Wielokrotna wrażliwość chemiczna, wyzwanie zdrowotne

Wielokrotna wrażliwość chemiczna to rzadki stan, który jest trudny do zdiagnozowania. Ponadto niektórzy profesjonaliści nawet nie uważają jej za chorobę. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Wielokrotna wrażliwość chemiczna, wyzwanie zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2021

Wielokrotna wrażliwość chemiczna ma inne nazwy naukowe, które odnoszą się do jej skrajnych objawów alergicznych. Najbardziej akceptowaną terminologią w środowisku naukowym jest idiopatyczna nietolerancja środowiskowa.

Sam w sobie jest to stan przewlekły związany z reakcjami alergicznymi. Pacjent w nadmierny sposób reaguje na małe stężenia substancji, które zwykle znajdują się w środowisku.

Substancje muszą być chemiczne; dlatego dolegliwość ta stanowi temat dyskusji w medycynie pracy. Niektóre prawa uznają to za chorobę zawodową, ale inne nie.

Przez jakiś czas naukowcy klasyfikowali to zaburzenie jako wynalazek psychosomatyczny. Nawet dzisiaj niektórzy lekarze nie uznają go za chorobę i przypisują je nadmiernej manifestacji psychiki ludzi.

Szacuje się, że osoby z wielokrotną wrażliwością chemiczną stanowią mniej niż 1% populacji ogólnej. Jednak około 10% osób cierpi na jakiś rodzaj alergii.

Diagnoza jest bardzo trudna. Nie ma testu laboratoryjnego, który poświadczałby wielokrotną wrażliwość chemiczną. Twój lekarz może ją podejrzewać, zlecić testy alergiczne jako badanie uzupełniające i zdiagnozować ją na podstawie tych ustaleń.

Patofizjologia wielokrotnej wrażliwości chemicznej

Pochodzenie tej choroby nie jest znane. Naukowcy muszą jeszcze opublikować badania, które rozwikłają mechanizmy prowadzące do przesadnych reakcji alergicznych przy tak niskich stężeniach substancji.

Najbardziej uzasadniona hipoteza głosi, że dana osoba po raz pierwszy styka się ze środkiem chemicznym, a jej układ odpornościowy słabo reaguje. Wtedy pamięć o reakcji pozostaje w organizmie i wystarczy niewielka dawka, aby wywołać objawy.

Inna hipoteza jest podobna, ale przywiązuje większą wagę do utraty tolerancji przez osobę. Innymi słowy, po pierwszym kontakcie z substancją chemiczną organizm nie przyzwyczaja się do niej. Zamiast tego ciało staje się na nią nadwrażliwe.

Ta wielokrotna wrażliwość chemiczna znajduje stymulację w układzie limbicznym układu nerwowego. Bodziec substancji może zniknąć, ale organizm wysyła sygnały odpowiedzi immunologicznej bez konkretnego ataku.

Tak więc opisany mechanizm przypomina choroby takie jak fibromialgia czy jelito drażliwe. Naukowcy podejrzewają, że między tymi stanami istnieje związek patofizjologiczny.

Kobieta z alergią.

Objawy wielorakiej wrażliwości chemicznej

Oznaki i objawy tej choroby są bardzo zróżnicowane. Prawie wszystkie narządy mogą zamanifestować wrażliwość w przypadku ostrej reakcji, co jeszcze bardziej utrudnia ich identyfikację.

Najczęstsze objawy to te związane z układem oddechowym. Na przykład możesz doświadczyć swędzenia gardła, suchego kaszlu lub kataru. Mogą również wystąpić problemy z układem pokarmowym, takie jak nudności, wymioty i biegunka.

Ponadto mogą wystąpić objawy alergicznego zapalenia spojówek w oczach, takie jak łzawienie i zaczerwienienie oczu. Ponadto serce może przyspieszać tętno i powodować kołatanie serca.

Często zdarza się, że u osoby z wielokrotną wrażliwością chemiczną zdiagnozowano astmę lub zespół jelita drażliwego. Jednak lekarze często przeoczają ten rzadki i naprawdę dezorientujący stan.

Kryteria diagnostyczne

Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek

Istnieją dwie rzeczy, które lekarze mogą wykorzystać do zdiagnozowania wielokrotnej wrażliwości na chemikalia:

Jedną z nich jest stosowanie powszechnie uznanych, ale ogólnych kryteriów. Sugerują, że pacjent musi spełniać następujące kryteria:

  • Ma objawy za każdym razem, gdy jest narażony na daną substancję.
  • Obserwuje chroniczny rozwój choroby.
  • Zanikanie objawów od czasu do czasu, z przerwami bez objawów alergicznych.
  • Wielokrotne zaangażowanie tkanek i narządów jednocześnie.

Drugim jest użycie kwestionariusza QEESI: jest to narzędzie, które mierzy stopień utrudnień u pacjenta z chorobą. Mierzy się go poprzez pytania zadawane pacjentom. Na podstawie wyniku uzyskanego przez pacjenta lekarz może sklasyfikować nasilenie choroby.

Specjaliści leczący fibromialgię również używają kwestionariusza QEESI jako narzędzia oceny. To wzmacnia ideę związku między tymi chorobami.

Wniosek

Na początku tego artykułu powiedzieliśmy, że wielokrotna wrażliwość chemiczna jest problemem w środowisku pracy. Chodzi o to, że firmom i ubezpieczycielom trudno jest uznać ją za chorobę zawodową.

Warto jednak zapytać, co lekarze mogą zrobić dla osoby, która na nią cierpi i musi być narażona na działanie silnych chemikaliów w swojej pracy. To sytuacja, która nie ma prostego rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o chorobę, która nie zawsze jest trafnie diagnozowana.

Tymczasem naukowcy będą nadal badać chorobę, aby spróbować wyjaśnić wszelkie wątpliwości na jej temat. Mogą stworzyć test, aby zdiagnozować ten stan w najbliższej przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Actualización de la evidencia científica sobre sensibilidad química múltiple (SQM). Informes de evaluación de tecnologías sanitarias. Madrid: Ministerio de Sanidad, Política Social e Igualdad, 2015.
  • Fernandez Sola J, Nogué S. Sensibilidad Quimica Múltiple. Ed Viena. Barcelona 2010. 1ª-2ª Ed. 1.154.
  • Paredes Rizo, Mª. “Sensibilidad Química Múltiple: análisis de un caso registrado en un Hospital de referencia.” Medicina y Seguridad del Trabajo 64.251 (2018): 217-240.
  • Ortega-Benito JM. Presentación de servicios sanitarios basados en la evidencia: hipersensibilidad química múltiple o intolerancia ambiental ideopática. Med Clin. (Barc). 2002; 118: 68-72

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.