Twoje łóżko – co nie powinno się w nim znaleźć?
Sypialnia, a konkretnie łóżko, jest miejscem relaksu i odpoczynku co całym dniu aktywności. To właśnie w tym miejscu nasze ciało może się zregenerować, zapadając w sen, dzięki któremu następnego dnia znów będzie przygotowane do wypełniania codziennych obowiązków z energią.
Liczne badania potwierdziły, że sen odgrywa kluczową rolę w sprawnym i zdrowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlatego też wygodne łóżko to podstawa – podczas snu ciało ludzki aktywuje szereg procesów mających na celu regenerację komórek oraz optymalizację funkcji wszystkich narządów.
Regenerujący sen jest więc niezwykle ważny, a kiedy następują jakiekolwiek zaburzenia, stajemy się podatni na rozmaite choroby. Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn, ale jedną z najbardziej znaczących jest stan naszego łóżka oraz rzeczy, jakie się w nim zwykle znajdują.
Do czego powinno służyć łóżko?
Dziś chcemy podzielić się z wami cenną informacją na temat tego, co nigdy nie powinno się znaleźć w twoim łóżku. Pewne przedmioty i zachowania mogą w znaczący sposób prowadzić do zaburzeń snu, a więc do obniżenia jakości naszego życia. Dowiedz się, o jakich rzeczach mowa.
Telefon komórkowy
Inwazja najnowszych technologii sprawiła, że obecnie większość z nas posiada inteligentny telefon komórkowy, który można zabierać ze sobą praktycznie wszędzie. Urządzenia te stworzyły nam nieskończone możliwości rozrywki, zabawy i ułatwiają pracę – nie trudno więc o uzależnienie od nich!
Najpoważniejszym efektem ciągłego korzystania z telefonów, z którym boryka się coraz więcej osób na całym świecie są zaburzenia snu i bezsenność. Są one wynikiem wpatrywania się w oświetlony ekran tuż przed pójściem spać.
Często zabieramy ze sobą telefon do łóżka i spędzamy długie godziny na odwiedzaniu portali społecznościowych i innych stron, przeznaczając na to czas, który powinniśmy wykorzystać na sen.
Ponadto badania udowodniły, że światło emitowane przez tego typu aparaty pobudza pracę mózgu i zaburza produkcję melaniny, czyli hormonu snu.
Przeczytaj koniecznie: Promieniowanie telefonu – najszkodliwsze modele
Laptop, czyli łóżko jako miejsce pracy
Laptopy w swoim czasie stanowiły krok milowy w rozwoju technologicznym i ułatwiły pracę milionom ludzi, którzy teraz mogą wykonywać swoje profesjonalne obowiązki z domu, a nawet z łóżka.
Co się dzieje, kiedy przekształcamy sypialnię w biuro? Następuje zaburzenie orientacji mózgu, który naturalnie kojarzy łóżko z miejscem odpoczynku i relaksu.
Jakby tego było za mało, wielu z nas uważa, że spędzane „nadgodziny” z komputerem w łóżku, mogą stać się rekompensatą za stracone godziny snu.
Jedzenie
Pamiętaj, łóżko to nie stół – jedzenie w nim jest niehigieniczne i może prowadzić do stworzenia idealnych warunków do rozwoju bakterii i roztoczy.
Chociaż śniadanie czy kolacja w łóżku mogą być dla nas bardzo przyjemnym nawykiem, niestety nie jest on zdrowy dla naszego organizmu – małe okruchy żywności, które w większości nie są widoczne gołym okiem, stają się źródłem nieprzyjemnych zapachów i idealnym siedliskiem dla mikroorganizmów.
Zwierzęta domowe a twoje łóżko
Miłośnicy zwierząt bardzo często popełniają duży błąd pozwalając swoim pupilom przebywać w łóżku. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takiego nawyku.
Sierść zwierząt jest siedliskiem kurzu, mikroorganizmów, pyłków i wielu innych organizmów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne albo podrażnienia skóry.
Zwierzęta domowe zwykle wydają również rozmaite dźwięki i wykonują ruchy, które mogą zakłócać nasz sen, co – jak doskonale wiemy – nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie.
Pamiętaj, że łóżko powinno być miejscem odpoczynku tylko dla ciebie – staraj się unikać, by zwierzęta wchodziły do twojej sypialni. Przygotuj dla nich specjalne miejsce, a z pewnością szybko przyzwyczają się do niego.
Telewizja
Obecnie większość z nas posiada w sypialni telewizor i nierzadko jest on pokaźnych rozmiarów. Wydaje nam się bowiem, że oglądanie ulubionego programu czy filmu działa odprężająco na zmęczony po całym dniu organizm. A niektórym nawet sprawia to ogromną przyjemność.
Skoro wszystkie te urządzenia są wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania po upływie ustawionego czasu, to przecież nie ma problemu – zasypiamy, a telewizor sam się wyłączy. Ale nie tu tkwi problem – jest nim sam fakt oglądania telewizji przed pójściem spać.
Taki nawyk prowadzi bowiem do zaburzeń w produkcji melatoniny, co z kolei może być przyczyną poważnych problemów, takich jak problemy z zasypianiem czy bezsenność.
Z tego powodu specjaliści zalecają wyłączenie telewizora i wszelkiego rodzaju innych urządzeń z ekranem przynajmniej na 30 minut przed pójściem spać. A jeśli masz z tym problem, na początek radzimy wyniesienie z sypialni pilota do telewizora, aby nie kusiło cię, by go włączyć ponownie, gdy już nie powinieneś.
Przeczytaj koniecznie: Czy jedzenie przed telewizorem jest niebezpieczne?
A jak wygląda twoje łóżko?
Czy twoje łóżko jest miejscem do odpoczynku, a może do pracy, zabawy ze zwierzętami, oglądania telewizji…? Teraz już wiesz, jaki mogą mieć one wpływ na twój sen, czyli na ogólny stan twojego zdrowia.
Być może już dziś powinieneś wprowadzić w swoje życie nowe nawyki, aby twoje łóżko było przyjaznym miejscem do odpoczynku i odbudowującego snu po całym dniu.
Warto uświadomić sobie, jak ważny jest odpowiedni odpoczynek i regenerujący, nieprzerwany sen – pozwoli ci on cieszyć się doskonałym zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clínica de Trastornos de Sueño. [Internet]. Uso de dispositivos electrónicos durante la noche afecta la calidad del sueño. 2015. Disponible en: http://clinicasuenouam.com/uso-de-dispositivos-electronicos-durante-la-noche-afecta-la-calidad-del-sueno-2/
- KidsHealth. [Internet]. ¿La luz procedente de un teléfono móvil o de una computadora dificulta conciliar el sueño? 2015. Disponible en: https://kidshealth.org/es/teens/blue-light-esp.html