Syrop na bóle stawów i wysoki cholesterol - Przepis
Syrop najczęściej kojarzy nam się z mało smacznym lekarstwem na kaszel, do którego zażywania w dzieciństwie długo musieli nas namawiać nasi rodzice.
Dzisiaj jednak chcemy opowiedzieć Ci o syropie, który nie ma nic wspólnego z tymi mało przyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa. W dodatku jest niezwykle skutecznym lekarstwem aż na dwa bardzo powszechne współcześnie schorzenia.
Domowej roboty syrop, na który przepis znajdziesz poniżej będzie bowiem równie skutecznym środkiem obniżającym poziom złego cholesterolu we krwi, jak i świetnym lekarstwem na bóle stawów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie czytaj dalej.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz stany zapalne w organizmie mogą znacznie obniżyć jakość Twojego życia. Wiele osób zmaga się współcześnie z takimi dolegliwościami jak miażdżyca czy zapalenie stawów, a liczba chorujących stale rośnie.
Oczywiście objawy każdego z tych schorzeń różnią się w zależności od indywidualnych cech danej osoby. Jednak ignorowanie ich zawsze jest groźne dla życia i zdrowia.
Aby zadbać o siebie, najlepiej jest zacząć od drobnych zmian i przyjęcia zdrowych nawyków. Krok po kroku poprawią one jakość Twojego życia i pomogą Ci uniknąć dalszych komplikacji zdrowotnych.
Jednym z takich nawyków jest regularne stosowanie domowej roboty syropu, który wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie Twojego układu krążenia, jak i na kondycję Twoich stawów.
Domowy syrop na cholesterol i bóle stawów
Domowy syrop to kombinacja takich naturalnych składników, jak:
- czosnek
- cytryna
- miód
Wszystkie trzy nie tylko dodadzą Ci energii, ale także zapewnią dawkę przeciwutleniaczy, doskonałych dla każdej części i procesu zachodzącego w Twoim ciele.
Związki siarki obecne w czosnku rozszerzają naczynia krwionośne i działają oczyszczająco, usuwając z tętnic odkładające się tam komórki tłuszczu, które mogłyby prowadzić do ich zapychania. Jest to niezwykle ważne w zwalczaniu zbyt wysokiego poziomu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu.
Czosnek to także źródło witamin i minerałów pobudzających krążenie krwi. Pozwala to na lepsze dotlenienie komórek i neutralizuje negatywny wpływ działania wolnych rodników.
Czosnek to także produkt o naturalnym działaniu przeciwzapalnym. Jest to nieoceniona pomoc w walce ze wszelkimi dolegliwościami stawów, które swoje źródło mają właśnie w stanach zapalnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Matcha – zielona herbata o cudownych właściwościach
Włączając czosnek do swojej codziennej diety wzmocnisz tkankę chrzęstną i więzadła, a także unikniesz procesów przedwczesnego starzenia się komórek i zmian degeneracyjnych.
Przez wzgląd na przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości czosnku, możemy go uznać także za ogromne wsparcie dla odporności organizmu i wzmocnienie jego reakcji na czynniki chorobotwórcze.
Połączenie czosnku, miodu i cytryny to niezwykle potężny efekt alkalizujący, który pozwala na unormowanie pH w organizmie, zapobiegając tym samym wielu przewlekłym chorobom.
Syrop, na który przepis znajdziesz poniżej nie jest oczywiście magicznym eliksirem na podwyższony cholesterol i bóle stawów. Spożywając go regularnie zapewnisz natomiast znaczne wsparcie dla swojego organizmu w walce z tymi dolegliwościami.
Jak przygotować leczniczy syrop?
Przygotowując ten syrop samodzielnie w domu zadbaj o wybór produktów jak najlepszej jakości. Wybierz te organiczne o największej zawartości substancji odżywczych i witamin.
Szczególnie ważne jest to w przypadku miodu. Tańsze zamienniki zawierają zazwyczaj rafinowany cukier i są niemal pozbawione oczekiwanych właściwości leczniczych.
Potrzebne składniki
- 1 szklanka organicznego miodu (335 gramów)
- 12 ząbków czosnku
- sok z 2 cytryn
Co jeszcze będzie Ci potrzebne?
- szklany słoik
- moździerz i tłuczek
- drewniana łyżka
Jak przygotować syrop?
- Wyparz słoik wrzącą wodą i wytrzyj go do sucha. Przełóż do słoika miód.
- Obierz czosnek i rozgnieć go za pomocą moździerza lub wyciskarki.
- Gęstą czosnkową pastę przełóż do słoika z miodem i wymieszaj wszystko drewnianą łyżką.
- Wyciśnij sok z cytryn i dodaj go do czosnku i miodu.
- Przykryj słoik i pozostaw go w chłodnym i ciemnym miejscu na 48 godzin.
- Po tym czasie możesz spokojnie zacząć go stosować!
Jak stosować to domowe lekarstwo?
- Aby unormować poziom cholesterolu we krwi, zażywaj jedną łyżkę stołową syropu przed każdym posiłkiem.
- Aby uśmierzyć ból stawów bądź stany zapalne, zażywaj jedną łyżkę stołową przed śniadaniem, a następną przed obiadem.
- Jako środek zapobiegawczy, syrop należy zażywać raz dziennie, przed śniadaniem.
- Możesz także rozpuścić łyżkę syropu w szklance ciepłej wody, jeśli tak będzie Ci wygodniej.
- Nie należy nadużywać tego domowego lekarstwa, aby efekt nie był odwrotny od zamierzonego.
Czy teraz jesteś już gotowa, by przygotować ten syrop samodzielnie w domu? Udaj się do sklepu z naturalnymi składnikami i wybierz to, co najlepsze dla Twojego zdrowia. Efekty nie będą natychmiastowe, ale z biegiem czasu na pewno zauważysz zmianę na lepsze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cobos Torres, D. M., & Angarita Salamanca, L. X. (2017). Estudio Cromatográfico por HPLC-UV, Cuantificación de Fenoles, Flavonoides y Evaluación de la Capacidad Antioxidante en Miel de Abejas. http://repository.udistrital.edu.co/bitstream/11349/6765/3/AngaritaSalamancaLauraXimena2017.pdf
- Gómez, L. G., & Sánchez-Muniz, F. J. (2000). Revisión: Efectos cardiovasculares del ajo (Allium sativum). Arch Latinoam Nutr, 50(3), 219-29. http://cania.msinfo.info/bases/biblo/texto/pdf2/garcia%20gomez.pdf
- Arreola, R., Quintero-Fabián, S., López-Roa, R. I., Flores-Gutiérrez, E. O., Reyes-Grajeda, J. P., Carrera-Quintanar, L., & Ortuño-Sahagún, D. (2015). Immunomodulation and anti-inflammatory effects of garlic compounds. Journal of immunology research, 2015. http://downloads.hindawi.com/journals/jir/2015/401630.pdf
- Domínguez, E., & Ordoñez, E. (2018). Evaluación de la actividad antioxidante, vitamina c de zumos cítricos de lima dulce (Citrus limetta), limón tahití (Citrus latifolia), limón rugoso (Citrus jambhiri lush) y mandarina cleopatra (Citrus reshni) almacenados en refrigeración. RevIA, 3(1). http://revistas.unas.edu.pe/index.php/revia/article/download/78/63