Twoje ciało – sprzymierzeniec w walce ze strachem

· Sierpień 7, 2017
Zamiast od razu iść do apteki po środki uśmierzające ból pleców czy głowy, najpierw powinniśmy zapytać samych siebie o pochodzenie tego rodzaju dolegliwości. Może się bowiem okazać, że źródłem bólu są zmartwienia bądź jakaś nie do końca rozwiązana sprawa osobista.

Twoje ciało może być Twoim wielkim sprzymierzeńcem w pokonywaniu lęku i strachu. Wiemy jednak, że zadanie to jest łatwe tylko w teorii. Gdy zaczynamy wprowadzać pewne zmiany w czyn, okazuje się, że stajemy w obliczu wielkiego wyzwania. Dlaczego tak jest?

Otóż strach sprawia, że zamiast iść do przodu, stawiamy wielkie kroki w tył. Chcemy za wszelką cenę uniknąć bolesnych emocji, które będą nas przygniatać, ciążyć nam na barkach i drążyć dziurę w brzuchu.

Bywa, że nie będąc w stanie samodzielnie pokonać lęku i strachu, zaczynamy użalać się nad sobą. Prosimy o pomoc innych, obciążamy ich odpowiedzialnością za nasze własne sprawy albo zwyczajnie mówimy, że mamy pecha.

Nie zauważamy, że rozwiązanie i wyjaśnienie naszego cierpienia tkwi w nas samych. Wystarczy tylko dokładnie się przyjrzeć. Twoje ciało mówi do Ciebie przez cały czas. Czy jesteś gotów posłuchać?

Twoje ciało ujawnia stłumione emocje

Bywa, że znienacka łapie nas lęk, strach lub doświadczamy gwałtownego bólu głowy, który zdaje się nie mieć końca.

Tak bardzo nie cierpimy czuć się źle, czuć bólu i przytłaczających doznań, które mu towarzyszą, że skupiamy się tylko i wyłącznie na nim. Staramy się go jak najszybciej pozbyć, zamiast zastanowić się, co tak naprawdę się dzieje, dlaczego się pojawił i jakie mogą być jego ukryte przyczyny.

Strach i niepokój mogą stanowić rezultat na przykład wydarzeń w naszym związku, strachu przed utratą bliskiej osoby, bądź możliwości, że zostaniemy porzuceni.

Bóle krzyża

Ból głowy, który nam doskwiera może być na przykład efektem całej serii poważnych zmartwień, które snuliśmy bez żadnego konkretnego rozwiązania. Bywa, że coś nadal towarzyszy naszemu życiu,  my głęboko zastanawiamy się nad rozwiązaniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do artykułu: Uwaga wszyscy! Ciało też ma swój głos!

Wydaje nam się, że umysł i ciało są od siebie zupełnie oddzielone, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszystko, od czego nie zdołaliśmy się emocjonalnie uwolnić, w jakiś sposób ujawni się za pośrednictwem dolegliwości fizycznych i objawów somatycznych.

To właśnie w taki sposób Twoje ciało wysyła Ci sygnały ostrzegawcze, na które powinieneś zwracać baczną uwagę. To wcale nie jest tak, że ciało samo sobie chce wyrządzić krzywdę. Chodzi raczej o to, że komunikuje nam, iż coś jest nie tak. Że coś należałoby zmienić – i to jak najszybciej.

Jaka jest nasza reakcja? Co zazwyczaj robimy? Ignorujemy i tłumimy to, co mówi ciało…

Pokonać strach, żeby rozwiązać supeł destrukcyjnych zachowań

Pokonywanie strachu, wychodzenie mu naprzeciw i stawanie z nim twarzą w twarz bez ignorowania go jest wręcz konieczne, jeśli mamy uniknąć ciasnego węzła bólu i samodestrukcji.

Nasze lęki nie odejdą same z siebie. Potrzebują, byśmy stawili im czoła, byśmy poszukali jakiegoś sensownego rozwiązania. Lęk pozostaje w nas bądź znika, zależnie od decyzji, jakie podejmujemy.

To prawda, bliższe przyjrzenie się naszym lękom na pierwszy rzut oka może być bardzo bolesne. Ból będzie tak wielki, że jedyne, czego będziemy pragnąć to ucieczka. Będziemy pragnęli odsunąć się od tych doznań jak najdalej, ponieważ będzie to sprawiać, że czujemy się źle jak nigdy dotąd.

ból łokcia

Jeżeli jednak nie zniesiemy tego i wybierzemy ucieczkę, w efekcie wszystkie negatywne emocje pozostaną tam, gdzie były. Krok po kroku, dzień po dniu będą rosły i namnażały się. A nasze ciało będzie je postrzegać coraz mocniej i intensywniej.

Zajrzyj też do artykułu: Osiągnij stan flow i wygraj ze stresem!

Niepokój może się objawić egzemą skórną. Zwykły ból głowy z czasem może się przeistoczyć w nieznośną migrenę. Jeżeli będziemy odwracać się od naszych lęków usiłując je ignorować, tylko wzmocnimy sytuację, która wywołuje u nas wielką pustkę i brak szczęścia.

Stopniowo zmieni nas to w ludzi szarych, bezbarwnych, zmęczonych i pozbawionych blasku.

Ciało – słuchaj go i podążaj za nim

A gdybyś tak zaczął słuchać tego, co przekazuje Ci Twoje ciało? Gdybyś przestał zatykać uszy na to, co ma Ci do powiedzenia i przygotował się na spotkanie z prawdą?

Być może Twoje ciało powie Ci, co tak naprawdę myślisz o danym człowieku? Może nadszedł czas, by zerwać toksyczny związek, który wyrządza Ci wiele krzywdy lub na dobre zmienić swój styl życia i dokonać wielkich zmian.

Informacje, jakie daje Ci Twoje ciało na temat wszystkiego, co Ciebie dotyczy. Dzięki temu pokonasz strach i lęk, który Cię czasem nawiedza. Zwiększy się również Twoja siła. Coraz pewniej będziesz szedł przez życie, pokonując przeszkody.

silna osoba

Pamiętaj o jednym: strach to tylko strach. Bywa, że obawiamy się rzeczy, które nawet nie są realne. Bywa, że sami sobie stwarzamy coś, czego później się boimy. Przyczyną bywa brak pewności siebie, brak poczucia bezpieczeństwa, Twoja przeszłość, cokolwiek… Większość z tego odbywa się w Twojej głowie.

Koniecznie zajrzyj również do artykułu: Życie bez wyrzutów sumienia – Zrobiłaś, co w Twojej mocy

Bądź odważny. Twoje ciało to Twój sprzymierzeniec, a ból to czasem język, za pomocą którego się z Tobą komunikuje. Nie usiłuj za każdym razem uciszać go za pomocą lekarstw i tabletek przeciwbólowych. Dolegliwości bowiem znikną, ale tylko na jakiś czas.

Jeżeli bowiem ból utrzymuje się, jest tak, ponieważ coś tłumimy, znosimy coś, czego bardzo byśmy nie chcieli. Otwórz oczy i uszy. Analizuj sytuacje z Twojego życia i wsłuchaj się w to, co Twoje ciało chciałoby Ci powiedzieć. Pomyśl: Co mnie spotkało? Co jeszcze na mnie czeka? Czego się boję?

Twoje ciało powie Ci bardzo dokładnie, czy podążasz odpowiednią drogą.