Ząb mądrości - sposoby na opuchliznę po usunięciu
U większości osób pomiędzy 16 a 29 rokiem życia pojawia się pierwszy ząb mądrości. Bardzo często zęby te są usuwane, ale decyzję o tym powinien zawsze podjąć specjalista.
Ekstrakcja zębów mądrości jest wskazana, kiedy w jamie ustnej po prostu nie ma miejsca na dodatkowe uzębienie.
W wielu przypadkach, ząb mądrości wywiera nacisk na sąsiadujący ząb trzonowy, co nie tylko może być bolesne, ale również wywołuje stany zapalne dziąseł. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do uszkodzenia nerwu.
Usunięcie zęba mądrości wymaga zabiegu chirurgicznego, po którym każdy pacjent boryka się z bólem i opuchlizną. Jest to naturalna reakcja wywołana naruszeniem kości szczęki oraz tkanki dziąseł.
Ząb mądrości – opuchlizna po ekstrakcji
Kiedy specjalista usuwa twój ząb mądrości, możesz się spodziewać dość mocnej opuchlizny na policzku. Czasem obejmuje ona dużą część twarzy, aż do okolicy oka. Opuchlizna zazwyczaj pojawia się po 5-12 godzinach od wykonania zabiegu ekstrakcji zęba mądrości i utrzymuje się od trzech do pięciu dni.
Lekarz zazwyczaj przepisuje środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w takich przypadkach, ale istnieją również domowe sposoby na zmniejszenie opuchlizny po usunięciu zęba mądrości.
Zimny okład
Ta metoda najlepiej się sprawdza w ciągu pierwszych 24 godzin po tym, jak zostanie usunięty ząb mądrości. Możesz również ją zastosować jako środek zapobiegawczy i zrobić zimny okład zanim jeszcze opuchlizna się pojawi.
- Aby zrobić zimny okład, wystarczy, że będziesz mieć mały ręcznik i 10 kostek lodu. Zawiń kostki w ręcznik i delikatnie przyłóż okład do zewnętrznej części obolałego policzka.
- Po 15 minutach odstaw kompres z kostek lodu i pozwól swojej skórze odpocząć przynajmniej 5 minut.
- Po kilku minutach możesz znowu przyłożyć ręcznik z kostkami lodu do bolącego miejsca.
Gorący kompres
Wysoka temperatura pomaga łagodzić stany zapalne w mięśniach. Musisz jednak uważać, żeby nie przykładać do twarzy zbyt gorącego okładu.
Ten sposób również jest zalecany głównie w ciągu pierwszych 24 godzin po usunięciu zęba.
- Nalej gorącej wody np. do zakręcanej butelki lub małego termoforu. Możesz również wykorzystać mały ręcznik i rozgrzać go żelazkiem albo zmoczyć w gorącej wodzie.
- Zanim przyłożysz wybrany rodzaj okładu do twarzy, upewnij się, że jego temperatura nie jest zbyt wysoka.
- Przyłóż źródło ciepła do bolącego policzka. Nie wywieraj nacisku na skórę.
- Po 20 minutach odłóż kompres i pozwól skórze odpocząć przez 20 minut. Po tym czasie możesz ponownie przyłożyć ciepły kompres do skóry.
Unieś głowę
Jeśli odpoczywasz po zabiegu w pozycji leżącej, połóż pod głowę dodatkową poduszkę, aby twoja głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Dzięki temu nadmiar płynu z opuchniętej okolicy będzie spływał do krwiobiegu.
W ten sposób szybciej pozbędziesz się stanu zapalnego, jaki powstał w dziąśle po tym, jak został usunięty twój ząb mądrości.
- Zaleca się spanie w pozycji półsiedzącej przez pierwsze dwie lub trzy noce.
- Włóż pod głowę i plecy kilka poduszek, żeby móc wygodnie spać, ale jednocześnie mieć pewność, że głowa jest wyżej, niż tułów.
- Pamiętaj, żeby po zabiegu nie kłaść głowy na tym boku, gdzie masz ranę. Może się to przyczynić do rozwoju stanu zapalnego w dziąśle i kości szczęki.
W ciągu pierwszych 48 godzin po usunięciu zęba mądrości koniecznie odpoczywaj przynajmniej 10 godzin na dobę.
Okłady z rumianku
Rumianek jest ziołem, które przynosi szybką ulgę w przypadku stanów zapalnych i swędzenia. Świetnie się również sprawdza jako środek łagodzący krwawienie, dlatego często jest zalecany po zabiegu ekstrakcji zębów mądrości.
- Zaparz kilka torebek ekspresowego rumianku.
- Schłodź torebki zaparzonego rumianku do komfortowej temperatury i wkładaj je do ust jedna po drugiej.
- Zagryź nieco torebkę, żeby wycisnąć z niej napar.
- Kontynuuj zabieg przez 15 minut, a potem odpocznij przez przynajmniej pół godziny.
- Po tym czasie możesz powtórzyć kurację.
Pamiętaj, żeby nie przykładać torebek z rumiankiem bezpośrednio na ranę.
Możesz ewentualnie płukać jamę ustną naparem z rumianku. Upewnij się tylko, że ma on odpowiednią temperaturę i nie jest zbyt gorący ponieważ dziąsła w miejscu, w którym został wykonany zabieg są bardzo wrażliwe.
Pozostałe zalecenia
- Dopóki rana się nie zagoi, nie używaj płynu do płukania jamy ustnej. Środki te zazwyczaj zawierają składniki bakteriobójcze, które mogą mocno podrażnić świeżą ranę.
- Staraj się wybierać produkty spożywcze, które są płynne lub wymagają minimalnego wysiłku przy jedzeniu. Im mniej będziesz poruszać szczęką, tym szybciej rana się zagoi.
- Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku. Weź kilka dni wolnego w pracy lub w szkole i odstaw na chwilę wszystkie obowiązki domowe.
- Po zabiegu unikaj sytuacji, w których mogłoby dojść do skoków ciśnienia krwi. W ten sposób przyspieszysz proces gojenia rany.