Ultradźwiękowa plastyka nosa - porównanie z innymi technikami

Ultradźwiękowa plastyka nosa jest techniką z mniejszą liczbą działań niepożądanych, a także wymaga krótszej rekonwalescencji.
Ultradźwiękowa plastyka nosa - porównanie z innymi technikami
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2023

Wiele osób myśli o korekcie nosa, ale nie wie, jaką technikę wybrać lub boi się, że tradycyjny zabieg plastyczny może dać złe rezultaty. Warto więc poznać zalety, jakie oferuje ultradźwiękowa plastyka nosa. Ten rodzaj interwencji jest wysoce zalecany, ponieważ jest bardziej precyzyjny i powoduje mniejsze powikłania w porównaniu z innymi technikami inwazyjnymi.

Zasadniczo w tych procedurach chirurdzy używają ultradźwięków, aby uzyskać bardziej precyzyjne i mniej agresywne interwencje. Zmniejsza to również czas rekonwalescencji i ból spowodowany zabiegiem. Jeśli chcesz poddać się tego typu operacji estetycznej, ważne jest, abyś udała się do certyfikowanej kliniki plastyki nosa, aby uzyskać pomoc personelu przeszkolonego do jej wykonania.

Ultradźwiękowa plastyka nosa

To innowacyjna technika, która powstała jako alternatywa dla tradycyjnej osteotomii nosa. Różni się od innych technik korekcji kości nosowych tym, że jest wykonywana w bardziej precyzyjny i przewidywalny sposób (za pomocą ultradźwięków). Oznacza to krótszy czas zabiegu, który oferuje u pacjentów doskonałe rezultaty.

Lekarze mogą wykonać ultradźwiękową plastykę nosa w krótszym czasie niż w przypadku innych metod. Procedura ta wymaga nie więcej niż 90 minut. Po dokonaniu oceny nosa lekarze aplikują znieczulenie miejscowe, a następnie wykonują nacięcie w nosie.

Stamtąd wycinają niepotrzebną tkankę, odsłaniając nowe punkty wzrostu chrząstki, w których powstanie blizna. Następnie za pomocą urządzenia ultradźwiękowego modyfikują te punkty wzrostu w estetyczne stożkowe kształty, które poprawiają rysy twarzy i ogólny wygląd.

Wielu pacjentów preferuje techniki ultradźwiękowe, ponieważ dają one lepsze wyniki niż inne dostępne opcje (takie jak tradycyjna plastyka nosa lub jego modelowanie). Dzięki wysokiej częstotliwości ultradźwięków można zlikwidować nierówności chrzęstno-kostne.

To nie tylko koryguje skrzywioną przegrodę nosową, ale także zmniejsza rozmiar jamy nosowej bez konieczności przechodzenia długotrwałej rekonwalescencji.

Przeczytaj również: Czym jest cheiloplastyka i jak przebiega wykonanie tego zabiegu?

Ultradźwiękowa plastyka nosa a inne techniki

Ultradźwiękowa plastyka nosa.
Okres pooperacyjny ultradźwiękowej plastyki nosa jest krótszy niż w przypadku innych technik.

Ultradźwiękowa plastyka nosa jest najbardziej zaawansowaną techniką i wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do modyfikacji struktury nosa. Procedura ta jest zwykle stosowana do korygowania skrzywienia lub innych zniekształceń.

Zabieg powoduje minimalne blizny i jest mniej bolesny niż w przypadku tradycyjnej plastyki nosa. Większość pacjentów wymaga jedynie od siedmiu do dziesięciu dni rekonwalescencji pooperacyjnej.

Operacja ta jest również mniej inwazyjna niż inne techniki i ma mniej skutków ubocznych. Wykorzystuje się w niej bardzo precyzyjny skalpel ultradźwiękowy, co pozwala uniknąć uszkodzenia chrząstki i tkanek miękkich otaczających kość. Można też uniknąć dyskomfortu krwiaków pooperacyjnych, które uniemożliwiają zbyt szybkie wznowienie codziennego życia.

Oto niektóre zalety ultradźwiękowej plastyki nosa w porównaniu z innymi technikami.

1. Ultradźwiękowa plastyka nosa jest mniej bolesna

Chirurgiczne modelowanie nosa
Możliwość wystąpienia dyskomfortu po zabiegu zmniejsza się przy zastosowaniu wariantu ultradźwiękowego.

Tradycyjna plastyka nosa polega na wykonaniu nacięcia w nosie w celu modyfikacji chrząstki i kości, a tym samym zmiany jego wyglądu. Wykonuje się je pomocą narzędzi, takich jak dłuto i młotek. Jest to skomplikowany proces i może powodować oszpecenie i poważne komplikacje. W tym przypadku pacjenci muszą pozostać w łóżku przez kilka dni po zabiegu.

Technika ultradźwiękowa wymaga jedynie niewielkiego nacięcia między nozdrzami. Następnie wykorzystuje fale dźwiękowe do popychania tkanki bez uszkadzania narządów.

Wielu pacjentów decyduje się na zabieg ultradźwiękami zamiast tradycyjnej plastyki nosa, ponieważ jest to bezpieczniejsze i mniej inwazyjne. Ponadto mogą znacznie szybciej wrócić do swoich normalnych zajęć.

2. Estetyka – lepsze rezultaty

Celem tradycyjnej plastyki nosa jest poprawa estetyki nosa za pomocą substancji takich jak kwas hialuronowy. Jest to jedna z najmniej inwazyjnych technik, ale nie wszyscy pacjenci mogą z niej skorzystać, ponieważ w tej procedurze rozmiar nosa nie może być zmieniony, a jedynie zharmonizowany za pomocą zastrzyków.

Jednak w przypadku ultradźwiękowej plastyki nosa zmienia się jego rozmiar. Ponadto zabieg jest bardzo szybki i nie wymaga dużych nacięć. Lekarze stosują znieczulenie miejscowe i mogą zastosować najbardziej czułe ustawienia, tak aby podczas operacji wystąpił minimalny uraz. Pomaga to złagodzić ból i obrzęk.

3. Wykorzystuje najbardziej zaawansowaną technologię

Skalpel piezoelektryczny jest bardzo ważnym narzędziem, które wykorzystuje ultradźwięki do cięcia kości z dużą precyzją i selektywnością. Dzięki temu spełniaj swoją funkcję bez uszkadzania tkanki lub sąsiadujących obszarów.

Po zabiegu chirurdzy używają żelu do wypełniania pęknięć, co daje to bardziej estetyczne rezultaty niż, bardziej inwazyjne techniki, takie jak tradycyjna plastyka nosa.

Zobacz też: Septoplastyka: na czym to polega?

Ultradźwiękowa plastyka nosa – doskonała opcja

Zastosowanie ultradźwięków w plastyce nosa ma wiele zalet, ponieważ jest bezpieczniejsze, mniej inwazyjne i mniej bolesne niż tradycyjne metody oraz nie pozostawia blizn. Jednak technika ta ma również pewne wady, ponieważ nie wszyscy lekarze są przeszkoleni w zakresie korzystania z tej technologii. Ponadto istnieje ryzyko doznania obrażeń podczas operacji.

Większość pacjentów zgłasza jednak korzystne wyniki poddawane tego typu zabiegom. Przed podjęciem decyzji, zawsze pamiętaj, aby oddać się w ręce ekspertów, którzy zadbają o Twoje zdrowie i integralność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrera J. (2022). Application of Ultrasonic Piezoelectric Technology for Rhinoplasty.Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine. 2022; 165-167. Recuperado de: http://doi.org/10.1089/fpsam.2022.0029
  • Halepas S, Lee KC, Castiglione C, Ferneini EM. (2020). Grafting in Modern Rhinoplasty. Oral Maxillofac Surg Clin North Am. 2021 Feb;33(1):61-69. doi: 10.1016/j.coms.2020.09.003. Epub 2020 Nov 3. PMID: 33153889. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33153889/
  • Pribitkin EA, Lavasani LS, Shindle C, Greywoode JD. (2010). Sonic rhinoplasty: sculpting the nasal dorsum with the ultrasonic bone aspirator. Laryngoscope. 2010 Aug;120(8):1504-7. doi: 10.1002/lary.20980. PMID: 20564664. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564664/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.