Jak wyczyścić materac, na którym śpisz?

Oprócz usuwania wilgoci, brudu i wszelkiego rodzaju bakterii, w tym roztoczy, soda oczyszczona jest odświeżająca, dzięki niej nasz materac odzyska świeżość.
Jak wyczyścić materac, na którym śpisz?

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Czy wiesz, że materac, na którym smacznie śpisz, może być siedliskiem roztoczy? Są to saprofagiczne pajęczaki, których liczba może wahać się od 100000 do 10000000 w zależności od ich wieku. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ mogą one być realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ale Twoje problemy ze snem lub niekończąca się alergia mogą być spowodowane nieproszonymi gośćmi, które zasiedliły Twój materac. Jak sobie z tym poradzić?

Eksperci zalecają jego wymianę co 10 lat, ale wszystko zależy od jakości materaca i tego, czy zapewnia Ci odpowiedni komfort i wypoczynek. Oczywiste jest, że okresowo należy dokonywać jego generalne oczyszczanie, w ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo występowania roztoczy.

Dziś dowiesz się jak szybko i łatwo to zrobić!

Dlaczego czysty i odświeżony materac jest tak ważny?

Na pewno obiło Ci się o uszy to, że lepiej nie ścielić łóżka zaraz po wstaniu tylko pozostawić je zaścielone przynajmniej jeszcze przez dwie godziny. Jest to tylko po części prawdą. To, co na pewno powinniśmy zrobić to otworzyć okno w sypialni i przewietrzyć ją.

Przebudzenie

Immunolodzy zgodnie twierdzą, że dzięki takiemu działaniu:

  • roztocza zostaną zabite
  • trzeba pamiętać, że owady te to stawonogi, co oznacza, że posiadają egzoszkielet. Po ich śmierci nasza pościel i materac będą przepełnione martwymi szczątkami roztoczy, które są niebezpieczne dla wszystkich alergików i nie tylko.
  • najlepiej zmieniaj pościel raz w tygodniu, w ten sposób zawsze będzie ona świeża i zmniejszy prawdopodobieństwo występowania roztoczy. Jednak jak wyczyścić materac?

Można powiedzieć, że jest on cmentarzyskiem martwych organizmów, ale i siedliskiem dla tych, które żyją, dlatego należy go dezynfekować przynajmniej raz w miesiącu.

Wpływ roztoczy na nasze zdrowie

  • jak już wcześniej zostało wspomniane roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które z łatwością przedostają się przez otwory w tkaninach prześcieradeł. Oznacza to, że nawet regularne ich wymienianie nie zagwarantuje tego, że nie przedostały się one na materac
  • czynnik, który wywołuje reakcje alergiczne to odchody roztoczy i ich martwe szczątki. W związku z tym, nawet jeżeli wietrzysz sypialnię i pościel oraz nie ścielisz łóżka, nie spowoduje to usunięcia martwych roztoczy.
  • jednym z objawów, które są konsekwencją życia w środowisku pełnym roztoczy to alergia. Łzawienie, zaczerwienione oczy, kichanie, kaszel, katar, ból gardła to tylko niektóre z objawów, które mogą nam dokuczać.
  • jeżeli po przebudzeniu Twoje oczy są czerwone bardzo często oznacza to, że materac i pościel są zasiedlone przez roztocze.
  • problemy skórne, bezsenność, bóle głowy to również objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jeżeli więc materac ma więcej niż 10 lat, teraz już wiesz, że podobne objawy nie są przypadkowe.

Jak skutecznie wyczyścić i zdezynfekować materac?

Potrzebne produkty do czyszczenia materaca

  • szklanka sody oczyszczonej (250g)
  • 5 kropli olejku z drzewa herbacianego
  • plastikowy pojemnik z pokrywką
  • cedzak lub sito

    Czysty materac

Jak wyczyścić materac?

  • To bardzo proste! Po pierwsze zdejmij z materaca prześcieradło i przenieś go w słoneczne i czyste miejsce. Najlepiej wykorzystaj balkon lub taras
  • Dlaczego używamy sody? Ponieważ jest to produkt ekonomiczny, a zarazem skuteczny; znacznie ułatwi nam czyszczenie. Pozwoli nam na usunięcie wilgoci i wszystkich rodzajów bakterii, brudu oraz przede wszystkim roztoczy.
  • Co do olejku z drzewa herbacianego, jest to jeden z najlepszych, naturalnych środków dezynfekujących. Można łatwo znaleźć go w sklepach ze zdrową żywnością. Nie jest drogi, a można go później wykorzystać do dezynfekcji rąk, czyszczenia łazienki i kuchni. Ma bardzo przyjemny zapach, dzięki czemu materac nie tylko będzie czysty, ale będzie ładnie pachniał
  • Następnie poprzez sito lub cedzak rozpylamy mieszaninę na materac. Dzięki temu rozprowadzimy ją równomiernie. Pozostawiamy na jedną godzinę, a następnie powtarzamy zabieg z jego drugiej strony i odczekujemy następne 60 minut.
  • Na koniec, aby usunąć resztki mieszaniny, należy odkurzyć materac z jednej i drugiej strony. Jak widzisz, nie zabierze Ci to wiele czasu, a gwarancją takiego miesięcznego czyszczenia będzie zdrowy i głęboki sen. Chcesz się przekonać?

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.