Wampiry emocjonalne - 5 typów
Są wokół nas, ukrywając się w skórze zwykłych ludzi do czasu, gdy ich wewnętrzny zew zmienia ich w drapieżników. Nie pragną Twojej krwi, lecz energii emocjonalnej. Mają moc nie tylko do tego, by doprowadzać Cię do rozpaczy, ale też hipnotyzować i sprawiać, by Twój umysł stał się otumaniony fałszywymi obietnicami, aż ich zaklęcia całkowicie Cię usidlą. Wampiry emocjonalne przyciągają Cię, a następnie pozostawiają po sobie zupełną pustkę.
Wampiry emocjonalne mogą przybrać formę przyjaźnie nastawionych sąsiadów, którzy za Twoimi plecami rozpuszczają na Twój temat plotki.Początkowo wydają się naprawdę wyjątkowymi ludźmi. Są radośni, czarujący. Lubisz ich, ufasz im, spodziewasz się po nich więcej, niż po pozostałych osobach.
Spodziewasz się więcej, lecz dostajesz mniej. Kończysz w sidłach. Zapraszasz ich do swojego życia i rzadko kiedy uświadamiasz sobie cokolwiek, do czasu, gdy oni z niego znikają, pozostawiając po sobie pustkę emocjonalną, Twój opróżniony portfel a może też złamane serce. I nawet wtedy masz jeszcze wątpliwości… Kto jest winny – ja czy oni? Odpowiedź brzmi: oni. Wampiry emocjonalne.”
Cytat z książki “Wampiry emocjonalne” Alberta J. Bernstein’a
Wampiry emocjonalne
Jak to już jest w związkach, więzi emocjonalne w taki czy inny sposób zależą od tego, jak się o nie dba i czym się je karmi. Jeżeli “odżywiamy” je smutkiem, zazdrością, narzekaniem czy nieustannym gniewem, więzi przez nas tworzone nie będą zdrowe.
Wszyscy dobrze wiemy, że pewne związki potrafią być dla nas niezmiernie bolesne, mogą stać się źródłem ogromnej goryczy i zachwiać naszą równowagę emocjonalną.
Istnieją ludzie, którzy – świadomie bądź nie – wywołują w nas uczucie głębokiego smutku, przygnębienia, złości, a nawet niszczą nas emocjonalnie.
Prawda jest taka, że jeśli nie podejmiemy skutecznych strategii mających na celu chronienie samych siebie, wampiry emocjonalne uczynią sobie z nas smakowite danie emocjonalne.
Efektem tego jest rozwinięcie się w nas niezdrowych i szkodliwych zachowań i nawyków, takich jak objadanie się (na skutek emocji), izolowanie się od otoczenia, huśtawki nastrojów, uczucie nieustannego zmęczenia…
Nazywa się ich różnie: toksyczni ludzie, wampiry emocjonalne, drapieżniki, pasożyty, itp… Jakąkolwiek nazwę przyjmują, pomimo braku podstaw naukowych wspierającą tę teorię, istnieją ludzie wysysający naszą energię i wywołujący u nas trudne do zniesienia stany załamania emocjonalnego.
Ludzie ci sami w sobie nie są źli. Ich niedojrzałość jednak sprawia, że podejmują działania nie myśląc o tym, czy to, co robią jest dobre, czy złe”
Albert J. Bernstein
Poniżej znajdziesz opisy pięciu typów osób mających toksyczne działanie na nasze zdrowie emocjonalne, wysysając niczym wampiry naszą energię i skradając się za nami jak prawdziwe drapieżniki.
Polecamy też przeczytanie artykułu: Ludzie, którzy ranią – nie trać na nich czasu
1. Osoba pasywna – agresywna
Tego typu wampiry są mistrzami tuszowania motywów i ukrytej wrogości pokrytej warstwą słodyczy. Złość wyrażają z uśmiechem na ustach bądź okazując wyolbrzymioną troskę, wszystko jednak z irytującym opanowaniem.
Owszem, większość z nas zachowuje się w ten sposób, ale wspomniane wampiry zdecydowanie z tym przesadzając, powodując, że tracimy panowanie nad sobą.
Najlepszą strategią mającą na celu ochronę samego siebie to wyjść naprzeciw temu zachowaniu, nie odstępując przy tym od swoich przekonań, oraz wyznaczając swoje granice i konsekwentnie się ich trzymając.
Zasługujemy na miłość i szczerość. Dlatego nie wolno pozwolić, by tego typu wampiry zwracały się do nas, jak gdybyśmy byli im winni życie.
Zobacz też: Jak zakończyć związek w zdrowej atmosferze?
2. Narcyz
Wampiry – narcyzy wierzą, że są centrum wszechświata. Są w pełni skupione na sobie, zarozumiałe i nieprzerwanie odczuwają głód podziwu i uwagi ze strony innych. Zwykle jawią się jako osoby bystre i urocze, ale tylko do momentu, gdy zagrożona zostaje ich pozycja guru bądź autorytetu intelektualnego.
Chętnie i twórczo z Tobą współpracują, do czasu gdy łączą was wspólne cele. Jeżeli jednak wasze potrzeby są rozbieżne, potrafią wystawić pazury.
Ponieważ ich motto życiowe brzmi: “Przede wszystkim JA”, wyrażanie w ich stronę złości bądź asertywne wyrażanie przy nich swoich potrzeb nie przyniesie żadnego rezultatu.
Zazwyczaj brakuje im empatii, bądź skutecznie ją tłumią. Nie są więc w stanie zrozumieć bezwarunkowej miłości do kogoś poza nimi samymi. Oni są na pierwszym miejscu. Jeżeli tak nie uważasz, masz problem.
Choć najlepszym sposobem na chronienie się przed tymi ludźmi jest docenianie ich zalet, bądź realistą. Zarazem nie pozwalaj, by działali na Ciebie druzgocąco bądź sprawiali, że poczujesz się gorsza. Ich narcyzm potraktuj po prostu jako ich potrzebę.
Jeżeli chcesz skłonić tego typu wampiry do współpracy, odwołaj się do ich zainteresowania samymi sobą. Wyjaśnij też, jakie korzyści przyniesie spełnienie Twojej prośby im samym.
3. Groźna osoba
Tego rodzaju wampiry bardzo często oskarżają, atakują, poniżają, krytykują i wywołują konflikty. Są dosłownie uzależnione od złości, często tłamszą innych bądź ich karcą. Ich wściekłość może zetrzeć Cię na proch.
Najlepszą strategią na chronienie samego siebie jest chronienie poczucia własnej wartości, tak aby ich złość nie wytrąciła Cię z równowagi. Daj sobie czas, zrób przerwę i weź głęboki oddech. Gdy wampiry emocjonalne atakują, staraj się zachować spokój i nie wykonuj żadnych ruchów dopóki nie jesteś całkowicie opanowana.
Postępując tak będziesz w stanie wytrącić osobie broń z ręki. Uświadomisz jej, że musi uznawać Ciebie razem z Twoimi odczuciami i opiniami.
Ten typ ludzi swoimi atakami najbardziej rani samych siebie. Jeżeli zachowamy przy nich spokój, pomoże nam to wczuć się w ich sytuację.
4. Męczennik
Wampiry – męczennicy to zawsze główni bohaterowie dramatu. Można ich spotkać wszędzie. Wiedzą, jak wywołać w Tobie poczucie winy. Nieustannie wywołują poczucie niepewności i z upodobaniem wcierają sól w Twoje rany.
Najlepszą metodą. by uchronić samą siebie przed tego typu osobami jest odrzucenie założenia, że musimy być zawsze idealni i odpowiedzialni. Każdy człowiek popełnia błędy. Jeżeli jednak rzeczywiście czujesz, że ponosisz za coś winę, oddal się od tej osoby, przemyśl sobie wszystko i – jeśli czujesz taką potrzebę – wypłacz się.
Gdy wampiry – męczennicy atakują, możesz również odpowiedzieć nacechowanym pozytywnym nastawieniem stwierdzeniem, w stylu: “Rozumiem. Masz prawo tak sądzić. Jednak gdy wyrażasz się w ten sposób, ranisz moje uczucia. Byłoby mi miło, gdybyś już skończył”.
5. Typ zazdrosnego plotkarza
Są to wścibskie osoby, które wprost uwielbiają rozmawiać o drugich za ich plecami, psując im opinię i rozpuszczając złośliwe pogłoski. Gdy to robią, wszyscy dookoła czują się poniżeni i stłamszeni.
Najlepszą strategią na ochronienie samego siebie jest nieprzejmowanie się tym, co dana osoba mówi na Twój temat. I niebranie osobiście wszystkich jej złośliwych plotek. Najlepszym możliwym wyjściem jest iść do przodu i ignorować wampiry – złośliwych plotkarzy.
Na miejscu byłoby jednak wyraźnie uświadomić im, co tak naprawdę robią i że Ci się to nie podoba. Dobrym pomysłem byłoby zwrócić się do nich słowami: “Twoje komentarze ranią. Jak ty sam byś się czuł, gdybym ja powiedziała coś takiego na Twój temat? Proszę przestań rozmawiać na mój temat”.
Ustal, jacy ludzie zadają Ci ból emocjonalny. Stwórz własne mechanizmy obronne. Tak, żeby nikt i nic nie wpłynął negatywnie na Twoją strukturę emocjonalną.
Unikanie zbyt skomplikowanych ludzi korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie.
Źródło: Albert J. Bernstein, “Emotional Vampires”
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- AA.VV. (2006). Relaciones sociales y envejecimiento saludable. Fundación BBVA. https://doi.org/M-31.940 -2006
- Osho. (2015). Emociones. The Effects of Brief Mindfulness Intervention on Acute Pain Experience: An Examination of Individual Difference. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
- Vivas, M., González, B., & Gallego, D. (2009). Educar las emociones. Crítica. https://doi.org/http://www.escoltesiguies.cat/files/u21417/libro_educar_emociones.pdf
- Pérez-Pareja, J., Borrás, C., Palmer, A., Sesé, A., Molina, F., & Gonzalvo, J. (2004). Fibromialgia y emociones negativas. Psicothema.
-
Bernstein, A. J. (2001). Vampiros emocionales (Vol. 29). Edaf.