Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19

Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19 to nowa komplikacja wykrywana u pacjentów zarażonych koronawirusem. Bezpośrednią konsekwencją jest wzrost liczby zawałów i udarów.
Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19 to sytuacja alarmowa, którą zaczęto obserwować pod koniem marca. Placówki ochrony zdrowia i specjaliści informowali o zwiększonej liczbie przypadków zakrzepicy u pacjentów zarażonych koronawirusem.

Miało to też związek ze wzrostem liczby udarów u młodych ludzi zarejestrowanym w USA. Sytuacja ta doprowadziła do rewizji protokołów wykrywania i leczenia choroby.

Ze wspomnianego powodu, pewne przypadki leczono środkami przeciwzakrzepowymi. Badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology, rozbudziło jednak nadzieję.

Według badaczy, spośród 2733 przebadanych osób, te, które przyjmowały leki przeciwzakrzepowe miały większe szanse na przeżycie. Zakrzepy wywołane COVID-19 można więc wyleczyć, o ile zostaną wcześnie wykryte.

Zakrzepy krwi w płucach wywołane COVID-19

Organem atakowanym przez koronawirusa są płuca. Stanowią bramę dla SARS-CoV-2, a większość symptomów obejmuje drogi oddechowe.

Odnotowano serie przypadków z zatorowością płucnąSzacuje się, że występuje ona u 20 % zarażonych.

Zatorowość płucna powoduje hipoksję, która dokłada się do zapalenia płuc wywołanego wirusem. Zakrzepy utrudniają transport tlenu do tkanek i przyspieszają postępowanie komplikacji.

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem cierpią z powodu zakrzepów. Nie wszystkie przypadki kończą się też zatorowością. Ważna jest jednak ocena sytuacji, by personel medyczny mógł w porę zastosować środki przeciwzakrzepowe.

Koronawirus atakuje przede wszystkim płuca.

Zakrzepy krwi wywołane COVID-19 występują nie tylko w płucach

Chociaż to przede wszystkim płuca są atakowane przez SARS-CoV-2, wirus szkodzi również innym narządom, na przykład nerkom. Powstały w płucach zakrzep może przemieścić się naczyniami do serca czy mózgu.

Zakrzepy krwi związane z COVID-19 martwią o tyle, że istnieje ryzyko przekształcenia się choroby układu oddechowego w chorobę wieloukładową, rozsianą po całym organizmie.

Serce i mózg

Raport The New England Journal of Medicine wymieniał zakrzepicę jako jedno ze schorzeń powiązanych z koronawirusem. U pacjentów cierpiących na nią wykryto przeciwciała antyfosfolipidowe.

Ich obecność jest bardzo groźna. Zakrzepy mogą oderwać się i przemieścić. Prowadzi to do zawałów – te również odnotowano u pacjentów z COVID-19.

Udary u młodych ludzi poniżej 40 roku życia zaobserwowane w USA miały tę samą przyczynę – zakrzepy blokujące tętnice w mózgu.

Nerki

Tropizm SARS-CoV-2 do nerek potwierdzają nefrologowie. Wirus dostaje się do nerek tak samo jak do komórek płuc – przez receptory ACE2.

Tłumaczy to występowanie niewydolności nerek u pacjentów COVID-19. Dlatego też tak wielu zarażonych ma nadciśnienie – ich nerki nie regulują gospodarki płynów w należyty sposób.

Zakrzepy krwi wywołane przez COVID-19 prowadzą do niewydolności nerek i konieczności przeprowadzania dializ. Dializowanie polega na filtrowaniu krwi przez błonę, w celu zastąpienia działania nerek. W przypadku zakrzepicy, błony te zapychają się i trzeba je czyścić, co spowalnia proces.

Zakrzepy krwi mogą prowadzić do niewydolności nerek i zapychać urządzenia do dializ.

Przyczyna powstawania zakrzepów krwi przy COVID-19 nie jest znana

Zakrzepy krwi spowodowane COVID-19 stanowią jedno z powikłań choroby, ale nie wiadomo do końca, jak powstają. Są konsekwencją koronawirusa, ale przyczyna pozostaje nieznana.

Może chodzić o rozsiewanie zakrzepów przez przeciwciała. Może sam wirus ma zdolność zwiększania ilości płytek krwi u człowieka. Istnieje też teoria o występowaniu nadmiaru cytokin w ciężkich przypadkach.

Tak czy inaczej, dowody zebrane w publikacjach prowadzą do zmian w protokołach postępowania wśród personelu medycznego. Środki przeciwzakrzepowe włączono już do leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grillet, Franck, et al. “Acute Pulmonary Embolism Associated with COVID-19 Pneumonia Detected by Pulmonary CT Angiography.” Radiology (2020): 201544.
  • Zhang, Haibo, et al. “Angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) as a SARS-CoV-2 receptor: molecular mechanisms and potential therapeutic target.” Intensive care medicine (2020): 1-5.
  • Zhang, Yan, et al. “Coagulopathy and antiphospholipid antibodies in patients with Covid-19.” New England Journal of Medicine (2020).
  • Bikdeli, Behnood, et al. “COVID-19 and thrombotic or thromboembolic disease: implications for prevention, antithrombotic therapy, and follow-up.” Journal of the American College of Cardiology (2020).
  • Read, Randy. “Flawed methods in “COVID-19: Attacks the 1-Beta Chain of Hemoglobin and Captures the Porphyrin to Inhibit Human Heme Metabolism”.” (2020).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.