Czy strzelanie palcami jest niekorzystne dla stawów?

· Październik 2, 2015
Mimo, że rozciagając stawy, zakończenia nerwowe w ich okolicy są stymulowane, zwyczaj strzelania palcami może doprowadzić do uszkodzenia chrząstki pokrywającej powierzchnie stawowe kości.

Chociaż od wielu lat powtarzane jest, że strzelanie palcami może wraz z upływem lat doprowadzić do zapalenia stawów lub innych problemów zdrowotnych, wiele osób wciąż nie potrafi wyzbyć się tego przyzwyczajenia.

Nawyk ten jest ciężki do oduczenia, przynosi uczucie ulgi i satysfakcji. Wielu z nas powtarza strzelanie palcami kilka razy dziennie nie myśląc o ewentualnych konsekwencjach dla zdrowia. Czy rzeczywiście takowe istnieją?

Strzelanie palcami — dlaczego czujesz taką potrzebę?

Stawy to miejsca, w których stykają się kości i ruchomo ze sobą łączą. Powierzchnie stawowe kości pokryte są chrząstką szklistą i chronione są przez torebkę stawową, w której znajduje się maź stawowa. To wszystko minimalizuje tarcie i ułatwia płynny ruch kości względem siebie.

Strzelanie palcami ma swój początek w mazi stawowej. Podczas rozciągania palców w niej właśnie tworzą się pęcherzyki powietrza i wypełniają one wolne przestrzenie torebki stawowej.

Przy użyciu odrobiny siły, pęcherzyki powietrza są rozbijane i wydobywa się charakterystyczny dźwięk strzelania.

Po takim potraktowaniu stawu, przez jakiś czas jest niemożliwe ponowne wykonanie czynności. Musi on najpierw wrócić na swoje miejsce, a po upływie około piętnastu minut z powrotem można powtórzyć strzelanie palcami.

strzelanie stawami

Dlaczego strzelanie palcami przynosi ulgę?

Eksperci twierdzą, że nawyk ten może mieć podłoże nerwowe i być sposobem na rozładowanie stresu. Z drugiej strony może być po prostu czymś, co przynosi przyjemność, ponieważ w momencie rozciągania stawów stymulowane są zakończenia nerwowe połączone z tym obszarem.

Ustalono, że podobne przyzwyczajenie ma od 25-ciu do 54-ech proc. osób i częściej stwierdzane jest u mężczyzn niż u kobiet.

Co się dzieje w stawie w momencie strzelania palcami?

Dziś wiemy, że są osoby, które strzelanie palcami traktują jak ukojenie i takie, którym na samą myśl zimny dreszcz przebiega po plecach. Istnieje kilka badań, które potwierdzają założenie, że wyłamywanie palców może doprowadzić do zapalenia stawów, ich niestabilności oraz utraty ich wytrzymałości, zaburzając funkcje ręki.

Z obserwacji wynika, że częste strzelanie palcami może doprowadzić do uszkodzenia chrząstki pokrywającej powierzchnie stawowe kości. Jednak badań i dowodów wciąż jest za mało, aby jednoznacznie stwierdzić, że nawyk ten może przysporzyć problemów w przyszłości.

W 2009 wręczona została nagroda Ig Nobla (humorystyczny odpowiednik nagrody Nobla) kalifornijskiemu lekarzowi Donaldowi Ungerowi za przeprowadzone badania nad wpływem strzelania stawami na stan zdrowia ręki.

Przez 60 lat strzelał on palcami lewej dłoni przynajmniej dwa razy dziennie i po upływie tego czasu stwierdził, że nie wystąpiły u niego żadne objawy zapalenia stawów i ręka jest całkowicie sprawna.

W innych badaniach przeprowadzonych w Detroit w latach 90. poddano analizie ręce trzystu osób powyżej 45 roku życia. Okazało się, że 84% obserwowanych z zapaleniem stawów przyznało, że strzelanie palcami było lub jest ich nawykiem.

Naukowcy jednak nie potrafili odnaleźć bezpośredniego związku między nałogiem strzelania a stanem zapalnym stawów w dłoniach.

strzelanie palcami

Tak czy inaczej, zastanawiające jest to, że większość osób uskarżających się na problemy ze stawami, w przeszłości regularnie strzelała palcami.

Natomiast dla osteopatów dźwięk charakterystycznego trzaskania stawów jest oznaką, że zabieg jest wykonywany prawidłowo i udało im się przywrócić kości jej prawidłową pozycję.

Wyniki badań ostatnich lat dzielą opinie pomiędzy tych, którzy wierzą, że podobne traktowanie palców w przyszłości doprowadzi do zwyrodnienia lub uszkodzenia stawów i takich, którzy z teorią tą nie są zgodni.

Na obecną chwilę nie ma dostatecznej ilości dowodów, które potwierdziłyby słuszność tej zależności. Jedyne co wiadomo dziś to, że problemy ze stawami uwarunkowane są genetycznie, wpływa na nie wiek i ciężka praca wykonywana rękami przez wiele lat.

Czy strzelanie palcami może być niebezpieczne?

Pozostawiając na chwilę kwestię zapalenia stawów i tego, czy strzelanie palcami je powoduje, warto zwrócić uwagę na inne szkody. Zdarzały się przypadki urazów kciuków i więzadeł oraz skręcenia palców będące skutkiem właśnie tego przyzwyczajenia.