmawiać z lekarzem o objawach i rozpocząć wczesne leczenie.

Menopauza nie jest chorobą. To naturalny etap kobiecego cyklu życia. Ważne jest, aby kobiety zwracały większą uwagę na swoje zdrowie, zbiżając się do tego okresu.

 • Reid, R., Abramson, B. L., Blake, J., Desindes, S., Dodin, S., Johnston, S., … Soares, C. N. (2014). Managing Menopause. Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada. https://doi.org/10.1016/S1701-2163(15)30487-4
 • World Health Organization. (2009). Global Health Risks: Mortality and burden of disease attributable to selected major risks. Geneva. https://doi.org/10.2471/BLT.09.070565
 • Stockburger, S. J., & Omar, H. A. (2016). Women’s health. In Health Care for People with Intellectual and Developmental Disabilities Across the Lifespan. https://doi.org/10.1007/978-3-319-18096-0_108
 • Gold, E. B., Bromberger, J., Crawford, S., Samuels, S., Greendale, G. A., Harlow, S. D., & Skurnick, J. (2001). Factors associated with age at natural menopause in a multiethnic sample of midlife women. American Journal of Epidemiology. https://doi.org/10.1093/aje/153.9.865