Czy warto jeść czosnek na czczo?

Spożywanie czosnku na czczo osłabia działanie bakterii, dzięki czemu łatwiej je usunąć z organizmu. Co więcej, ma zbawienny wpływ na krążenie krwi, a także usprawnia procesy trawienne.
Czy warto jeść czosnek na czczo?

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2018

Czy wiesz, że czosnek na czczo może przynieść Twojemu organizmowi dużo korzyści? Chociaż dla wielu z nas to tylko aromatyczna przyprawa do potraw, to niepozorne warzywo jest autentyczną skarbnicą zdrowia!

Warzywo to jest nie tylko jest doskonałym dodatkiem do potraw. Słynie też z ogromnej ilości właściwości, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Zapobiega i leczy niezliczoną ilość chorób i dolegliwości, zwłaszcza wtedy, gdy spożywamy czosnek na czczo.

Mimo tego, że ten popularny straszak na wampiry ma bardzo intensywny zapach i pozostawia po sobie dość nieświeży oddech, warto często go jeść. Biorąc pod uwagę wszystkie jego dobrodziejstwa lecznicze, jest jednym z najlepszych produktów, które – dla poprawy zdrowia – powinniśmy spożywać na nawet codziennie.

Aktualnie zdania na temat tego, czy ząbki czosnku są lepsze na czczo, są raczej podzielone. Niektórzy twierdzą, że pora spożywania nie ma żadnego wpływu na jego działanie. Inni z kolei uważają, że o poranku jest on dużo bardziej skuteczny i pomaga uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Dlaczego rekomenduje się czosnek na czczo?

Spożywając czosnek na czczo, dostarczamy naszemu organizmowi solidnej dawki naturalnego antybiotyku. Zdaniem naukowców to właśnie zaraz po przebudzeniu bakterie są najbardziej bezbronne, przez co dużo łatwiej jest je wyeliminować z organizmu.

Wiele badań dowiodło, że najlepiej jeść czosnek na czczo i w dodatku na surowo. W ten sposób zmniejszymy ciśnienie tętnicze. Dzięki temu lepiej zadbamy o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, poprawiamy metabolizm oraz funkcjonowanie wątroby i pęcherza moczowego.

Nadciśnienie - schemat tętnicy

Czosnek jedzony na czczo stymuluje także proces trawienia i poprawia apetyt. Jest rekomendowany też w zwalczaniu biegunki. Co więcej, spożywanie go przez dłuższy okres może pomóc uniknąć nawet chorób nowotworowych.

Niektórzy eksperci sugerują, że czosnek może być pomocny przy problemach nerwowych i w naturalny sposób łagodzi stres. Zawarte w nim składniki wpływają bowiem na produkcję serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za nasz samopoczucie i stan emocjonalny.

Inne korzyści, których dostarcza nam czosnek na czczo

  • Czosnek jest uznawany za jeden z najlepszych produktów żywnościowych, jeżeli chodzi o oczyszczenie organizmu. Dzięki swoim właściwościom pomaga zwalczyć pasożyty i robaki, a także stymuluje eliminację toksyn.
  • Jego częste spożywanie pomaga zapobiec rozwojowi wielu chorób. Między innymi cukrzycy, tyfusa, depresji, problemom układu krążenia itp.
  • Czosnek pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Zapobiega przeziębieniu i grypie, pomaga leczyć katar, kaszel i inne choroby układu oddechowego.

Warto podkreślić, że w pełni wykorzystamy wszystkie jego właściwości lecznicze, jeżeli będziemy go jeść na surowo. Czosnek gotowany traci nawet 90% swojej efektywności. Chociaż smak i zapach tej przyprawy mogą nam się wydawać odpychające i zbyt silne, korzyści, których nam dostarcza na pewno są tego warte.

Czosnek na co dzień – różne formy podania

  • Tak jak wspominaliśmy wcześniej, czosnek jest najlepszy na surowo i na czczo. Jeżeli chodzi o ilość, zalecamy dwa ząbki surowego czosnku dziennie.
  • Zapalenie płuc: w tym przypadku najlepiej zjadać całą główkę czosnku w ciągu dnia. Jeden lub dwa ząbki rano, na czczo, a resztę mniej więcej co dwie godziny.
  • Zapalenie oskrzeli: Dla tego typu dolegliwości warto przygotować napar, w którym ząbki czosnku są podstawowym składnikiem.
3#:Czosnek.jpg

Poznaj przepisy!

Napar na zapalenie oskrzeli

Składniki

  • 1 litr wody
  • 200 g świeżego czosnku
  • 700 g brązowego cukru

Sposób przygotowania

  • Zagotuj 200 g czosnku w litrze wody. Dodaj 700 g brązowego cukru i gotuj dopóki się nie rozpuści. Powstały syrop wypijaj 3 razy dziennie.

Napar na katar i astmę

Składniki

  • 40 g czosnku
  • 100 ml spirytusu

Sposób przygotowania

  • Posiekaj 40 g czosnku i wrzuć do butelki.  Wlej 100 ml spirytusu.
  • Zakręć i odstaw na 4 lub 5 dni.
  • Po upływie tego czasu, dodaj od 15 do 30 kropelek przygotowanego wyciągu do szklanki ciepłej wody i wypijaj codziennie.

Inne lecznicze właściwości czosnku

  • Możesz też wykorzystywać ząbki czosnku do leczenia ukąszeń insektów lub jadowitych zwierząt. Działa jak antybiotyk i pomaga uniknąć infekcji. Doskonale spisuje się też przy odstraszaniu komarów.
  • Czosnek stosowany na skórę ma zbawienny wpływ na kurzajki. Sprawi, że będą coraz mniejsze i unikniemy ich rozprzestrzenienia po całym ciele.
  • Jeżeli rzeczywiście nie tolerujesz smaku i zapachu tego warzywa albo jesteś alergikiem, możesz wykorzystać jego właściwości kupując kapsułki. W aptece i sklepach zielarskich kupisz też tabletki z wyciągiem z czosnku. Możesz też poszukać alternatywnych opcji na pozbycie się zapachu, który czosnek po sobie pozostawia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.