Strach przed lataniem – pozbądź się go w 5 prostych krokach

Strach przed lataniem możesz pokonać kiedy zrozumiesz jak działają samoloty. Dzięki temu odkryjesz, że większość odgłosów i drgań to normalne występujące podczas lotu zjawiska.
Strach przed lataniem – pozbądź się go w 5 prostych krokach

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2018

Strach przed lataniem to inaczej aerofobia. Może przyjąć wiele różnych form, ale w większości przypadków charakteryzuje się obawami związanymi z podróżą samolotem. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć i pokonać strach przed lataniem.

Strach przed lataniem: objawy i przyczyny

Strach przed lataniem to przypadłość występująca częściej niż myślisz. Na aerofobię cierpi aż jedna trzecia pasażerów.

Z tego właśnie powodu wiele linii lotniczych oferuje kursy (często darmowe), dzięki którym pasażerowie mogą zmierzyć się ze strachem i pokonać swoje fobie. Koniec końców strach przed lataniem niekoniecznie jest zawsze samodzielnym zjawiskiem i może towarzyszyć mu klaustrofobia (lęk przez zamkniętą przestrzenią) lub akrofobia (lęk przed wysokością).

Strach przed lataniem jest często omawiany ze względu na swoje konsekwencje.

Wiele osób cierpiących na aerofobię nie udaje się w podróż jeśli konieczny jest wielogodzinny lot i nie udaje się miejsc, do których nie można dostać się szybko drogą lądową lub morską. Osoby te nie odwiedzają więc rodziny mieszkającej na innym kontynencie i odmawiają dalekich podróży służbowych, co może wpłynąć negatywnie na rozwój ich kariery.

Choć latanie jest najbezpieczniejszą formą transportu, dla osób u których strach przed lataniem objawia się bardzo silnie problem polega na tym, że nie wiedzą one co może stać się podczas startu, przelotu i lądowania.

Ponadto niemożność stanięcia pewnie na ziemi wzmaga niepokój.

Strach przed lataniem uwidacznia się jako różne obawy, takie jak:

  • “Samolot się rozbije”
  • “Będę mieć atak paniki
  • “Nie będę w stanie się wydostać”
  • “Opanuje mnie klaustrofobia“
  • “Pojawią się turbulencje i dziwne dźwięki”
  • “Nie otrzymam odpowiedniej pomocy jeśli dostanę zawału serca”
  • “Będę lecieć nad oceanem albo przez noc, w całkowitej ciemności”
  • “Nie będę mieć żadnej kontroli nad sytuacją”

Przeżyta trauma również może wywołać strach przed lataniem.

Możesz na przykład doświadczyć aerofobii, jeśli ktoś bliski lub znajomy zginął w katastrofie lotniczej lub jeżeli w trakcie Twojego pierwszego lotu wystąpiły silne turbulencje albo doszło do przymusowego lądowania. Oglądanie filmów o wypadkach lotniczych również może przyczynić się do rozwoju fobii.

Aerofobia może pojawić się również pod wpływem mediów. Nowe formy przekazu umożliwiają częste pokazywanie katastrof lotniczych i informowanie o liczbie ofiar w sposób sensacyjny, mający wywołać szok i strach, a nie w formie ukazującej wypadek jako pojedyncze wydarzenie.

Trauma z przeszlości może przyczynić się do wystąpienia aerofobii.

To ważne by pamiętać, że więcej osób ginie co roku w wypadkach samochodowych niż w katastrofach lotniczych.

Strach przed lataniem: jak się go pozbyć?

Osoby, które z powodu fobii nie są w stanie podróżować do odległych miejsc powinny zdecydować  się na terapię. To pomoże im zapanować nad strachem.

Oto lista technik, które mogą okazać się bardzo pomocne.

1. Poznaj zasady działania samolotów

Nie musisz zostawać pilotem ani stewardessą by zrozumieć podstawy działania samolotów.

Poczytaj o tym, co dzieje się z maszyną podczas startu i lądowania, na czym polega sam lot, co możesz zrobić by Twoja podróż była bezpieczna, na co musisz się przygotować, ile testów i kontroli przechodzi samolot przed każdym kursem itp.

Być może uspokoi Ci zdobycie wiedzy o tym jakie prawa fizyki kierują lotem i jak działają skrzydła, silnik i inne części maszyny.

Strach przed lataniem można opanować dzięki prostym technikom.

Samoloty są nieustannie sprawdzane i utrzymywane w idealnym stanie technicznym. Zanim pilot wystartuje, wszystko musi być w absolutnym porządku.

Ponadto na każdą godzinę lotu przypada jedenaście godzin konserwacji. Dzięki temu obsługa ma pewność, że każda część i układ działają poprawnie.

2. Zapoznaj się ze statystykami bezpieczeństwa lotniczego

To prawda, że kiedy już dochodzi do wypadku lotniczego większość pasażerów ginie. Ale prawdopodobieństwo tego, że katastrofa w ogóle będzie miała miejsce jest mniejsze niż szansa na to, że zginiesz w wypadku samochodowym. 

Aby się uspokoić, zerknij na statystyki. Chociaż we wiadomościach pokazuje się nam różne wypadki lotnicze, media zdecydowanie ukazują je jako przesadnie nagłośnione wydarzenia a nie wyjątkowe sytuacje.

3. Przygotuj się na normalne drgania i ruchy samolotu

Strach przed lataniem jest często tak naprawdę strachem przed nieznanym.

Co się dzieje kiedy występują turbulencje? Co się dzieje kiedy samolot startuje? Dlaczego obsługa lotu każe nam zapinać pasy? Kiedy zmienia się nasze poczucie bezpieczeństwa zakładamy odruchowo, że stanie się coś złego. Ale w rzeczywistości niekoniecznie musi tak być.

Czytanie czy oglądanie filmu – a więc odwrócenie uwagi – to świetny sposób na uspokojenie podczas lotu.

Przygotuj się między innymi na:

  • Założenie zatyczek do uszu (aby zniwelować nieprzyjemny efekt gwałtownej zmiany ciśnienia)
  • Pojawiające się uczucie pustki w żołądku (spowodowane szybkim startem)
  • Odczuwanie ruchów skrzydeł samolotu (są one konieczne do zmiany kierunku i optymalnego wykorzystania występującego wiatru)

4. Nie przejmuj się turbulencjami

Może Ci się wydawać, że turbulencje to najgorszy możliwy element lotu. W rzeczywistości są one jednak częste i normalne.

  • Jeśli Twój lot trwa dłużej niż 6 godzin, w pewnej chwili samolot zacznie drgać nieco silniej.
  • Dzieje się tak w momencie, w którym maszyna przelatuje przez obszar niskiego ciśnienia a następnie przez obszar wysokiego ciśnienia. Działa to na podobnej zasadzie co jechanie samochodem po kamienistej lub dziurawej drodze. 
  • Obsługa lotu prosi pasażerów o zapięcie pasów w ramach standardowej procedury zachowania bezpieczeństwa – nie oznacza to, że dzieje się coś złego.

5. Zapanuj nad niepokojem

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że lot nie zależy od Ciebie. A więc nie martw się czymś na co nie masz wpływu. Możesz ćwiczyć rozluźnianie się i uspokajające oddychanie, by móc skorzystać z tych technik podczas startu i lądowania.

Zapanuj nad uczuciem niepokoju aby Twoja podróż przebiegła spokojnie.

Wyobrażaj sobie miejsce, do którego się udajesz. Myśl o tym czego doświadczysz, co zobaczysz, kogo spotkasz. Obejrzyj film, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki, zagraj w Sudoku albo porozmawiaj ze współpasażerami.

W ten sposób skupisz uwagę na czymś innymi niż to co dzieje się wokół Ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fallis, G. (2013). Fobias. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004.
  • ROCA, E. (1997). Tratamiento De Fobias Especificas. Cop.
  • Dongil, E., Wood, C., & Valencia, U. (2009). El tratamiento de la fobia a volar. Boletín de La SEAS. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.bios.2015.01.057.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.