Zatrzymywanie wody w organizmie - 8 diuretyków

Jednym z najczęściej polecanych naturalnych diuretyków jest kasztanowiec indyjski, który - z racji flawonoidów, jakie zawiera - pobudza usuwanie płynów z organizmu, jak również może być pomocny w innych problemach, takich jak żylaki lub zapalenie żył.
Zatrzymywanie wody w organizmie - 8 diuretyków

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2019

Naturalne diuretyki (inaczej środki moczopędne) to pokarmy i zioła, które wykazują szczególne właściwości wspomagające wydzielanie moczu. Pomagają usunąć nadmiar płynów i powstrzymują zatrzymywanie ich w organizmie.

Jeśli Twoje ciało zaczyna nagle puchnąć bez konkretnej przyczyny, istnieje prawdopodobieństwo, że ma to związek z dolegliwością, która może być niebezpieczna. Znana jest ona jako zatrzymywanie wody w organizmie. Ryzyko rośnie, gdy w grę zaczyna wchodzić układ krwionośny.

8 naturalnych diuretyków na zatrzymywanie wody

Trudności w usuwaniu bądź redukowaniu ilości płynów zgromadzonych w organizmie mogą być spowodowane np. bogatą w sód dietą. A także problemami hormonalnymi, skłonnościami dziedzicznymi bądź spożywaniem nieodpowiednich pokarmów.

Na szczęście spożywając regularnie prezentowane przez nas naturalne diuretyki, możesz zwalczyć zatrzymywanie płynów w organizmie. Zapobiegniesz jednocześnie temu, by pogorszyło lub zakłóciło to Twoje podstawowe funkcje życiowe (takie jak metabolizm). Czy jesteś gotowa, by przeczytać więcej?

1. Fenkuł włoski (koper włoski)

Ta dzika roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego zawiera bardzo pozytywnie wpływające na organizm substancje. Możemy z nich korzystać, jedząc je, dodając do potraw jako przyprawę, a nawet robiąc koktajl.

Fenkuł włoski zwalcza zatrzymywanie wody w organizmie

Fenkuł włoski to silny środek moczopędny, który oprócz tego, że powstrzymuje zatrzymywanie nadmiaru płynów, pomaga również regulować procesy trawienne.

2. Zielona herbata

Zielona herbata znana jest z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i innych składników, które sprawiają, że napój ten jest doskonały dla osób, które chcą stracić na wadze.

Jest ona też naturalnym diuretykiem, który pobudza detoks organizmu – jest to czynnik bardzo ważny dla utrzymania równowagi płynów w organizmie i wyeliminowania z niego toksyn.

3. Ananas

Dzięki swojemu charakterystycznemu słodkiemu smakowi oraz wysokiej zawartości wody, ten tropikalny owoc jest popularny na całym świecie.

Szacuje się, że ananas składa się w 85% z wody, co oznacza, że jest niskokaloryczny, ale wciąż bogaty w błonnik, witaminę C oraz bromelinę, składniki pomagające zredukować zatrzymywanie wody w organizmie.

Będąc bogatym źródłem potasu, ananas pomaga wyrównać poziom sodu w organizmie, co z kolei pobudza usuwanie nadmiaru płynów z organizmu i poprawia funkcjonowanie podstawowych narządów.

4. Czereśnie

Czereśnie składają się w 70% z wody. Zawierają duże ilości witamin z grupy B i nieco magnezu, minerału niezbędnego do utrzymania dobrego nastroju.

Czereśnie pomocne na zatrzymywanie wody w organizmie

Jako jedno ze źródeł potasu, owoce te są uważane za naturalne środki moczopędne. Zawierają znaczne ilości flawonoidów oraz antyoksydantów, które ułatwiają usuwanie wody z organizmu.

5. Melon

Ten orzeźwiający owoc ma bardzo wysoką (prawie 90%) zawartość wody. Poza tym zawiera witaminy, błonnik i inne składniki pomagające zwalczać zatrzymywanie wody w organizmie.

Melon jest także bogaty w beta karoten, przeciwutleniacz, który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się zatrzymując proces uszkadzania komórek przez wolne rodniki.

6. Kasztanowiec

Roślina ta, znana także jako kasztanowiec gorzki bądź indyjski, jest bardzo ceniona za swoje lecznicze właściwości w przypadkach żylaków, hemoroidów bądź zapalenia żył.

Używa się zazwyczaj jedynie owoców bądź nasion, jednak cała roślina wykazuje korzystne dla nas właściwości.

Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów takich, jak kwercetyna i rutyna, kasztanowiec indyjski bardzo skutecznie zwalcza zatrzymywanie wody w organizmie. Przeciwutleniacze te pobudzają nerki, by eliminowały z organizmu płyny produkując mocz.

7. Skrzyp

Powszechna nazwa tej rośliny [ang. “horsetail” – dosł. “koński ogon] wywodzi się z tego, że jej kępy przypominają koński ogon, bądź miotełkę do kurzu. Przez wiele lat skrzyp uważano z chwast, nie zdając sobie sprawy z jego właściwości.

Skrzyp pomoże zwalczyć zatrzymywanie wody w organizmie

Dziś jednak wiemy już, że wywołuje on w naszym organizmie silny efekt moczopędny, powstrzymując tym samym zatrzymywanie wody, ponieważ jest naturalnym źródłem potasu, magnezu i glinu.

Uważa się, że regularne przyjmowanie skrzypu może zwiększyć produkcję moczu aż do 30%, co ułatwia usuwanie płynów i toksyn. Może też stanowić środek zapobiegający powstawaniu kamieni nerkowych.

Odwiedź ten artykuł: Dieta diuretyczna na zatrzymywanie wody w organizmie

8. Cebula

To popularne warzywo jest źródłem minerałów i mikroelementów takich jak wapń, magnez, chlor, kobalt, żelazo, potas, witaminy A, B, C i E, oraz wielu innych korzystnych dla nas składników.

Jako, że jest złożona w 91% z wody, cebula stanowi też naturalny diuretyk.

Regularne spożywanie cebuli, zwłaszcza w postaci surowej, może działać pobudzająco na pracę nerek. To powstrzyma tym samym zatrzymywanie wody w organizmie i zapobiegnie wielu chorobom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krukowska, J., Terek, M., Macek, P., & Woldańska-Okońska, M. (2010). Metody redukcji obrzęku limfatycznego u kobiet po mastektomii. Fizjoterapia. https://doi.org/10.2478/v10109-010-0075-y
  • Baraniak, J., & Kania, M. (2011). Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym. Postępy Fitoterapii.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.