Wzdęcia: co je wywołuje i jak im zapobiec?
Wzdęcia i gazy to dość powszechne i uciążliwe dolegliwości, które świadczą o tym, że Twój układ trawienny nie działa tak jak powinien. Może być to wywołane przez ciężkostrawne potrawy, deficyt enzymów trawiennych, a nawet stres i emocje.
W tym artykule spróbujemy wyjaśnić Ci, jakie są główne przyczyny występowania tych dolegliwości i jakie domowe sposoby pomogą Ci się z nimi uporać.
Skąd biorą się wzdęcia?
Wzdęcia są wywoływane przez wiele różnych czynników, przyjrzyjmy się więc najpowszechniejszym z nich:
- Jedzenie zbyt szybko z otwartymi ustami, niemal bez gryzienia i żucia, co powoduje połykanie większej ilości powietrza.
- Produkty, które są ciężkostrawne i rozkładają się w żołądku w wyniku deficytu kwasów trawiennych.
- Produkty słabo tolerowane przez organizm, najczęściej zawierające gluten bądź laktozę.
- Zachwiana równowaga flory jelitowej.
- Produkty wywołujące gazy, takie jak kapusta, cebula, karczochy czy rośliny strączkowe.
- Jedzenie produktów bogatych w błonnik i zapobiegających zaparciom, zwłaszcza zawierających len i psyllium.
Dodatkowo wzdęcia mogą być wywołane przez nadmierny stres, napięcie emocjonalne oraz siedzący tryb życia.
Zrelaksuj się dzięki melisie
Pierwszym krokiem, aby uporać się z dolegliwościami trawiennymi, takimi jak gazy czy wzdęcia, jest odpowiednie odżywianie. Nie należy jeść w pośpiechu, ani w trakcie wykonywania innych czynności. Niezależnie od tego czy je się samotnie czy w towarzystwie, należy jeść spokojnie.
Jeśli często jesteś poddenerwowany lub przeżywasz akurat stresujący czas, możesz wypróbować melisę. Pij ją zarówno rano, jak i po południu, na kilka godzin przed posiłkami, aby zrelaksować się i unormować funkcjonowanie układu nerwowego oraz trawiennego.
Jeśli nie masz możliwości pić melisy w formie herbaty, możesz zastąpić ją tabletkami lub ekstraktem.
Pobudź trawienie imbirem
Imbir jest dobrym lekarstwem na wiele różnych dolegliwości, jednak teraz skupimy się na jego wpływie na wzdęcia. Imbir stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych, w rezultacie wspomaga więc pracę całego układu.
Nie jest on zalecany dla osób cierpiących na refluks żołądka, ale jeśli nie dotyczy Cię ten problem możesz spokojnie skorzystać z jego właściwości pijąc go przed posiłkami. Herbata imbirowa jest równie skuteczna jak żucie kawałka imbiru.
Z kolei kandyzowany imbir to niezwykle smaczna i zdrowa przekąska.
Wykorzystaj kminek i koperek
Pamiętaj, aby starać się dodawać lecznicze rośliny do Twojego codziennego jadłospisu. Wyjątkowo polecane są aromatyczne przyprawy, które pomogą Ci zwalczyć wzdęcia. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się kminek i koperek, na przykład dodawane do potraw, które z reguły wywołują gazy.
Przyprawy te dodadzą daniom nowego smaku, jednocześnie chroniąc Cię przed dolegliwościami trawiennymi.
Jedz ananasa i papaję
Zawsze, gdy jesz czerwone mięso lub ryby na obiad, posiłek możesz zakończyć owocowym deserem. Najlepszym wyborem będzie świeży ananas lub papaja, ponieważ te tropikalne owoce zawierają enzymy, które wspomagają trawienie białek.
Pamiętaj jednak, aby unikać tych owoców, gdy główne danie zawiera dużo mąki i skrobi (są to np. makarony, pizza, chleb czy ziemniaki), ponieważ wówczas enzymy te mogą utrudnić procesy trawienne.
Owocami, które nie będą miały żadnych efektów ubocznych, niezależnie od tego, co zjadłeś wcześniej, są niewątpliwie jabłka i gruszki. Wszystkie pozostałe najlepiej jest jeść rano lub wczesnym popołudniem.
Jeśli jest Ci po drodze do apteki lub sklepu ze zdrową żywnością, możesz wypróbować suplementy diety zawierające enzymy trawienne. Najlepiej stosować je od czasu do czasu, a wzdęcia zwalczać na co dzień naturalnymi metodami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barúa, Raúl León. “Flatulencia.” Revista de Gastroenterología del Perú 22.3 (2017).
- Cortés, Claudio. “Gases del abdomen su utilidad diagnóstica: gases endoluminales (segunda parte).” Revista chilena de radiología 8.3 (2002): 107-118.
- León Barúa, Raúl. “Flatulencia.” Revista de Gastroenterología del Perú 22.3 (2002): 234-242.
- Clínica Mayo. Gas intestinal. (2019). recuperado el 4 de septiembre de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/symptoms/intestinal-gas/basics/causes/sym-20050922
- Larijani, B., Esfahani, M. M., Moghimi, M., Shams Ardakani, M. R., Keshavarz, M., Kordafshari, G., Nazem, E., Hasani Ranjbar, S., Mohammadi Kenari, H., & Zargaran, A. (2016). Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective. Iranian Red Crescent medical journal, 18(4), e23664. https://doi.org/10.5812/ircmj.23664