Wysypka pieluszkowa to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych u niemowląt. Chociaż zwykle nie powoduje komplikacji, jest bardzo uciążliwa. Dzisiaj opowiemy Ci o różnych rodzajach wysypki pieluszkowej, ich objawach i sposobach leczenia.
Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022
Wysypka pieluszkowa jest najczęstszą chorobą skóry u małych niemowląt. Istnieją różne rodzaje odparzeń pieluszkowych, które stanowią zwykle łagodny, samoograniczający się stan, wymagający minimalnej interwencji. W większości przypadków wysypka występuje na pośladkach i okolicach narządów płciowych. Może jednak pojawić się również na podbrzuszu i górnej części ud w wyniku kontaktu z substancjami drażniącymi.
Według informacji w Dermatologii Dziecięcej, stan powstaje między innymi w wyniku tarcia, nadmiernego nawodnienia skóry i zmian pH skóry. Zdecydowanie występuje też częściej w pierwszym roku życia dziecka. A więc jakie objawy daje wysypka pieluszkowy? Jakie są jej rodzaje? I jak można ją leczyć?
Objawy wysypki pieluszkowej
Wysypka pieluszkowa to reakcja zapalna skóry w okolicach pieluchy. Należy pamiętać, że niemowlęta mają cieńszą skórę, która wytwarza mniej wydzieliny i jest bardziej podatna na infekcje lub podrażnienia. Mimo to najważniejszym czynnikiem w tym stanie jest okluzja skóry przez pieluchę. Chodzi o sytuację, w której pieluszka nie przepuszcza wody i powietrza, przez co uniemożliwia skórze oddychanie.
Intensywne zapalenie (w ciężkich przypadkach może nawet wystąpić krwawienie)
Zmiany nastroju dziecka spowodowane znacznym podrażnieniem w okolicy pieluchy
Pieluszkowe zapalenie skóry to reakcja zapalna zlokalizowana w okolicy pieluszki. Jej objawy to zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie.
Jakie są przyczyny?
Wysypka pieluszkowa jest wynikiem połączenia wielu czynników. Obejmują one zwiększoną wilgotność, przedłużony kontakt z moczem lub kałem oraz inne czynniki drażniące, takie jak detergenty.
Drugą najczęstszą przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest infekcja. W szczególności najczęstszą przyczyną zakaźną są infekcje grzybicze, zwłaszcza Candida albicans. Podobnie inne choroby grzybiczne mogą być związane z pieluszkowym zapaleniem skóry, między innymi:
Wysypka pieluszkowa to każdy stan skóry występujący w obszarze stykającym się z pieluszką. Z kolei to zapalenie może być wynikiem różnych czynników. W tym sensie możemy je sklasyfikować w następujący sposób:
Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia
Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia jest najczęstszym rodzajem pieluszkowego zapalenia skóry. Jego pojawienie się może wynikać z kontaktu skóry z kałem i moczem gromadzącym się w pieluszce. Jednak fałdy w pachwinie zwykle pozostają zdrowe, bez zmian, ponieważ mają mniejszy kontakt z czynnikami drażniącymi.
Aby temu zapobiec, badania przeprowadzone przez AEPED zalecają utrzymywanie obszaru przez cały czas w czystości i suchości. Co więcej, pieluchę należy zmieniać dziecku wielokrotnie w ciągu dnia.
W niektórych przypadkach obserwuje się bakteryjne zapalenie skóry, znane również jako liszajec. Jednak często to gronkowce i paciorkowce powodują wysypkę pieluszkową lub pogarszają już istniejącą. Charakterystyczną oznaką infekcji paciorkowcami jest jasnoczerwona skóra wokół odbytu.
Alergiczne zapalenie skóry
Niemowlęta o wrażliwej skórze mogą cierpieć na pewien rodzaj reakcji alergicznej na określony składnik pieluszek lub kremów. Do najczęstszych alergenów należą:
Leczenie wysypki pieluszkowej ma dwa główne cele. Po pierwsze, wyleczyć uszkodzoną skórę, a po drugie, zapobiec nawrotowi wysypki. Mając to na uwadze, poniżej przedstawiamy kilka przydatnych strategii pozwalających na osiągnięcie obu celów.
Dobra higiena jest niezbędna do utrzymania integralności skóry i zapobiegania dalszej degradacji. Możesz zmniejszyć narażenie na czynniki drażniące, takie jak mocz i kał, dzięki częstym zmianom pieluch i zastosowaniu superchłonnych pieluchach, które pomagają zmniejszyć nadmierne nawilżenie skóry.
Zawsze pamiętaj o umyciu i wyczyszczeniu obszaru pieluchy za pomocą płynu do mycia bez mydła i wody.
Wreszcie, wbrew temu, co sądzi wiele osób, badania dermatologii dziecięcej pokazują, że chusteczki dla niemowląt nie powodują żadnych uszkodzeń skóry. Ponadto nowe formuły tego produktu, które zawierają bufory pH, pomagają zrównoważyć zasadowe pH moczu i zapobiegają uszkodzeniom skóry.
Najlepszym sposobem zapobiegania wysypce pieluszkowej jest dbanie o dobrą higienę i regularną zmianę pieluch.
Leczenie wysypki pieluszkowej
Pamiętaj, że bez względu na rodzaj infekcji w tej okolicy, wysypka pieluszkowa wymaga diagnozy i leczenia przez pediatrę lub dermatologa. Gdy lekarz określi rodzaj wykwitów na skórze dziecka i ich rozmieszczenie, ustali przyczynę i wskaże opcje terapeutyczne.
W przypadku kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia należy zadbać o odpowiednią higienę, a także pozostawić dziecko na kilka minut bez pieluchy. Następnie, zanim założysz nową pieluchę, nałóż na obszar preparat na bazie pasty lassari (maść cynkowa wzbogacona kwasem salicylowym).
Jeśli masz do czynienia z drożdżycą, musisz zastosować miejscowo maść z imidazolikami.
Uwaga:stosowanie kremów kortykoidowych w okolicy pieluszkowej jest całkowicie przeciwwskazane.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Jeśli wysypka pieluszkowa u dziecka nie zniknie po zastosowaniu powyższych środków, należy skonsultować się z lekarzem, aby mógł przepisać odpowiednie leki. Co więcej, w przypadku ropienia, owrzodzeń, gorączki lub innego klinicznego objawu powikłania należy od razu zgłosić się do lekarza.
W większości przypadków tego typu problemy dermatologiczne ustępują przy podstawowej pielęgnacji, takiej jak unikanie stosowania środków drażniących i dbanie o dobrą higienę. Mimo to najlepiej poinformować pediatrę o objawach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Carr AN, DeWitt T, Cork MJ, et al. Diaper dermatitis prevalence and severity: Global perspective on the impact of caregiver behavior. Pediatr Dermatol. 2020;37(1):130-136. doi:10.1111/pde.14047
Ravanfar P, Wallace JS, Pace NC. Diaper dermatitis: a review and update. Curr Opin Pediatr. 2012 Aug;24(4):472-9. doi: 10.1097/MOP.0b013e32835585f2. PMID: 22790100.
Blume-Peytavi U, Kanti V. Prevention and treatment of diaper dermatitis. Pediatr Dermatol. 2018 Mar;35 Suppl 1:s19-s23. doi: 10.1111/pde.13495. PMID: 29596731.
Kellen PE. Diaper dermatitis: differential diagnosis and management. Can Fam Physician. 1990;36:1569-1572.
Benitez A, Mendez MD. Diaper Dermatitis. [Updated 2020 Jul 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559067/
Bonifaz A, Rojas R, Tirado-Sánchez A, et al. Superficial Mycoses Associated with Diaper Dermatitis. Mycopathologia. 2016;181(9-10):671-679. doi:10.1007/s11046-016-0020-9
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.
INTERESUJĄCE ARTYKUŁY
Ćwiczenia i sportMięsień zębaty przedni - 10 mało znanych ćwiczeń definiujących
KonfliktyDlaczego niektóre dzieci oddalają się od rodziców?