Zaburzenia lękowe - 6 naturalnych metod

Każda osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe ma własne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Najlepsze i najbardziej skuteczne są jednak naturalne metody. O nich właśnie mówimy w dzisiejszy artykule.
Zaburzenia lękowe - 6 naturalnych metod

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaburzenia lękowe dotykają coraz więcej osób i u każdego objawiają się inaczej.

Dla niektórych jest to poważny problem powiązany z emocjami, który wpływa na wiele aspektów ich życia. U innych pojawiają się jedynie sporadyczne ataki, które mijają po kilku godzinach.

Nasze życie jest przepełnione obowiązkami zmuszającymi nas do podejmowania coraz większej liczby wyzwań, które z czasem stają się przytłaczające, na skutek czego zaczynamy cierpieć na zaburzenia lękowe.

Bez względu na to, w jakim stopniu dotyka cię ten problem, warto poznać i wypróbować opisane w tym artykule naturalne metody radzenia sobie z tymi zaburzeniami.

Czy mam zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe objawiają się u każdej osoby w inny sposób. Najczęstsze objawy to:

  • Mdłości
  • Przyspieszone bicie serca
  • Zamartwianie się
  • Podwyższone ciśnienie krwi
  • Nadmierne pocenie się
  • Rozszerzone źrenice
  • Ból w klatce piersiowej
  • Bezsenność
  • Zmęczenie
  • Napięcie mięśni

Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na złagodzenie tych objawów bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Joga i medytacja na zaburzenia lękowe

Ta metoda z pewnością pozwoli ci poczuć ulgę i pomoże w miarę łatwo pozbyć się objawów, jakie dają zaburzenia lękowe. Potrzebujesz jedynie 20 do 30 minut dziennie, aby zauważyć różnicę w samopoczuciu.

Joga i medytacja to doskonały sposób na relaks zarówno ciała, jak i umysłu, co jest konieczne w przypadku takich zaburzeń ponieważ wpływają one na obydwa aspekty naszego zdrowia.

Medytacja na zaburzenia lękowe

Co więcej, uprawianie jogi poprawia krążenie krwi w organizmie, pozwala dostarczyć więcej tlenu do mózgu i rozluźnić mięśnie całego ciała.

Znajdź czas każdego dnia na to, aby wyciszyć się i dać swojemu ciału niezbędną chwilę wytchnienia i relaksu poprzez medytację i jogę.

Regularne ćwiczenia

Ćwiczenia fizyczne to jedno z najlepszych rozwiązań jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe. Najlepiej jest wybrać rodzaj aktywności, która sprawia ci prawdziwą przyjemność.

Nie ma znaczenia jakie ćwiczenia wybierzesz. Ważne jest, żebyś się przy nich dobrze bawił i chętnie je wykonywał. Wtedy nie będziesz szukać wymówek, żeby np. nie iść na siłownię albo żeby nie biegać.

Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać w dobrej kondycji nie tylko ciało, ale również umysł.

Podczas aktywności fizycznej, organizm zaczyna produkować serotoninę, która jest związkiem odpowiedzialnym za dobre samopoczucie.

Dieta bogata w składniki odżywcze

Zdrowa dieta jest zalecana każdemu, bez względu na stan zdrowia, ale osoby, u których występują zaburzenia lękowe powinny zwracać szczególną uwagę na to, aby przyjmować pełnowartościowe posiłki.

Warto również włączyć do swojej diety niektóre zioła, aby pomóc ciału i umysłowi się zrelaksować. Niektóre z ziół zalecanych w przypadku takich zaburzeń to:

  • Tymianek
  • Goździki
  • Lawenda
  • Rumianek
  • Waleriana

Pamiętaj również o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości magnezu ponieważ jest on niezbędny do zredukowania napięcia mięśni. Możesz uzupełnić jego niedobory jedząc np. szpinak lub migdały.

Zdrowe relacje z ludźmi redukują zaburzenia lękowe

Rozrywka to największy wróg niestabilności emocjonalnej. Poświęć czas na robienie rzeczy, które sprawiają ci radość. Spróbuj również jakiegoś hobby, które może cię zrelaksować, jak rysowanie czy pisanie.

Ważne jest również utrzymywać zdrowe relacje z najbliższymi. Choć może to być dla ciebie dużym wysiłkiem, staraj się spotykać z przyjaciółmi i dzwonić do bliskich.

Spotykanie się z ludźmi

Pamiętaj jednak, że zaburzenia lękowe mogą się tylko pogłębić, jeśli masz wokół siebie negatywne osoby. Wybieraj mądrze z kim spędzasz czas, szczególnie w tych trudnych chwilach.

Czasem odizolowanie się od toksycznych osób jest bardzo trudne, ale to jedyny zdrowy wybór. Czas mile spędzony z ludźmi, którzy cię rozumieją i dają ci pozytywną energię jest nie do przecenienia.

Pomóż innym, jeśli mają zaburzenia lękowe

Spędzanie czasu z osobami, które cię potrzebują może mieć bardzo dobry wpływ na twoje życie. Pomaganie innym daje nam siłę i poczucie satysfakcji.

Spróbuj na przykład:

  • Wesprzeć jakąś działalność, która ma dla ciebie szczególne znaczenie,
  • Udzielać się jako wolontariusz,
  • Zrobić zakupy spożywcze dla kogoś, kogo na nie nie stać,
  • Spędzić czas z dziećmi z sierocińca .

Udzielanie pomocy innym jest niezwykle cennym doświadczeniem ponieważ sprawia, że czujesz swoją siłę sprawczą i widzisz, że to, co robisz ma pozytywny wpływ na życie innych ludzi.

Gorąca kąpiel na zaburzenia lękowe

Gorąca kąpiel to prawdopodobnie najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie na zaburzenia lękowe. Ciało zanurzone w ciepłej wodzie relaksuje się niemal natychmiastowo.

Możesz w międzyczasie wypić kieliszek wina i włączyć w tle spokojną muzykę. Dodaj do wody jakiś aromatyczny olejek i pozwól sobie na pełen relaks.

Jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe to prawdopodobnie jedną z przyczyn jest fakt, że zapomniałeś o własnych potrzebach.

Chwila tylko dla siebie jest potrzebna każdemu człowiekowi dla zachowania równowagi emocjonalnej.

Kąpiel relaksacyjna

Gorąca kąpiel to doskonały sposób na odizolowanie się od domowników, problemów i dzwoniącego nieustannie telefonu.

W tym momencie liczysz się tylko Ty i Twój relaksacyjny zestaw:

  • Aromatyczne świece
  • Pachnąca sól do kąpieli
  • Kieliszek ulubionego wina
  • Łagodna muzyka

Wszystkie metody wymienione powyżej skutecznie pomogą ci złagodzić objawy zaburzeń lękowych. Wypróbuj je i sprawdź, która ma na ciebie najlepszy wpływ.

Pamiętaj jednak, że jeśli objawy zaburzeń lękowych nie ustępują przez długi czas, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ci pozbyć się problemu i zacząć znowu cieszyć pełnią życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alcalde Lapiedra, M. T. (1991). Los trastornos de conducta en la infancia y sus relaciones con las vivencias de ansiedad y depresión. Zaragoza: Universidad.
  • Arce, E. A. (2000). El hombre del siglo XXI: ansiedad o plenitud? Buenos Aires: Editorial Argenta Sarlep.
  • Brinkerhoff, S. (2004). Drug therapy and anxiety disorders. Philadelphia: Mason Crest Publishers.
  • Cano-Vindel, A., & Fernández-Castro, J. (1999). Procesos Cognitivos y Emoción. (Monografía de ‘Ansiedad y Estrés’). Murcia: Compobell.
  • Friedman, S. (1997). Cultural issues in the treatment of anxiety. New York: Guilford Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.