Suchość pochwy – Oto 4 najpowszechniejsze przyczyny

Styczeń 13, 2018
Suchość pochwy to problem, który może znacznie pogarszać satysfakcję z życia seksualnego i wywoływać dyskomfort.

Suchość pochwy to przypadłość, z którą zmaga się wiele kobiet na całym świecie. Dolegliwość ta niesie ze sobą całą masę konsekwencji – od zmniejszonej satysfakcji z życia seksualnego, aż po ból i pieczenie. Istnieje kilka najpowszechniejszych przyczyn tej dolegliwości. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak poradzić sobie z problemem jakim jest suchość pochwy i odzyskać radość z życia.

Suchość pochwy to konsekwencja ograniczonej produkcji śluzu i wydzieliny nawilżającej tę część kobiecego ciała. Zmniejszone wydzielanie tego naturalnego nawilżenia może przydarzyć się kobiecie na różnych etapach życia i może świadczyć to o bardzo różnych dolegliwościach czy przyczynach.

Leczenie suchości pochwy jest stosunkowo proste, zwłaszcza że na rynku nie brakuje lubrykantów czy innych środków nawilżających umożliwiających między innymi czerpanie radości ze współżycia. Warto jednak podkreślić, że nie jest to problem, który można od tak zignorować.

Każda – nawet z pozoru najbardziej błaha – zmiana w wyglądzie czy funkcjonowaniu Twoich narządów intymnych powinna zawsze skłonić Cię do wizyty u ginekologa, który oceni, co jest źródłem danego problemu i jak można mu przeciwdziałać.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci kilka najpowszechniejszych przyczyn suchości pochwy. Zapamiętaj poniższą listę, gdyż może się okazać, że za Twoimi przypadłościami również kryje się któraś z nich.

1. Zaburzenia hormonalne a suchość pochwy

Bez wątpienia życie i zdrowie kobiety w dużej mierze zależy od gospodarki hormonalnej. Hormony mają bowiem wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia – od wahań nastroju, aż po suchość pochwy. Oczywiście nie każda zmiana w poziomie hormonów jest zjawiskiem negatywnym. W ciągu życia zdarzają nam się różne okresy mniejszych lub większych zmian w ich funkcjonowaniu, które nie wpływają znacząco na nasze samopoczucie.

Czasami jednak sytuacja znacznie się pogarsza. Pamiętaj, aby w takim przypadku nie ignorować  żadnych objawów i nie czekać aż przybiorą one na sile. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który najlepiej stwierdzi, czy pewne symptomy są powodem do niepokoju. Oto kilka sytuacji, w których nadzór lekarza jest wskazany:

  • wchodzenie w okres menopauzy
  • karmienie piersią
  • leczenie onkologiczne (radioterapia, chemioterapia) zwłaszcza w przypadku nowotworów narządów kobiecych

2. Oddziaływanie substancji drażniących

Suchość pochwy

Czy zastanawiałaś się może, czy odpowiednio dbasz o higienę i kondycję swoich miejsc intymnych? Okazuje się, że bardzo wiele kobiet nie jest świadomych cech i potrzeb swoich narządów rozrodczych, przez co wykorzystują one duże ilości produktów nieodpowiednich do higieny intymnej.

Czasami nieświadomie możemy wyrządzić sobie naprawdę sporą krzywdę, a przynajmniej znacząco pogorszyć jakość życia. Dowiedz się, na jakie produkty musisz uważać szczególnie, jeśli nie chcesz, by Twoje życie uprzykrzały takie dolegliwości jak suchość pochwy.

Płyny do higieny intymnej i płukanki

Na rynku nie brakuje produktów takich jak płyny, mydła czy płukanki do higieny intymnej. Dla wielu kobiet są one nieodłącznym elementem codziennej higieny. Rzeczywiście wpływają one pozytywnie na zapach, jednak nie zawsze ich regularne stosowanie jest rozsądnym pomysłem.

  • Komercyjne produkty neutralizują zapach miejsc intymnych, jednak jednocześnie zwalczają obecne tam bakterie.
  • Warto zdawać sobie sprawę, że bakterie nie zawsze są naszym wrogiem. Wyjałowienie flory bakteryjnej miejsc intymnych może mieć o wiele gorsze konsekwencje.

Warto pamiętać także, że specyficzny zapach wydzieliny z pochwy nie jest niczym złym i niczym dziwnym. Kobiece miejsca intymne mają pewien zapach, ponieważ jest to obszar wilgotny, gdzie rozwijają się różne bakterie. Tak długo jak zapach ten jest jednak naturalny i gwałtownie się nie zmienia, nie ma powodu, by z nim walczyć.

Detergenty i płyny do płukania tkanin

Płyn do płukania

Kolejną przyczyną suchości pochwy może być wykorzystywanie nieodpowiednich, zbyt drażniących detergentów i środków do prania i płukania tkanin. Zazwyczaj produkty tego typu nie wywołują żadnych reakcji alergicznych, jednak niektóre z nich mogą zawierać substancje, na które wyjątkowo delikatna skóra okolic intymnych zareaguje podrażnieniem.

Aby uniknąć tego typu konsekwencji, najlepiej jest dokładnie zapoznawać się ze składem poszczególnych artykułów i wybierać te o najniższej zawartości środków potencjalnie niebezpiecznych. Dobrą opcją jest też wybór płynu do płukania lub proszku do prania przeznaczonego dla ubranek dziecięcych.

Jeśli jednak jest to dla Ciebie zbyt droga opcja, pamiętaj, że niektóre środki czystości możesz przygotować w domu lub zastąpić w pełni naturalnymi produktami. Gdy tylko zauważysz takie objawy jak suchość pochwy czy pieczenie miejsc intymnych, sprawdź, czy odpowiedzialny za to nie jest któryś z wykorzystywanych detergentów.

Artykuły higieniczne, wkładki i podpaski

Jak się okazuje za suchością pochwy stać może także tak prozaiczna rzecz jak podpaska czy wkładka higieniczna. Oczywiście najczęściej problemy tego typu wywołują wkładki lub podpaski bardzo perfumowane, które nie tylko mają pochłaniać wilgoć i wydzielinę z pochwy, ale i maskować naturalny zapach miejsc intymnych.

Najlepiej jest korzystać z artykułów higienicznych o naturalnym składzie. Możesz także rozważyć takie opcje jak tampony (również wykonane z bezpiecznych i naturalnych substancji) lub kubeczki menstruacyjne. Dzięki nim unikniesz zbyt mocnego zapachu miejsc intymnych, jednocześnie nie narażając się na suchość pochwy czy inne dolegliwości.

3. Zażywanie niektórych leków

Lekarstwa

Niektóre lekarstwa – nawet te tak powszechnie używane jak środki na przeziębienie czy astmę – mogą wywoływać suchość pochwy. Oczywiście w większości przypadków organizm po odstawieniu leków szybko regeneruje się i produkcja wydzieliny wraca do normy już po kilku dniach.

Suchość pochwy jest także jednym ze skutków ubocznych zażywania niektórych środków antykoncepcyjnych. Na szczęście to także chwilowa niedogodność, gdyż ciało bardzo szybko przystosowuje się do nowej sytuacji i objaw ten ustępuje. W skrajnych przypadkach może to potrwać przez kilka pierwszych miesięcy.

Aby przez ten czas poradzić sobie z takimi objawami, warto sięgnąć po lubrykanty na bazie wody. Jeśli sytuacja mimo wszystko się nie poprawi, należy udać się do lekarza i być może wypróbować inne środki, pozbawione takich skutków ubocznych.

4. Suchość pochwy a stany emocjonalne

Jak zapewne już wiesz, Twoje ciało i umysł są ze sobą niesamowicie związane. Właśnie dlatego nasze stany emocjonalne, zwłaszcza lęk czy stres, mogą znacznie zaburzać gospodarkę hormonalną, a to w konsekwencji może prowadzić do niewystarczającego nawilżenia pochwy i innych tego typu dolegliwości.

Z kolei efektem suchości pochwy może być znaczny spadek libido, brak zainteresowania seksem i utrata radości ze współżycia. To może prowadzić nawet do rozwoju depresji, a błędne koło się zamyka.

Oczywiste jest, że w naszym życiu zdarzają się różne trudne sytuacje czy też okresy zwiększonego poziomu stresu. Warto jednak nauczyć się rozmawiać o swoich wątpliwościach i problemach, tak aby nie odbijały się one negatywnie na życiu Twoim i Twojego partnera czy domowników.

Jak widzisz istnieje wiele przyczyn suchości pochwy, a świadomość tego faktu może znacznie zwiększyć Twoje szanse w walce z tą dolegliwością. Jeśli problem ten nasila się lub nie ustępuje pomimo starań i zmiany nawyków, koniecznie udaj się do ginekologa, który oceni, co jest przyczyną i jak można z nią walczyć w skuteczny i bezpieczny sposób.

WIĘCEJ DLA CIEBIE