Talk do stóp domowej roboty. Niezawodny!
Higiena stóp jest bardzo ważną kwestią. Nierzadko jednak, niezależnie od naszych starań, nie możemy pozbyć się tego przykrego zapachu. Talk, dezodoranty… Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Jednakże nie zawsze działają skutecznie i nie należą też do najtańszych.
Nie myśl, że to tylko Ty cierpisz na ten problem. Podeszwa naszych stóp jest przepełniona gruczołami potowymi. Codzienna aktywność, ruch, stres, noszenie nieodpowiedniego obuwia – to tylko kilka powodów nadmiernej potliwości stóp.
Zastanawiasz się pewnie, czy można w naturalny i ekonomiczny sposób pozbyć się tej przypadłości. Oczywiście, że tak. Dzisiaj poznasz przepis na fantastyczny talk domowej roboty. Nie tylko zwalczysz nieprzyjemny zapach, ale też zabijesz bakterie, które mogą prowadzić do dużo poważniejszych dolegliwości.
Jak przygotować talk do stóp?
Talk, inaczej zasypka do stóp, należy do najbardziej tradycyjnych sposobów na nieprzyjemny zapach. Można go kupić niemal wszędzie. Ale uwaga! Komercyjny talk może nam zaszkodzić. Dlaczego? Czytaj dalej!
- Zastanawiałaś się kiedyś, czym w rzeczywistości jest talk? Jest to mineralny związek, zwany krzemianem magnezu. Bardzo skuteczny w leczeniu podrażnień.
- Problem polega na tym, że bardzo często, niechcący go wdychamy. Zastanów się nad tym, ile razy w przeciągu Twojego życia użyłaś tego preparatu. Zarówno na sobie, jak i na dzieciach.
- Ciągłe wdychanie tego związku może powodować chroniczne podrażnienie płuc lub z ang. pulmonary talcosis.
- Od ponad 50 lat reklamuje się tego typu zasypki jako idealny sposób na zakamuflowanie zapachu stóp.
- Talk sam w sobie nie szkodzi. Ryzyko pojawia się wraz z jego ciągłym i intensywnym użyciem.
Chcesz wiedzieć więcej? Grzybica stóp – jak jej zapobiec?
Żeby uniknąć ciągłego używania komercyjnych zasypek, polecamy Ci wypróbować nasz naturalny sposób. Bazuje się on na mące kukurydzianej, która jest jak najbardziej bezpieczna dla naszego ciała.
Z czego składa się talk domowej roboty?
- 25 g mąki kukurydzianej
- 15 g sody oczyszczonej
- 3 krople olejku esencjonalnego z drzewa herbacianego
- 5 krople olejku esencjonalnego z lawendy
Jak widzisz, wszystkie składniki można łatwo kupić. Bez wątpienia jednym z najważniejszych jest olejek z drzewa herbacianego. Znajdziesz go w niektórych drogeriach i sklepach zielarskich.
Olejek ten jest używany w medycynie naturalnej ze względu na poniższe właściwości:
- To najlepszy naturalny środek antyseptyczny: zabija nie tylko bakterie, ale również wirusy i grzyby.
- Działa też przeciwzapalnie i jest świetnym dezodorantem.
- Jeżeli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, powinnaś rozcieńczyć go z 5 kroplami wody.
Jeżeli chodzi o sodę oczyszczoną, to posłuży nam ona jako dezodorant wchłaniający zapachy. Jest bardzo tania, praktyczna i nie wywołuje skutków ubocznych. Jedynym składnikiem, który mógłby Cię zaskoczyć, jest mąka kukurydziana. Działa podobnie jak talk: wchłania, leczy, łagodzi podrażnienia i eliminuje zapachy.
Mąka kukurydziana używana jest też do przygotowywania szamponów domowej roboty, które bardzo skutecznie eliminują tłuszcz z włosów. Z kolei olejek lawendowy działa relaksacyjnie na mięśnie. Po całym dniu na nogach przynosi ogromną ulgę.
Przeczytaj też: Domowe mydło do higieny intymnej
Przygotowanie
- Będziesz potrzebowała szklanej miski. Na początek wsypujemy do niej mąkę kukurydzianą. Następnie mieszamy ją z 15 g sody oczyszczonej.
- Teraz przyszedł moment na 3 krople olejku esencjonalnego z drzewa herbacianego i 5 kropli olejku lawendowego.
- Jeżeli skóra Twoich stóp jest wyjątkowo wrażliwa, tak jak już wspomnieliśmy, dodaj 5 kropli wody w celu złagodzenia wpływu olejków.
- Następnie za pomocą łyżki dobrze wymieszaj wszystkie składniki. Poczujesz bardzo przyjemny, orzeźwiający zapach.
- Pamiętaj, żeby przechowywać preparat w szklanym, hermetycznie zamykanym pojemniku. Nakładaj go codziennie rano na czyste stopy. Zobaczysz, że po południu wracasz do domu z uczuciem świeżości i bez żadnych przykrych zapachów.
- Talk ten nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W tym drugim przypadku dodanie 5 kropli wody jest koniecznością. To skuteczny, naturalny i najbardziej ekonomiczny sposób na zdrowe stopy.
To jak? Przygotujesz go już dzisiaj?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marchiori, E., Lourenço, S., Gasparetto, T. D., Zanetti, G., Mano, C. M., & Nobre, L. F. (2010). Pulmonary talcosis: Imaging findings. Lung. https://doi.org/10.1007/s00408-010-9230-y
- Gad, S. C. (2014). Talc. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00934-9
- Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006). Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: A review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews. https://doi.org/10.1128/CMR.19.1.50-62.2006
- Larson, D., & Jacob, S. E. (2012). Tea tree oil. Dermatitis. https://doi.org/10.1097/DER.0b013e31823e202d