Stłuszczenie wątroby - pomocne owoce
Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby – jak brzmi jej pełna nazwa – stała się dość powszechną w dzisiejszych czasach dolegliwością wątroby znacznie utrudniającą nam życie i wykonywanie codziennych zajęć. Pojawia się, gdy w narządzie tym zaczyna kumulować się tłuszcz, wpływając negatywnie na jej podstawowe funkcje i powodując stan zapalny jej komórek.
Ale z chorobą tą można sobie sprawnie radzić i łagodzić jej objawy wprowadzając w naszym życiu kilka zmian. Jedną z najważniejszych jest odpowiednia dieta. W tym artykule dowiesz się, jakie owoce mogą się okazać pomocne w łagodzeniu objawów stłuszczenia wątroby.
1. Tamaryndowiec, owoc pomocny w stłuszczeniu wątroby
Czy znasz zdumiewające właściwości lecznicze tego tropikalnego owocu? Przeprowadzono już na ten temat wiele badań, a wśród najważniejszych właściwości tamaryndowca, wymienia się jego walory odżywcze.
Owoc ten ponadto działa oczyszczająco na nasz układ trawienny. To z kolei znacznie pomaga zgubić zbędne kilogramy. Natomiast zawarty w nim błonnik, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w przypadkach miażdżycy.
Wspomnieć należy również, że ten tropikalny owoc pomaga w przypadku stłuszczenia wątroby. Ale w jaki sposób zachodzi ten proces? Tamaryndowiec wykazuje właściwości ochronne i udrażniające wątrobę. Doskonale pomaga w przypadku pojawiających się problemów z żółcią, jako że pozwala opróżnić i leczyć woreczek żółciowy.
Działa też oczyszczająco, koryguje poziom cholesterolu i pozwala obniżyć zawartość tłuszczu w przypadku stłuszczenia wątroby. Napój możesz przygotować w następujący sposób: 30 g suchego tamaryndowca zalej litrem wody. Następnie pij trzy szklanki każdego dnia.
2. Cytryna i jej właściwości oczyszczające
Cytryna to doprawdy wspaniały i często niedoceniany owoc. Picie jednej szklanki wody mineralnej z sokiem z jednej cytryny każdego dnia stanowi nieocenioną pomoc, gdy zmagamy się ze stłuszczeniem wątroby.
Przeczytaj również: Cytrynowy detoks, czyli oczyszczamy organizm!
Zdecydowanie pomaga w usuwaniu toksyn z naszego organizmu, a ponadto jest źródłem witaminy C i w dużej mierze również kwasu cytrynowego.
Wielkim sekretem soku cytrynowego jest fakt, że bierze on udział w rozkładaniu pożywienia w żołądku, dzięki czemu trawienie przebiega łatwiej i w odpowiedni sposób.
Wszystko to dzieje się dlatego, że cytryna zawiera w sobie wspomniany kwas, który stymuluje żołądek i chroni jednocześnie naszą wątrobę.
3. Właściwości gruszek a zdrowie wątroby
Czy jesteś pasjonatką gruszek? Jeśli tak, to doskonale! Wśród owoców należą one do tych, które wykazują wysoką zawartość składników odżywczych.
Gruszki są słodkie, odświeżające i użyteczne w przypadku wielu dolegliwości. Z całą pewnością możemy więc stwierdzić, że klucz do zdrowia ma kształt właśnie gruszki.
Dlaczego możemy to stwierdzić z taką pewnością? Dlatego, że gruszki odznaczają się wysoką zawartością wody i dodają nam energii, a poza tym przyczyniają się do zrzucenia zbędnych kilogramów.
Ponadto gruszki zawierają lewulozę (cukier owocowy), co jest bardzo ważne dla osób chorych na cukrzycę. Są więc idealnymi owocami, które warto jak najszybciej wprowadzić do naszej diety.
Być może o tym nie wiedziałaś, ale gruszki stanowią nieocenione źródło zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego, co znacznie pomaga obniżyć w naszym organizmie poziom cholesterolu, a ponadto reguluje działanie procesów zachodzących w jelitach.
Dzięki zawartości pektyn, gruszki pozwalają nam też skutecznie zwalczać przykrą przypadłość, jaką są zaparcia.
Być może zainteresuje Cię również fakt, że jedząc zaledwie dwie średniej wielkości gruszki każdego dnia, dostarczysz organizmowi 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, około 10% na kwas foliowy, a także bogatą dawkę witaminy E i witamin z grupy B (B1, B2, a w mniejszych dawkach również witaminy B3 i B6).
Wszystko to chroni Twoją wątrobę. Z kolei wysoka zawartość kwasów organicznych w gruszkach sprawia, że dobrze działają w przypadku bólu żołądka, podnosząc ilość wydzielanych soków trawiennych.
Przyczyniają się również do procesu oczyszczania wątroby i trzustki.
Pamiętaj więc, że niezależnie od formy i sposobu przygotowaniea, gruszki spożywane każdego dnia znacznie przyczynią się do tego, że poczujesz się lepiej i będziesz jeszcze zdrowsza!
Ciesz się zdrowotnymi właściwościami soku z melona z dodatkiem nasion papai
Czy słyszałaś już o tym, jak mogą Ci pomóc właściwości melona i papai? Spożywanie tych smacznych owoców pozwoli Ci w skuteczny sposób oczyścić wątrobę.
A gdy już wspominamy o tym organie, warto przypomnieć, że naszym celem jest przede wszystkim ograniczanie następstw działania tłuszczu na wątrobę. Pamiętaj przy tym, jak ważne dla naszego organizmu jest jej prawidłowe działanie.
Przede wszystkim wątroba odpowiedzialna jest za produkowanie żółci, która pozwala na rozkładanie tłuszczu. Ponadto odpowiada za usuwanie z organizmu toksycznych substancji i za ograniczanie poziomu cholesterolu.
Picie każdego popołudnia soku z melona i nasion papai pomoże Ci, gdy cierpisz na stłuszczenie wątroby. Jak możesz go przygotować? Postępuj według przepisu podanego poniżej.
Niezbędne produkty:
- Dwa kawałki melona.
- Jedna szklanka chłodnej wody.
- Dwa nasiona papai.
Przygotowanie:
Wszystkie wymienione składniki należy dokładnie zmiksować. Dzięki temu dokładnie rozdrobnione nasiona papai będą łatwiej przyswajalne dla Twojego układu trawiennego. To z kolei sprawi, że odniesiesz jeszcze więcej korzyści ze zdrowotnych właściwości melona i papai.
Doskonałe właściwości truskawek na zdrowie wątroby
Poza wspaniałymi walorami smakowymi, truskawki odznaczają się właściwościami oczyszczającymi wątrobę i pozwalają na pozbycie się toksyn z organizmu. Zawierają błonnik, witaminę C, a także przeciwutleniacze, które wykazują działanie ochronne dla organizmu, a ponadto wzmacniają układ odpornościowy.
Kwasy organiczne zawarte w truskawkach idealnie sprawdzają się jako ochrona dla Twojej wątroby, dzięki działaniu dezynfekującemu i przeciwzapalnemu. Poza tym wspomnieć należy o walorach smakowych truskawek. Truskawki zawsze są smaczne. Również podane jako świeży, orzeźwiający napój.
Spożywanie ich w tej formie ochroni Cię przed utratą płynów z organizmu, przed nadciśnieniem tętniczym, a także pomoże Ci zredukować zawartość kwasu w wydalanym moczu.
Podkreślić należy również, że truskawki zawierają całą gamę minerałów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu.
Wśród nich znajdują się między innymi potas, magnez, żelazo, fosfor, jod i wapń. Nie wahaj się więc spożywać siedmiu lub ośmiu truskawek każdego dnia.
Możesz również przygotować smakowite soki, a dla urozmaicenia, nawet herbatę truskawkową. A jeśli dodasz do nich nieco soku z cytryny, zwielokrotnisz ich działanie pozwalające na wydalanie toksyn z organizmu.
A zatem smacznego. Niech Ci wyjdzie na zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Csendes, P. (2004). HIGADO GRASO: ULTRASONIDO Y CORRELACION ANATOMOPATOLOGICA. Paño. https://doi.org/10.4067/S0717-93082004000200003
- Soza, A. (2013). Hepatotoxicidad por paracetamol. Hepatitis – Enfermedades Del Higado.
- Cunha, B. A. (1989). Compromiso hepatico en infecciones sistemicas. Trib. M‚d. (Bogot ).
- MedlinePlus. Enfermedades del hígado. https://medlineplus.gov/spanish/liverdiseases.html
- MedlinePlus. Hígado graso. https://medlineplus.gov/spanish/fattyliverdisease.html
- National Institutes of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Alimentos, dieta y nutrición para de la enfermedad del hígado graso no alcohólico. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-higado/esteatohepatitis-no-alcoholica/alimentos-dietas-nutricion
- Int J Environ Res Public Health. 2019 Sep; 16(17): 3011. Published online 2019 Aug 21. Diet and Non-Alcoholic Fatty Liver Disease: The Mediterranean Way. doi: 10.3390/ijerph16173011
- WebMD. Diet and Lifestyle Tips to Reverse Fatty Liver Disease. https://www.webmd.com/hepatitis/fatty-liver-disease-diet#1
- Biomed Res Int. 2017; 2017: 7463571. Published online 2017 Apr 16. Protective Effects of Lemon Juice on Alcohol-Induced Liver Injury in Mice. doi: 10.1155/2017/7463571
- American Journal of Food Technology. Volume 7 (11): 708-714, 2012. Evaluation of in vitro Antioxidant Activities of Lemon Juice for Safety Assessment. https://scialert.net/fulltextmobile/?doi=ajft.2012.708.714
- Nutr Today. 2015 Nov; 50(6): 301–305. Published online 2015 Nov 23. Systematic Review of Pears and Health. doi: 10.1097/NT.0000000000000112
- Nutrients. 2017 Sep; 9(9): 949. Published online 2017 Aug 28. Strawberries Improve Pain and Inflammation in Obese Adults with Radiographic Evidence of Knee Osteoarthritis. doi: 10.3390/nu9090949