Witamina K i objawy jej niedoboru

Witamina K odgrywa ważną rolę w syntezie białek związanych z krzepnięciem krwi, dlatego jej niedobór może prowadzić do udaru mózgu i innych problemów zdrowotnych.
Witamina K i objawy jej niedoboru

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wykonujesz jakąś czynność i nagle dostajesz krwotoku z nosa. Czy to brzmi znajomo? Innego dnia zakładasz nowe buty i pojawia się jakaś rana. Nie bardzo wiesz, co się dzieje, ale ostatnio coraz częściej zauważasz dziwne krwawienia? Odpowiedzialna za to jest witamina K i bardzo możliwe, że właśnie cierpisz na jej niedobór.

Czy słyszysz o tym po raz pierwszy? Tak? Cóż, nie tylko Ty. Istnieją inne, bardziej popularne witaminy niż witamina K, mimo że jest ona tak samo potrzebna, jak cała reszta.

Dlatego w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Ci kilka faktów na jej temat i pomóc Ci rozpoznać objawy jakie towarzyszą niedoborowi witaminy K.

Jaką funkcję pełni witamina K?

Osobom, które przyjmują acenokumarol (np. Acenocumarol WZF lub Sintrom), witamina K jest bardzo dobrze znana. Jest to lek przeciwzakrzepowy, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie prawidłowego krzepnięcia krwi.

Osobom stosującym acenokumarol zaleca się ograniczoną konsumpcję witaminy K, ponieważ lek ma zapobiegać nadmiernemu zagęszczaniu krwi.

Witamina K, skrzep krwi

Gdy Twoja krew jest zbyt rzadka, powstaje ryzyko niekontrolowanych krwotoków w nieoczekiwanych momentach,  na przykład u dentysty czy podologa. W najgorszym przypadku możesz nawet doznać udaru mózgu.

Aby temu zapobiec, dieta powinna być wzbogacona o właściwą dawkę witaminy K. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele produktów spożywczych, które są bogate w ten składnik.

Możesz je odróżnić, wybierając zielone produkty, które zawsze powinny gościć na Twoim talerzu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Niedobory witamin – 6 oznak na Twojej twarzy

Witamina K i objawy jej niedoboru

Jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości witaminy K, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, możesz doświadczać następujących symptomów:

1. Krwotoki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, gdy krew jest zbyt rzadka, masz większą szansę na wystąpienie przypadkowych krwotoków. Nawet małe skaleczenie podczas gotowania może stać się poważnym problemem, ponieważ krwawienie będzie trudne do zatrzymania.

Krwotok z nosa, witamina k

Z tego powodu ważne jest, aby sprawdzić poziom witaminy K. Pamiętaj, że jeśli pójdziesz do dentysty lub jeśli zostaniesz poddany jakiejkolwiek interwencji lub drobnemu zabiegowi chirurgicznemu, może dojść do poważnych komplikacji.

Na tej samej zasadzie nie można również zapomnieć o możliwości wystąpienia krwotoków wewnętrznych o różnej intensywności.

Bez względu na to, jak poważny jest Twój przypadek, objawy te mogą stać się poważnym problemem dla Twojego zdrowia, a w dłuższej perspektywie nawet życia.

2. Siniaki

Najmniej poważnym objawem krwotoku są siniaki. Siniak to podskórne nagromadzenie krwi wywołane krwotokiem. Dobrą stroną pojawiania się siniaków jest to, że mogą ostrzegać o niedoborze witaminy K.

Są ludzie, którzy skarżą się, że siniaki pojawiają się nawet przy najmniejszym stłuczeniu. Inni z kolei mogą nawet nie wiedzieć, skąd się biorą, ponieważ nie pamiętają niczego, co mogłoby je spowodować. Pomimo braku uderzenia, pojawia się siniak.

Jeśli zauważysz u siebie ten objaw, należy wykonać badanie krwi, aby sprawdzić krzepliwość. Może się okazać, że problemem jest niedobór witaminy K i wystarczy odpowiednia suplementacja, aby zażegnać ten problem.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Krzepnięcie krwi – rośliny i żywność, które mu zapobiegają

3. Skaza krwotoczna

Skaza krwotoczna to rozprzestrzenianie się fioletowych lub czerwonych plam na niektórych obszarach ciała z powodu gromadzenia się krwi. W przeciwieństwie do siniaków, plamy te nie znikają.

Siniak podskórny a witamina K

Najczęściej występują w okolicy stawu skokowego, ponieważ jest to krytyczna lokalizacja pod względem krążenia krwi.

Jeśli cierpisz na tę chorobę i chociaż pozbycie się plamek, które już się utworzyły, może być niemożliwe, możesz powstrzymać jej rozprzestrzenianie się poprzez spożywanie większej ilości witaminy K.

Należy mieć jednak świadomość, że to nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty.

4. Zwapnienie stawów

Witamina K działa jak przewodnik po układzie krwionośnym dla witaminy D. W konsekwencji, gdy poziom witaminy K jest niski, witamina D gromadzi się w niewłaściwych obszarach ciała, takich jak stawy i chrząstki.

Co to oznacza? Zbyt dużo wapnia w tych obszarach może utrudnić poruszanie się. W tym samym czasie inne obszary słabną ze względu na brak potrzebnego składnika. Jeśli niedobór witaminy K jest poważny, może wystąpić ostry ból i ogólne pogorszenie stanu całego układu szkieletowego.

Podsumowanie

Dobrze obserwuj każdy z wymienionych objawów. Większość z nich z reguły nie jest poważna, lecz pełni  funkcję ostrzegawczą, daje sygnał, że Twoje zdrowie może być zagrożone.

Tak więc, gdy tylko zauważysz któryś z tych symptomów, skonsultuj się  z lekarzem i poproś o zlecenie badania krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dorês, C, M, S. (2010). Vitamina K. Nutri-Facts.Org.
  • Fuster, G., & Lima, R. (2012). Recomendaciones nutricionales para pacientes con anticoagulantes orales (sintrom, aldocumar). Sociedad Española de Endocrinología y Nutrición.
  • Anguita Sánchez, M., Bertomeu Martínez, V., & Cequier Fillat, Á. (2015). Calidad de la anticoagulación con antagonistas de la vitamina K en España: prevalencia de mal control y factores asociados. Revista Española de Cardiología. https://doi.org/10.1016/j.recesp.2014.11.022

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.