Zapalenie mózgu - objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie mózgu często wiąże się z gorączką, bólami głowy i ogólnym zmęczeniem. Może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci w najpoważniejszych przypadkach. Jest to ogromnie poważna choroba, która najczęściej dotyka dzieci jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia. 
Zapalenie mózgu - objawy, przyczyny i leczenie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zapalenie mózgu wskazuje na zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, obejmując w procesie chorobowym mózg. Jest to patologia, którą zazwyczaj powodują infekcje wirusowe. Dowiedz się więcej na ten temat.

W gruncie rzeczy może mieć ono wiele innych przyczyn. W rzeczywistości, w większości przypadków jest to komplikacja innych chorób zakaźnych. Na szczęście zapalenie mózgu jest rzadką chorobą.

Co więcej, w ostatnich latach, dzięki powszechnym szczepieniom i oficjalnym informacjom oraz profilaktyce – zapadalność na zapalenie mózgu znacznie zmniejszyła się. Wciąż jednak najbardziej dotknięta jest populacja najmniejszych dzieci.

Szacuje się, że na 100 000 dzieci przypada od 5 do 10 przypadków tego schorzenia. Niestety, większość z nich występuje w pierwszym roku życia. Jest to skomplikowana niezwykle złożona choroba, która naraża życie pacjenta na niebezpieczeństwo.

Zarówno przyczyny, jak i objawy mogą być mylone z innymi chorobami, dlatego też konieczna jest wczesna odpowiednia diagnoza.

Dlatego też w niniejszym artykule wyjaśniamy czym jest zapalenie mózgu, jakie są tego przyczyny, objawy i potencjalne leczenie.

Co powoduje zapalenie mózgu?

Jak już wspomnieliśmy, zapalenie mózgu polega na zapaleniu tkanki mózgowej. Jest to patologia, która może mieć wiele przyczyn, choć zdecydowana większość przypadków jest spowodowana infekcją wirusową. Nie wyklucza to jednak podłoża bakteryjnego tej choroby. 

Schemat mózgu
  • Gdy infekcja występuje bezpośrednio w mózgu, nazywamy ją pierwotnym zapaleniem mózgu.
  • Może się jednak zdarzyć, że infekcja rozpocznie się w innym miejscu w organizmie i poprzez migrację – dotrze do mózgu. Wtedy mamy do czynienia z wtórnym zapaleniem mózgu.

U dzieci wirusy bezpośrednio związane z tą chorobą to: wirus różyczki, odra i świnka. Na szczęście istnieją szczepionki przeciwko tym chorobom. Powinniśmy poznać też inne przyczyny. Wśród nich znajdziemy:

  • Wirusy opryszczki: opryszczka zwyczajna, wirus Epstein-Barr lub ospa wietrzna.
  • Wirus wścieklizny: zwykle przenoszony przez ugryzienia zwierząt.
  • Enterowirus i choroby enterowirusowe: jak polio.
  • Bakteryjne zapalenie opon mózgowych: głównie to nie leczone prawidłowo.
  • Pasożyty wszelkiego rodzaju.

Należy zauważyć, że samo zapalenie mózgu nie jest chorobą zakaźną. To, co musisz rozważyć, to przyczyna, która doprowadziła do choroby. Również, tak jak już wspomnieliśmy, wywołanie zapalnie mózgu wiąże się z innymi ciężkimi chorobami, takimi jak nowotwory.

Zapalenie mózgu – najczęstsze objawy

Biorąc pod uwagę, że większość przypadków jest spowodowana infekcjami wirusowymi, początkowe objawy mogą być bardzo niespecyficzne i mało konkretne . Na przykład, zmęczenie, bóle mięśni i głowy. To może wskazywać na wszystko, prawda? Ponadto, zazwyczaj występuje wysoka gorączka.

Kiedy choroba postępuje, objawy są zazwyczaj bardziej nasilone. Mogą wystąpić napady drgawek, utrata przytomności, a nawet problemy z mową.

Neurologia i obraz mózgu

Zdarza się również, że niektóre osoby tracą wrażliwość w obszarach ciała. Trudno to wykryć jednak u tak małych dzieci, jak niespełna roczne niemowlęta.

W przypadku niemowląt bardzo trudno jest ocenić i zlokalizować objawy. Dzieci mogą być rozdrażnione, wymiotować lub nie przyjmować pożywienia prawidłowo. W najcięższych przypadkach może dojść do śpiączki. Nieleczone zapalenie mózgu prowadzi do śmierci.

Zapalenie mózgu – możliwe leczenie

Najistotniejszym czynnikiem etiologicznym zapaleń mózgu są wirusy neurotropowe. Najczęstsze jest opryszczkowe zapalenie mózgu wywołane wirusem opryszczki pospolitej.

Diagnoza

Do zdiagnozowania tej choroby potrzebne są specyficzne testy i badania. Po pierwsze, niezbędne będzie wykonanie badań krwi i moczu. Pomoże to w ukierunkowaniu diagnozy i możliwych przyczyn.

Zazwyczaj robi się rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, aby przyjrzeć się mózgowi.

Czasami potrzebne jest nakłucie lędźwiowe. Polega ono na usunięciu płynu mózgowo-rdzeniowego, który po analizie w laboratorium może potwierdzić przyczynę choroby. Następuje poprzez wprowadzenie igły punkcyjnej. 

Leczenie

W celu wyleczenia palenia mózgowego należy przede wszystkim utrzymać spokój i zadbać o odpoczynek w życiu. Leczenie obejmuje też leki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs).

Podaje się też działające przeciwzapalne kortykosterydy oraz prowadzi się leczenie objawowe.

Co robić, gdy wykazujesz objawy zapalenia mózgu?

Chociaż u dzieci jest to trudna do zdiagnozowania patologia, niektóre objawy mogą nakierować nas na odpowiednie podejrzenie. U osób dorosłych będzie objawiać się obecnością intensywnego bólu głowy i gorączki oraz pewnych zmian w funkcjach poznawczych.

Istnieją pewne wirusy zapalenia mózgu, wobec których istnieje specjalistyczne leczenie. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Bardzo ważne jest więc, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli miewasz opisane wyżej objawy. Zapalenie mózgu jest stanem zagrażającym życiu. Nie zapominaj o tym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.