Wodobrzusze - na czym polega leczenie?

Wodobrzusze jest bardzo denerwującym problemem, dla którego istnieją jednak różne metody leczenia. Dzisiaj przedstawimy niektóre z nich i dowiemy się więcej o tej chorobie.
Wodobrzusze - na czym polega leczenie?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Wodobrzusze to nagromadzenie płynu, który zbiera się w okolicach jamy brzusznej wokół narządów wewnętrznych. Płyn ten jest znany jako „surowiczy” i jest przezroczystą cieczą, która oddziela się, gdy krew krzepnie.

Według Télleza i współpracowników: „wodobrzusze często odkrywa się wewnątrz ciała, zwłaszcza u pacjentów z marskością wątroby”. Istnieją jednak inne przyczyny, które mogą je powodować. Niektóre z nich to na przykład nowotwory, nadciśnienie wrotne lub zakażenia ogólnoustrojowe.

Dlaczego pojawia się wodobrzusze?

Nadmierne spożycie alkoholu może powodować wodobrzusze.

Aby określić przyczyny wodobrzusza, musimy przyjrzeć się ciśnieniu w naczyniach krwionośnych. Jeśli jest ono zbyt wysokie, co będzie nazywane nadciśnieniem wrotnym, istnieje znaczne ryzyko jego wystąpienia.

Alkohol.

Istnieją również inne czynniki, które mogą wpływać na jego pojawienie się. Niektóre z nich to nadmierne spożywanie alkoholu przez wiele lat lub długotrwałe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Uszkodzenie wątroby, które powodują te patologie, może spowodować pojawienie się wodobrzusza.

Jednak ryzyko to występuje również u osób cierpiących na pewne rodzaje raka. Poniższa lista pokazuje rodzaje nowotworów, w których wodobrzusze może pojawić się jako kolejny objaw choroby:

  • Rak piersi
  • Nowotwór jajnik i macicy.
  • Wyrostek robaczkowy
  • Jelito grube.
  • Trzustka
  • Wątroba

We wszystkich tych przypadkach ryzyko wystąpienia wodobrzusza jest stosunkowo wysokie. Zobaczymy jednak, jak można to rozwiązać. Dowiemy się również, jakie są skutki gromadzenia się płynu surowiczego w okolicy jamy brzusznej.

Jak się leczy wodobrzusze?

Wodobrzusze może powodować stan zapalny wewnątrz jamy brzusznej, ogólne złe samopoczucie a także trudności w oddychaniu. Ten ostatni objaw wiąże się z tym, że płyn może wywierać pewien nacisk na płuca, powodując wymuszone oddychanie.

Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Dlatego dziś zobaczymy, w jaki sposób przeprowadzane są poszczególne zabiegi i jaki może być ich stopień skuteczności.

Zmiany w stylu życia

Jeśli wodobrzusze spowodowane jest nadmiernym spożyciem alkoholu, lekarz bez wątpienia zaleci drastyczną zmianę naszych nawyków. Jeśli nie będziemy w stanie powstrzymać od razu tego przyzwyczajenia, czy nawet nałogu, będziemy musieli to robić stopniowo. W takich przypadkach dobrze jest skorzystać z pomocy odpowiedniej grupy wsparcia.

Ponadto, lekarz może zalecić zmniejszenie spożycia soli, aby uniknąć nadciśnienia wrotnego. Podobnie, przyjmowanie płynów powinno być umiarkowane i kontrolowane. Chociaż nie należy powstrzymywać się od picia wody, trzeba zmienić sposób nawadniania organizmu. Najlepiej, jeśli będziemy to robić często, ale w małych ilościach.

Ekstrakcja cieczy

Innym sposobem leczenia wodobrzusza jest bezpośrednia ekstrakcja płynu. Problem polega jednak na tym, że może się on ponownie pojawić, dlatego jest to doraźny jednorazowy sposób, aby złagodzić uciążliwe objawy i dyskomfort pacjenta.

W wielu przypadkach, aby spuścić ciecz za każdym razem, gdy się pojawia, zwykle umieszcza się cewnik w miejscu pozostawionej tam ekstrakcji. W ten sposób, w razie potrzeby, można go otworzyć, umożliwiając wypłynięcie cieczy.

Wodobrzusze

Leczenie farmakologiczne

Lekarz może również uznać za konieczne przepisanie pacjentowi z wodobrzuszem pewnych leków, które pozwalają mu osiągnąć stopniową poprawę. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej:

  • Diuretyki: pozwalają wyeliminować nadmiar płynu.
  • Antybiotyki: pomagają organizmowi radzić sobie z różnymi infekcjami, które mogą się pojawić wraz z wodobrzuszem.

Natomiast jeśli chcemy zdecydować się na naturalne środki, powinniśmy rozważyć tylko te, które pomogą nam odprowadzić płyn nagromadzony w brzuchu. Najlepiej jednak najpierw skonsultować się z lekarzem.

Oprócz zalecanego sposobu leczenia, który da najlepsze efekty w danym przypadku, lekarze zwykle zalecają również odpoczynek. Innymi słowy, w trakcie leczenia dobrze jest leżeć w łóżku. Wodobrzusze powoduje bardzo uciążliwe objawy i sprawia, że pacjent czuje się również bardzo nieswojo. Dlatego odpoczynek może pomóc w zniesieniu tych dolegliwości.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie możemy się ruszać. Wręcz przeciwnie, wykonywanie pewnych ćwiczeń może pomóc nam w uniknięciu zatrzymywania płynu. Dzięki temu, stan chorego może się poprawić. Zawsze jednak należy przestrzegać zaleceń lekarza, i w żadnym wypadku nie stosować samoleczenia.

Czy kiedykolwiek wystąpiło u Ciebie wodobrzusze? Jakie leczenie było dla Ciebie najlepsze? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wiele wątpliwości, i teraz wiesz dużo więcej na temat tego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.