Zapalenie kaletki – naturalne środki stosowane w leczeniu

Zapalenie kaletki najczęściej spowodowane jest przeciążeniem stawów. Wypracuj dobre nawyki, aby je wzmocnić i unikać obrażeń.
Zapalenie kaletki – naturalne środki stosowane w leczeniu

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Istnieje kilka naturalnych środków, które mogą pomóc gdy pojawia się zapalenie kaletki. Są to dobre opcje, ponieważ wspomagają leczenie tego urazu, są łatwe do wykonania i niedrogie.

Zanim przejdziemy bezpośrednio do zapoznania się z opisem tych środków, musimy wiedzieć w ogólnym zarysie, na czym polega zapalenie kaletki.

Zapalenie kaletki to stan zapalny wypełnionych płynem torebek, które umożliwiają poruszanie się stawów i ścięgien. Może się pojawić, gdy przez dłuższy czas wykonujesz czynności takie jak chodzenie, podnoszenie ciężkich przedmiotów lub uprawianie męczących dyscyplin sportowych. Niektóre z objawów klinicznych to:

  • Zwiększona objętość w dotkniętym stawie.
  • Ból w czasie ruchu.
  • Stopniowe ustępowanie bólu w spoczynku.

Jeśli podejrzewasz, że masz zapalenie kaletki maziowej, w pierwszej kolejności musisz udać się do lekarza. Jeśli okaże się, że potwierdzi on wystąpienie tego urazu, nie ma potrzeby się zbytnio martwić. W oparciu o dobre metody i odpowiednio środki wspomagające, uszkodzenie to można łatwo wyleczyć.

Istnieje wiele różnych opcji leczenia zapalenia kaletki, które są dzisiaj dostępne. W dalszej części artykułu opisujemy niektóre z nich. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz naturalny środek, który pomoże wyleczyć Twój uraz.

1. Odpoczynek i zimne okłady na zapalenie kaletki

Jeśli cierpisz na zapalenie kaletki, odpoczynek jest podstawową formą leczenia. Utrzymywanie chorego stawu w bezruchu tak, by spoczywał na miękkiej powierzchni, niewątpliwie pomoże złagodzić ból.

Zimne okłady

Ponadto zaleca się nakładanie lodu lub zimnych okładów co 20 minut, aby zmniejszyć stan zapalny. Zawsze pamiętaj, że aby metoda dała jakieś efekty, musisz ją stosować przez co najmniej 4 lub 5 dni.

2. Ocet jabłkowy jako lek na zapalenie kaletki maziowej

Ocet jabłkowy był używany już w czasach starożytnych w Cesarstwie Rzymskim jako przyprawa stosowana w kuchni. Ponadto jest naturalnym środkiem o właściwościach przeciwzapalnych dość skutecznym w leczeniu zapalenia kaletki.

Z drugiej strony pomaga przywrócić zasadowy odczyn krwi za pomocą określonych substancji mineralnych, takich jak fosfor, wapń i potas.

Składniki

  • 1 łyżka octu jabłkowego (15 ml)
  • 1 łyżka miodu (25 g)

Jak przygotować i stosować mieszankę?

  • Wymieszaj oba składniki, nałóż je na objęte stanem zapalnym miejsce, przykryj ręcznikiem i zostaw na co najmniej 15 minut.
  • Zauważysz natychmiastową ulgę i zmniejszenie obrzęku.

3. Imbir

Imbir jest korzeniem, na bazie którego można przygotować bardzo skuteczne naturalne lekarstwo. Pozwoli ono zmniejszyć ból, jaki wywołało zapalenie kaletki. Ma właściwości przeciw-utleniające, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Składniki

  • 3 łyżki startego imbiru (45 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Jak przygotować i stosować mieszankę?

  • Zrób napar z imbiru dodając go do szklanki gorącej wody, a następnie nałóż na chory staw przy pomocy kompresu.
  • Powtarzaj okłady 2 lub 3 razy dziennie.

4. Olejki eteryczne

Nakładanie olejków eterycznych i masaż chorego stawu przy ich użyciu to metody, które pomogą na zapalenie kaletki. Stosuj olejek z gałki muszkatołowej, kokosa lub mięty, gdyż poprawiają one krążenie krwi w obrębie stawu. Tym samym pomagają złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.

Technika ta była wykorzystywana przez medycynę orientalną w leczeniu chorób reumatycznych. W dzisiejszych czasach ciągle się ją stosuje jako wysoce skuteczną terapię.

5. Odpowiednio dobrana dieta

Dieta odgrywa podstawową rolę w dostarczaniu składników odżywczych niezbędnych do naprawy regeneracji układu kostnego i rozluźnienia mięśni. Jeśli chodzi o zapalenie kaletki, szczególnie zaleca się kilka minerałów:

  • Magnez: jest jednym z podstawowych elementów wspomagających przyswajanie wapnia i fosforu. Pokarmy takie jak kakao w proszku, migdały, pestki dyni, arbuz i słonecznik są bogate w ten minerał.
  • Witamina A i B: wprowadzenie tych witamin do zwykłej diety może być korzystne dla osiągnięcia skutecznego działania przeciwzapalnego. Marchew, pomidory i owoce cytrusowe są bogate w te składniki odżywcze.
Dieta

6. Zmiany w stylu życia

Jeśli dolega Ci zapalenie kaletki, oprócz odpoczynku i stosowania terapii przeciwbólowej zaleca się wprowadzenie pewnych zmian w codziennym stylu życia. W ten sposób unikniesz nasilenia się bólu lub utrwalenia funkcjonalnego bezruchu stawu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zdrowe nawyki wspomagające detoks organizmu

Zalecane jest regularne pływanie, ponieważ sprzyja umocnieniu masy mięśniowej i ułatwia rozluźnienie ścięgien.

Ponadto, noszenie wygodnych butów na niskim obcasie, które nie przeszkadzają w chodzeniu, jest również dobre dla odciążenia stawów kostki, kolana i biodra. Pamiętaj, aby ograniczyć marsze długodystansowe.

Wreszcie, pamiętaj o regularnych badaniach lekarskich. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do niezbędnych narzędzi i terapii, które skutecznie wyleczą zapalenie kaletki. Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia, aby osiągnąć dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.