Uprawa jagód - jak wyhodować je w domu?
Ciemny niebieski kolor jagód, często wpadający w fiolet jest równie charakterystyczny jak ich atrakcyjny smak. Rosną na średniej wielkości krzewach a w przeszłości były uznawane za magiczny lek na różnorodne właściwości. W tym artykule przekonasz się, że uprawa jagód w domu jest możliwa i zupełnie prosta.
Jagoda to nazwa zwyczajowa borówki czarnej, która stanowi gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych owoców, ze względu na swój charakterystyczny smak i szereg zalet zdrowotnych.
Nam w Polsce kojarzy się z ciepłym lipcowym popołudniem, a we Wrocławiu z pysznymi jagodziankami ze śmietaną.
Korzystne właściwości jagód
Borówki czarne, zwane też jagodami są owocami bogatymi w składniki odżywcze. Szczególnie wyróżnia je wysoka zawartość witaminy C, błonnika, potasu, żelaza i wapnia. Zawierają też ogromne ilości naturalnych pigmentów o działaniu przeciwutleniającym.
Przyjrzymy się wspólnie korzyściom jakie przynoszą dla ludzkiego organizmu:
- Przede wszystkim zawierają antyoksydanty, antocyjany i karotenoidy, które pomagają w budowaniu mocnych kości i zębów, a także w tworzeniu czerwonych krwinek i absorpcji żelaza. Neutralizują również czynniki szkodliwe dla organizmu.
- Potas zawarty w borówkach: korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.
- Błonnik natomiast bezsprzecznie sprzyja regulacji flory jelitowej.
- Co więcej zawartość poszczególnych witamin wzmacnia układ odpornościowy, a w związku z tym zapobiega się chorobom.
- Właśnie z powodu tychże witamin: borówki zalecane są w czasie ciąży.
- Ponadto ich działanie antyseptyczne odgrywa istotną rolę w zwalczaniu infekcji wywołanych bakteriami.
Uprawa jagód we własnym domu – jak tego dokonać?
Po wprowadzeniu w odżywcze korzyści płynące z jagód nie ma wątpliwości, że warto mieć te owoce pod ręką. Czy możliwa jest uprawa jagód w domowym zaciszu? Co powinniśmy wziąć pod uwagę, aby je wyhodować? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą stworzyć domowe zapasy jagód.
Borówka czarna owocuje od lipca do września. Jeżeli więc decydujemy się na uprawę tej pospolitej w Polsce rośliny, musimy zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone do tych, w których rośnie ona w naturze.
Uprawa jagód w doniczce
Rodzaj i rozmiar doniczki zależy od stadium wzrostu rośliny. Jeśli zaczynasz od nasion możesz naturalnie użyć małego pojemnika. Natomiast jeśli proces rozpoczynasz od sadzonki – warto zainwestować w małą doniczkę.
Oczywiście wraz ze wzrostem rośliny trzeba będzie dostosować wielkość donic, lub bezpośrednio przesadzić ją w ziemie w Twoim ogrodzie. Maksymalnie przy 3 lub 4 roku życia zajmuje miejsce od 60 do 70 litrów.
Rodzaj podłoża a uprawa jagód
Rośliny z rodziny wrzosowatych preferują gleby kwaśne, najlepiej o pH bliskim 4,5. Aby to osiągnąć możemy zastosować dodatkowo kompost, siarkę czy torf. Pomocna może okazać się też mączka z nasion bawełny i obornik z liści sosny.
Uprawa jagód – jak krok po kroku wyhodować owoce
- Na początku należy umieścić grubą serwetkę w małej misce i dodać odrobinę wody. Wsyp tam trochę nasion.
- Palcem przełóż nasiona na glebę, a następnie przykryj je pozostałą ziemią.
- Przede wszystkim pamiętaj, aby codziennie podlewać roślinę i starać się utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.
- Pojemnik lub doniczkę warto umieścić w dobrze oświetlonym miejscu, chronionym przed wiatrem.
- Raz na jakiś czas należy uwolnić ziemię, aby dobrze ją natlenić i zapewnić właściwy drenaż rośliny.
- Przy ewentualnym przesadzeniu rośliny do ziemi w ogrodzie: można stworzyć ściółkę z gałęziami lub liśćmi dębu czy sosny. Pomoże to zapobiegać chwastom, chroni też przed wilgocią i zapewnia kwasowość glebie.
Jeśli to możliwe, borówki podlewamy deszczówką, a nie wodą z kranu, gdyż ta stopniowo neutralizuje odczyn gleby, co prowadzi do mniejszych plonów.
Wskazówki warte zapamiętania
Staraj się nie umieszczać zbyt wielu nasion w tej samej doniczce, ponieważ jagoda czarna potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do prawidłowego wzrostu. Ponadto gleba musi być dość wilgotna w momencie sadzenia, ale nie morka.
Kiedy roślina osiągnie określony wzrost, powinniśmy przesadzić ją do większej doniczki lub bezpośrednio do ziemi. Dokonując tego należy bezwzględnie pamiętać o całkowitym nawilżeniu korzeni, to pomoże zapobiec wszelkim uszkodzeniom.
Zalecamy więc, aby przed przesadzeniem – przełożyć je najpierw do wiadra z wodą, na około 10 minut. Kiedy przeszczepimy już roślinę do nowej ziemi, pamiętajmy, że podłoże powinno być wilgotne.
Nie zapominaj, że aby rośliny mogły rosnąć w domu, najlepiej sprawdzi się rozpoczęcie ich sadzenia w zimnej porze roku. Roślina ta na początku swojej egzystencji cierpi z powodu nadmiernego gorąca; natomiast znakomicie przystosowuje się do zimnych, nawet ekstremalnych temperatur.
Jak widzisz, postępowanie z borówką czarną i uprawa jagód nie wymaga szczególnego zaangażowania i środków ostrożności. Przede wszystkim jeśli weźmiemy pod uwagę jej wszechstronne zastosowanie i wspaniałe walory zdrowotne: zauważymy, że uprawa jagód w domu jest wartościowym pomysłem.
Co więcej, stanowi też świetną rozrywkę dla całej rodziny. Bądź co bądź dajemy życie nowej istocie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- WebMD. Blueberries: nutritious things come in small packages. https://www.webmd.com/food-recipes/features/blueberries-nutritious-things-come-in-small-packages_
- Garrido, M. V. (2014). Arándano rojo I ( Vaccinium macrocarpon Ait .). Reduca (Biología).
- Rebolledo, C. (2013). Manual del arándano. Manual de Arándano.
- Gordó, M. Guía práctica para el cultivo de Arándanos en la zona norte de la provincia de Buenos Aires. Instituto Nacional de Tecnología Agraria. http://age.rus.uy/Gu%C3%ADa%20pr%C3%A1ctica%20para%20el%20cultivo%20de%20Ar%C3%A1ndanos.pdf
- Pervin, M., Hasnat, M. A., & Lim, B. O. (2013). Antibacterial and antioxidant activities of Vaccinium corymbosum L. leaf extract. Asian Pacific Journal of Tropical Disease, 3(6), 444–453. https://doi.org/10.1016/S2222-1808(13)60099-7
- E. Nova, A. Montero, S. Gómez y A. Marcos. La estrecha relación entre la nutrición
y el sistema inmunitario. Sociedad Española de Oncología Médica. http://www.seom.org/seomcms/images/stories/recursos/infopublico/publicaciones/soporteNutricional/pdf/cap_01.pdf - Makki K, Deehan EC, Walter J, Bäckhed F. The Impact of Dietary Fiber on Gut Microbiota in Host Health and Disease. Cell Host Microbe. 2018;23(6):705‐715. doi:10.1016/j.chom.2018.05.012
- James L. Lewis. Overview of Potassium’s Role in the Body. Merck Manual. https://www.merckmanuals.com/home/hormonal-and-metabolic-disorders/electrolyte-balance/overview-of-potassium-s-role-in-the-body
- Kalt, W., McDonald, J. and Donner, H. (2000), Anthocyanins, Phenolics, and Antioxidant Capacity of Processed Lowbush Blueberry Products. Journal of Food Science, 65: 390-393. doi:10.1111/j.1365-2621.2000.tb16013.x