Zbyt niskie ciśnienie: co jeść, by podnieść je naturalnie?

Za niskie ciśnienie krwi jest tak samo problematyczne, jak zbyt wysokie. Na szczęście da się je zrównoważyć dzięki naturalnej diecie!
Zbyt niskie ciśnienie: co jeść, by podnieść je naturalnie?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zbyt niskie ciśnienie krwi można z powodzeniem leczyć naturalną dietą. Dzięki dostosowaniu jadłospisu do swoich potrzeb pozbędziesz się problemów z zawrotami głowy i ogólnie złym samopoczuciem. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą najlepszymi zalecaniami.

Zbyt niskie ciśnienie można opanować stosując się do kilku prostych wskazówek żywieniowych. Choć nie jest to poważna choroba, niedociśnienie i tak wymaga od Ciebie uwagi i odpowiedniego zadbania o siebie. Nie pozwól, by męczące objawy przeszkadzały Ci w codziennym życiu!

O niedociśnieniu mówimy, kiedy wynik badań wykazuje ciśnienie rozkurczowe o wartości poniżej 60 mmHg i ciśnienie skurczowe poniżej 100 mmHg. Ten stan może powodować problemy takie jak nawracające zawroty i bóle głowy oraz nagłe omdlenia.

Podstawowym problemem jest to, że zbyt niskie ciśnienie krwi powoduje niedotlenienie komórek, które nie dostają też odpowiedniej ilości składników odżywczych. W efekcie pozbawione są możliwości produkcji energii. Co więcej, kluczowe narządy są niedostatecznie ukrwione. To sprawia, że stają się słabsze i nie funkcjonują prawidłowo.

Dlaczego więc ważne jest to, by przy niedociśnieniu zwracać uwagę na codzienną dietę?

Mimo, że wiele osób ignoruje tę kwestię, odpowiednie żywienie to klucz do rozwiązania problemu. W dzisiejszym tekście podpowiemy Ci więc jak przy pomocy prostego planu żywieniowego i po wprowadzeniu prostych zmian w diecie zwalczyć zbyt niskie ciśnienie.

Jak podnieść zbyt niskie ciśnienie krwi przy pomocy odpowiedniej diety

Powodów dla których niedociśnienie się pojawia jest wiele. Najczęstsze z nich to problemy emocjonalne, zaburzenia równowagi hormonalnej i niedostateczna ilość składników odżywczych w diecie.

Jako że nasze organizmy potrzebują pokarmu do produkcji energii, kilka prostych rad i zmian w codziennym jadłospisie pomoże Ci poradzić sobie z męczącymi objawami.

Jedz sól… ale z umiarem!

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie. Jeśli natomiast spożywamy ją w niewielkich dawkach, sól może skutecznie zaradzić problemom związanym z niedociśnieniem.

Zbyt niskie ciśnienie możesz skutecznie podnieść jedząc sól.

Sól działa korzystnie u osób cierpiących na problemy z za niskim ciśnieniem – zwłaszcza, jeśli dostarczymy jej organizmowi rano. W związku z tym, aby zapobiec komplikacjom związanym z niedociśnieniem, możesz przygotowując śniadanie posolić lekko masło którym smarujesz kanapki, albo zjeść słone ciasteczka.

Pij więcej wody

Picie większej ilości wody to najprostszy sposób na podniesienie ciśnienia. Postaraj się więc pić od 2 do 3 litrów (6-8 szklanek) wody dziennie. Kolejną zaletą tego sposobu jest jego bardzo szybkie działanie.

Unikaj alkoholu

Picie zbyt dużych ilości alkoholu wpływa bardzo źle na Twój układ krążenia. Chociaż czasem piwo czy kieliszek wina wydają się być nieszkodliwe, toksyny zawarte w napojach alkoholowych niszczą stopniowo tętnice i zmniejszają zdolność organizmu do regulowania ciśnienia krwi.

Jedz małe porcje, za to częściej

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy rozważyć przy niedociśnieniu krwi jest rozmiar zjadanych porcji. Chociaż możesz być bardzo przyzwyczajona do zjadania trzech dużych posiłków, lepiej będzie jeśli zmienisz nieco swoje zwyczaje i zaczniesz jeść pięć bądź sześć małych i średnich posiłków w ciągu dnia.

W ten sposób będziesz dostarczała swojemu organizmowi energii przez cały dzień równomiernie. Nie dopuścisz do sytuacji, w której komórki przez kilka godzin długiej przerwy między posiłkami będą niedotlenione.

Zobaczysz też, że znikną problemy z omdleniami, brakiem koncentracji i wiecznym poczuciem zmęczenia.

Pij napoje z kofeiną

Picie małych ilości kawy czy herbaty zawierającej kofeinę to sposób na doraźne poradzenie sobie z problemami jakie niesie ze sobą zbyt niskie ciśnienie krwi. Kofeina pobudza serce i poprawia krążenie krwi, co w przypadku niedociśnienia jest bardzo pożądanym efektem.

Kofeina jest Twoim sprzymierzeńcem!

Bądź jednak bardzo ostrożna. Nie oznacza to, że musisz i możesz pić napoje kofeinowe w dużych ilościach. Kawa, niektóre odmiany herbaty i napoje takie jak gorąca czekolada mają pozytywne efekty, jednakże spożywanie ich w zbyt dużej ilości będzie miało skutek odwrotny do zamierzonego.

Podobnie jak alkohol, tego typu napoje z czasem znacząco osłabiają układ sercowo-naczyniowy.

Inne produkty, które regulują zbyt niskie ciśnienie krwi

Wprowadzenie zrównoważonej diety – czyli takiej, która opiera się na kontrolowaniu ilości przyjmowanych kalorii – to gwarancja zdrowego układu krążeniowego oraz serca.

Musisz przy tym pamiętać, że zbyt niskie ciśnienie krwi wymaga, poza ograniczeniami, także włączenia do jadłospisu pewnych produktów. Oto składniki, które pomogą Ci zwalczyć męczące objawy:

  • Gorzka czekolada
  • Ser
  • Orzechy i nasiona
  • Woda kokosowa
  • Owoce cytrusowe
  • Jajka
  • Chude mięso i ryby
  • Pyłek pszczeli
  • Napar z korzenia lukrecji
  • Produkty probiotyczne (kefir, jogurt, kiszone warzywa itd.)
  • Spirulina

Dieta podnosząca ciśnienie: przykładowy zestaw

Jadłospis dla osób które cierpią na zbyt niskie ciśnienie zazwyczaj składa się z połączenia zdrowych, wpływających korzystnie na układ krążeniowy produktów.

Przygotuj swój własny zdrowy zestaw żywieniowy!

Oto nasz prosty zestaw, który możesz wykorzystać jako wzór do ułożenia własnego menu. Pamiętaj, że możesz dostosować go do własnych potrzeb i preferencji, zamieniając jedne zdrowe produkty na inne o podobnych właściwościach.

Śniadanie

  • Zielona herbata, pełnoziarniste pieczywo chrupkie z pomidorem i owoc
  • Sok pomarańczowy, pełnoziarniste pieczywo chrupkie z masłem orzechowym i plasterek fileta z indyka lub kurczaka
  • Szklanka odtłuszczonego mleka i tost z pieczywa pełnoziarnistego z tapenadą

Drugie śniadanie

  • Odtłuszczony jogurt z orzechami i łyżką miodu
  • Dżem gruszkowy z podpieczonymi ziarnami sezamu
  • Mleko migdałowe i tost z pieczywa pełnoziarnistego

Lunch

  • Sałatka z soczewicy, cebulki dymki, papryki, pomidorów, czarnych oliwek, kurczaka lub indyka, pieczarek i gruszki
  • Spaghetti z pomidorem i oregano, porcja pieczonego fileta z kurczaka i sałatka owocowa
  • Sałata z oliwkami, porcja łososia z cytryną, truskawki z twarożkiem

Popołudniowa przekąska

  • Napar z korzenia lukrecji i tost z pieczywa pełnoziarnistego
  • Dżem jabłkowy z podpieczonymi nasionami
  • Banan, jogurt i smoothie z orzechami

Obiad

  • Tortilla ze szpinakiem, zieloną sałatą i kiwi
  • Kalafior z lekkim sosem serowym, filet z kurczaka i warzywa pokrojone w słupki
  • Grillowane warzywa, tuńczyk i pomarańcza

Czy zmagasz się z objawami zbyt niskiego ciśnienia krwi? Przemyśl nasze sugestie i zmień dietę. Niektóre z tych zmian – takie jak picie większej ilości wody – pozwolą Ci od razu cieszyć się lepszym samopoczuciem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  Low blood pressure (hypotension). Mayo Clinic Staff. (2014, May 2).
    mayoclinic.com/health/low-blood-pressure/DS00590
  • Orthostatic hypotension. (n.d.)
    my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_orthostatic_hypotension
  • What is hypotension? (n.d.)
    nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/hyp/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.